Rövid beszámoló az Egyházkerületi Tanács üléséről az ülés jegyzőkönyve alapján
2004. január 30-án az Egyházkerületi Székház könyvtártermében tartotta ülését az Egyházkerületi Tanács.
2004. január 30-án az Egyházkerületi Székház könyvtártermében tartotta ülését az Egyházkerületi Tanács.
Zsúfolásig megtelt Miskolcon a Tiszáninneni Református Egyházkerületi Székház nagyterme február 26-án, amikor az egyházi és civil emberek együtt ünnepelték a kultúra napját. Üzenet az otthoni hegyeknek címmel a nagyváradi Kiss Stúdió Színház két alapító színésze Kiss Törék Ildikó és Varga Vilmos Wass Albert művéből tartottak élményt nyújtó előadást.
A Tiszáninneni Református Egyházkerület küldöttsége 2004 augusztusában részt vett az egyesült államokbeli missouri Presbiteriánus Egyház zsinatán. Az amerikai testvérek részéről azért érkezett meghívó, mert a két egyházkerület kapcsolata éppen 20. esztendejébe lépett. Az elmúlt két évtizedben a missouri testvérek megismerték egyházkerületünket, szinte évenként meglátogattak bennünket, hordoztak imádságaikban és anyagi támogatást is nyújtottak. Egyházkerületünk részéről sem az első küldöttség látogatta meg a missouri presbiteriánusokat. Korábban is járt tiszáninneni küldöttség a tengerentúlon. Most Csomós József püspök, Ábrám Tibor főgondnok, Börzsönyi József esperes és Dienes Dénes kollégiumi közigazgató képviselte egyházkerületünket.
A Tiszáninneni Református Egyházkerület 2006. február 18-án Sárospatakon tartotta kerületi lelkészértekezletét. Délelőtt az esperesi beszámolókat hallgathattuk meg, amelyből betekintést nyerhettünk az abaúji, a borsod-gömöri, az egervölgyi és a zempléni egyházmegyék statisztikáiba, a hálaadásra okot adó elvégzett feladatokba, esetleges nehézségbe, és a még meg nem valósított kisebb vagy nagyobb horderejű tervekbe. Az ebédszünetet követően, Csomós József püspöke a találkozó előtt kiküldött kérdőívek eredményeit összegezte.
Barátsággal, vérrel, elszántsággal, bátorsággal, hittel, becsülettel megpecsételt közös akarat: egy Szövetség. Milyen gyönyörű szó, és micsoda belső tartalom! A prófétás időkben, de hazánk dicsőbb történelmi korszakaiban is élt a széttörhetetlen, megsemmisíthetetlen, nemzedékeken átívelő összetartozás vágya.
A János evangéliuma jól ismert igeversének szellemében telt a március 18-án megrendezett tiszáninneni kerületi presbiteri konferencia. A miskolci-egyetemváros főépületében megtartott egész napos rendezvényen mintegy 2500-an vettek részt. Csomós József áhítata után Bölcskei Gusztáv, Orbán Viktor, valamint Ábrám Tibor tartott előadást, majd mód nyílt a konferencia résztvevőiben felmerült kérdések megtárgyalására az előadókkal egy fórum keretében. Az alábbiakban a délelőtt elhangzott áhítatból és előadásokból válogattunk idézetnyi részleteket, amelyekkel talán érzékeltetni tudjuk gondolatmenetüket, mondanivalójukat.
„A rád bízott drága kincset őrizd meg a bennünk lakozó Szentlélek által." (2Tim 1,14)
Közel ezren sereglettek össze augusztus 19-én a Magyar Reformátusok V. Világtalálkozója keretében megrendezett Nőszövetségi Világtalálkozóra, a miskolci Kossuth utcai templomba. A Kárpát-medence csaknem valamennyi egyházkerületéből érkeztek a gyülekezetek nőszövetségeinek küldöttei és az érdeklődők.
Két hete már, hogy Magyarországon vagyunk. Ma éppen útban Sárospatak felé. Kisebbik lányom már rég nem kérdezte meg: ez is Magyarország? Az első napokban szinte csak ezzel foglalkozott. Még a Parlament előtt is, a Hősök terén is megkérdezte: ez is Magyarország? Magyarországot - még nem tudom pontosan miért - csak a nagymamája házával azonosította. Most békésen alszik (alszanak). Nem látják a híres tokaji hegyet, a szőlőrengeteget, ezt a furcsa, össze-vissza kanyargó Bodrogot, az alföldet lezáró Sátor-hegyeket.
A Sárospataki Református Kollégium 475 éves jubileumát különböző ünnepi rendezvényekkel ünnepelte, és ezek egyben a Magyar Reformátusok V. Világtalálkozójának főrendezvényei is voltak.
Több mint 250 ember volt együtt 2006. augusztus 17-én Miskolcon a Református Világtalálkozó részrendezvényén. A nap megrendezésének célja a hálaadás volt. 10 éve alapította a Békesség Háza Alapítvány a MÁON Református Szeretetotthont, ami akkor, 1996-ban még egy sokkal kisebb épületben, és sokkal kisebb létszámmal indult, mint amivel ma működik. Ez is bizonyíték arra, hogy a mustármagnyi hitből fa is nőhet.
Ezek a gondolatok játszották a főszerepet a Tiszáninneni Református Egyházkerület konfirmált fiataljainak találkozóján, melynek a Lévay József Református Gimnázium adott otthont 2006. október 14-én.
A Magyarországi Református Egyház a Tiszáninneni Református Egyházkerület 50 évvel ezelőtt visszanyert önállóságát ünnepelte hálaadással, a zsúfolásig megtelt sárospataki református templom 1500 fős gyülekezetében. Az egyházkerület lelkész-presbiteri konferenciájának keretei között ünnepi rendkívüli közgyűlésen emlékeztek a Zsinat elnöksége, tisztségviselői, alkotótagjainak képviselői, a testvér-egyházkerületek vezetői valamint a gyülekezetek, presbitériumok küldöttei az 50 évvel ezelőtti történésekre.
A Miskolci Egyetem dísztermében 2007. március 24-én, ismét több száz északkelet-magyarországi református ember jelent meg. Lelkészek és nem lelkészek gyűltünk össze azzal a céllal, hogy első sorban Igével, imádsággal és egyházi énekekkel együtt dicsőítsük Istenünket, másrészt pedig hogy - ugyancsak Istenre és Igéjére figyelve - a közösségről, erről a kiemelten fontos, éppen ezért mindig is veszélyeztetett társadalmi kategóriáról gondolkodjunk és beszéljünk nemzeti és (nép)egyházi összefüggésben.
Tiszáninneni Református Egyházkerület 2007. április 28-án szombaton 10 órai kezdettel tartotta lelkészértekezletét Sárospatakon a Református Kollégium Imatermében.
Röviden csak „Generális Konventként" említjük azt a „szervezetet", „testületet", „munkacsoportot" - vagy sokan nem is tudjuk igazán, hogy milyen megnevezés lenne a leghelyesebb...
A Csillagpont bemutatásával gondban vagyunk. Aki részt vett már ilyen rendezvényen, ismeri. Aki nem, annak csak néhány adatot tudunk felsorolni, „bemutatni" nem tudjuk bemutatni, milyen ez az esemény. Vagy találkozó. Vagy - első látásra - keresztyén fesztivál. Nyári program, korrekt „bulilehetőség". Vagy más. A szervező csapat önmeghatározásában hely. „A Csillagpont a nagy találkozás helye, ahol a fiatalok az egész Kárpát-medencéből érkezve megélhetik közösségüket. Igen, ez az elsődleges: megtapasztalni az élő Istenbe vetett hit teremtette közösségünket".
Mára már hagyománnyá vált, hogy tavasszal és ősszel lelkész-presbiteri konferenciát tart a Tiszáninneni Református Egyházkerület. Ezt az eseményt nagyon sokan várjuk.
Konzervatív, „alteros", szelíd, fülbevalós, modern, klasszikus, vagány, egyszerű, konfirmált református fiatalok 300 fős vegyes társasága gyűlt össze október 13-án, Miskolcon a Lévayban egy számukra szervezett találkozóra.
Zsúfolásig megtelt az egyházkerületi székház nagyterme november 17-én délelőtt a Tiszáninneni Nőszövetség konferenciájára összegyűlt asszonyokkal, a gyülekezetetek küldötteivel és az érdeklődőkkel.
A Tiszáninneni Református Egyházkerület és az Egyesült Államokbeli Missouri Református Egyházkerület között 1984 óta baráti kapcsolat van. 2005-ben, amikor a Tiszáninneni Református Egyházkerület vezetősége látogatott Missouriba, megfogalmazódott a testvérgyülekezetek létrehozásának igénye.
Kedves Barátaink! Kedves Testvéreink!
Elérkezett 2008. január első teljes hetének szombatja. Az elmúlt hat év gyakorlata szerint az Egyházkerület Elnökségének újévi köszöntése.
Az Egyházkerület a Biblia éve alkalmából megrendezett ünnepi kiállítás-megnyitójának adott otthont a sárospataki gyülekezet.
Isten kegyelméből Sárospatakról mintegy tizenketten vehettünk részt április 5-én a Miskolcon megrendezett lelkészi-presbiteri konferencián. Reggel minden irányból sok-sok gépkocsi és autóbusz érkezett a Miskolci Egyetem köré. Táblák irányítottak, jó volt látni, hogy itt szeretettel várnak minket. Az egyházkerületből több száz presbiter és lelkipásztor sereglett össze az egyetem díszaulájába. A konferencia témája „A presbiter testi-lelki egészsége mint társadalmi felelősség" volt.
Monile mose pingo! Ez a mi „Áldás, békesség" köszöntésünknek megfelelő gyülekezeti köszöntés Malawiban, a Közép-Afrikai Presbiteriánus Egyház (Church of Central Africa, Presbyterian, CCAP) gyülekezeteiben. Ígéretet tettünk vendéglátóinknak arra, hogy hazatérve ezzel köszöntjük először a Tiszáninneni Református Egyházkerület és a Magyarországi Református Egyház gyülekezeteit, a magyar reformátusokat...
Lassan már hagyománnyá válik, hogy az amerikai egyesült államokbeli Első Presbiteriánus Egyház, a Missouri Presbiteriánus Egyháztest lelkes küldöttsége, nyaranta meglátogatja egyházkerületünket, és közösen ápoljuk a több mint 20 éves testvéri kapcsolatot.
A Tiszáninneni Református Egyházkerület 2008. október 4-én tartotta immár hagyománnyá vált őszi lelkész-presbiteri konferenciáját a Sárospataki Református Templomban.
I. A választás általános szabályai
Valamennyi választott egyházmegyei, egyházkerületi, zsinati testület és tisztségviselő megbízatása 6 évre szól, amely a választási bizottságra is vonatkozik. Az új tisztségviselők és testületek megbízatása mindig január 1-jével veszi kezdetét, és a teljes naptári évre terjed ki.
A Göncön 2008. október 31-én összesereglett gyülekezet úgy érezhette, mintha az Úristen a gyönyörű, napsütéses idővel is ki akarná fejezni áldását, és örömét a mi örömünk felett.
Küldöttség érkezett az afrikai Malawiból egyházkerületünkbe. A kerület küldöttsége idén márciusban járt két afrikai református egyháznál. Ábrám Tibor főgondnok, a Zsinat világi alelnöke, Börzsönyi József zempléni esperes, a Sárospataki Református Teológiai Akadémia professzora és Börzsönyi Józsefné nagytiszteletű asszony utazott Afrikába.
Előző számunkban röviden hírt adtunk a Közép-Afrikai Presbiteriánus Egyház Livingstoniai Egyházkerületéből érkezett háromtagú küldöttségének kerületünkben tett látogatásáról. Erről az eseményről szeretnénk most bővebben tájékoztatni Olvasóinkat, Domokosné Fazekas Hajnalka püspöki titkár „úti feljegyzéseinek" szerkesztett, rövidített változata alapján.
Eseménydús éve volt a szerencsi református gyülekezet életének a 2008-as év. A legemlékezetesebb A Biblia Éve tiszáninneni záró alkalmán, a Vizsolyi Bibliát kiadó Rákóczi Zsigmond halálának 400. évfordulóján december 7-8-án megrendezett ünnepség volt.
2009. január 24-én került sor a Tiszáninneni Egyházkerület alakuló közgyűlésére, melynek feladatai között szerepelt többek között az egyházkerületi tisztségviselők megválasztása. Dr. Molnár Pál személyében az egyházkerületnek új világi főjegyzője van, akit szerkesztőbizottságunk arra kért, hogy mutatkozzon be Olvasóinknak.
„Ti pedig Krisztus teste vagytok, és egyenként annak tagjai." 1Kor 12,27
Ha valaki ránéz egy domborzati térképre, látja a hegyek-dombok vonulatait, a folyók vonalát, a szélesen elterülő alföldeket. Egy-egy tájegységet is meg tudunk határozni, mint például a Kárpát-medencét. Azt is mondhatjuk: mi ide tartozunk. De ki tartozik mi hozzánk? A „térképcsinálók" húzta vonalon belül lévők, vagy van egy másik vonal, ami meghatározza az összetartozást?
A 2009-es esztendő őszi Egyházkerületi Közgyűlése jól elhelyezhető Isten Igéje alapján egy prófétai szóval jellemzett világban: „Törvényességre várt, és lett önkényesség, igazságra várt, és lett kiáltó gazság"; „Jaj azoknak, akik azt mondják, hogy a rossz jó, és a jó rossz, akik azt állítják, hogy a sötétség világosság, és a világosság sötétség". Ilyen szavakkal írható le az egyházunkat körülvevő közeg, és ezekkel az igékkel kezdődik a Közgyűlés elé terjesztett püspöki jelentés, melynek néhány főbb gondolatát szeretnénk jelen írásunkban megismertetni az Olvasóval.
Felelősségünk a megújulásban - ezzel a címmel tartották meg a tiszáninneni lelkésztovábbképzés első szakmai napját Miskolcon a kerületi székházban, február 3-án.
„Tehetség és kompetencia - Hatásunk és felelősségünk" címmel zajlott az a pedagógus konferencia, ami a Tiszáninneni Református Egyházkerület szervezésében, a Lévay közreműködésével került megrendezésre 2010 áprilisának elején a miskolci Kossuth utcai székházban. Közel száz érdeklődő vett részt, húsz különböző intézményből: egyházi és önkormányzati iskolákból, gyülekezetekből, pedagógiai intézetből.
Eleink idejében a májusi eső aranyat ért. 2010-es esztendőnk felborult világában mindent vitt. Házakat, kerteket, megküzdötten megteremtett élet-munkákat. Ha csupán egy családnak kellett volna menekülnie és végignéznie mindene elmerülését, az is tragédia lett volna, de áradtak apró patakok folyóvá robbanva, folyócskák gátakat szaggatva, falvakat, városokat körülzárva: vízzé és rommá változtatva mindent, ami útjukba került, százak, ezrek életét fenyegetve. Soha nem látott ár és soha nem látott összefogás. Közös erőfeszítés vezényszóra, szállítva, szomszédból vagy az ország más részéről önként gátakra futva homokzsákkal, segítő kezekkel, segélyekkel.
Tizenegy gyülekezeti, illetve intézményi kórus és hangszeres együttes mutatkozhatott be 2010. október 16-án délelőtt a Tiszáninneni Református Egyházkerületi Kórustalálkozóján, Miskolcon. Büszkén járattam körbe a szemem a padban ülő, egymást figyelemmel és tisztelettel hallgató testvéreken.
A Cantus Firmus Énekkar október 30-án délután az avasi református templomban zenés istentiszteleten emlékezett megalakulásának és szolgálatának 30 éves évfordulójára. Az igehirdetés szolgálatát Hangóné Birtha Melinda lelkipásztor végezte.
A közgyűlés elé terjesztett püspöki jelentés első fele elvi alapvetéssel és a belőle közvetlenül fakadó gyakorlati lépésekkel foglalkozik első renden. Az egyházkerület közgyűlésének résztvevői közös úton járnak, ez pedig nem más, mint ami az egyház kétezer esztendős útjából e nemzedéknek jutott.
Az Egyházkerület évek óta szervez közös konferenciát lelkészeknek és presbitereknek, amelyre rend-szerint szép számmal érkeznek Kerületünk minden részéből a közösségre vágyók. Idén a „megújulás" állt közös gondolkodásunk középpontjában.
A Tiszáninneni Református Egyházkerület egyik kuriózumának számít a Sárospatakon megrendezésre kerülő nyári gyermektábor. Sok évre visszanyúló hagyomány már maga az időpont is, hiszen a június-júliusi hónap fordulóján vártuk eddig is a pihenni vágyó gyermekeket, fiatalokat. Az idén sem lesz ez másként, mert újra megnyitjuk a kollégiumok kapuit a sárospataki iskolakertben 2011. június 27. és július 2. között.
Egyházkerületünk gyülekezeteinek vannak közös hagyományai és közös ügyei. Immár hagyománynak tekinthető, hogy közös ügyeinkről évenként két alkalommal falvainkból és városainkból egybegyűlve közösen gondolkodunk. Egyházunk nem a világból kiszakítva létezik: gondjainkat, kérdéseinket, feladatainkat meghatározza korunk gyorsan alakuló, változó társadalma, melyben egyre nagyobb hiány mutatkozik a szerető szívek, segíteni induló lábak és a másikért tenni kész kezek iránt. Nem véletlen tehát, hogy ez az év az önkéntesség éve, közös gondolkodásunk, tavaszi lelkész-presbiteri konferenciánk témája pedig mindezek alapján maga az önkéntesség.
Hetven önkéntes munkája nyomán, mintegy ötven órát töltött együtt három nap alatt körülbelül kétezer református a Tokajban megrendezett Észak-keleti Reformátusok Találkozóján, július 1-3. között.