Rövid beszámoló az Egyházkerületi Tanács üléséről az ülés jegyzőkönyve alapján

A tanácskozás fő tárgysorozati pontja „a HVB Bank hitelkérelmek véglegesítése" volt, amelyet Csomós József püspök terjesztett elő. Ismertette a hitelfelvétel másfél éves előtörténetét, szólva a ciklusváltás előtti azon - eretneknek számító - elképzelésekről, amelyek az egyházkerület régóta esedékes nagy beruházásainak egyetlen reális megoldását látták egy szükségszerű hitelfelvételben. Beszámolt a Zsinati Tanács legutóbbi (2003. november 26-i) üléséről, amely a Magyarországi Református Egyház 5 milliárd forintos hitelfelvétele mellett határozott. Nevezett kölcsönt - négy bankkal folytatott tárgyalásokat követően - a legjobb ajánlatot tevő HVB Bank Rt.-vel kötötte meg a Magyarországi Református Egyház. A hitelkonstrukció jellegzetességei: ötéves futamidő, kedvező (9,1 %-os)  kamat, valamint az a körülmény, hogy a bank elfogadta garanciául azt a járadék-kiegészítést, amelyre a Magyarországi Református Egyház az állami költségvetésből jogosult. A Tiszáninneni Egyházkerületnek ebből a keretből 807.323 ezer Ft jut, amelyre nézve egyházkerületi tanácsi határozatban kell nyilatkoznia arról, hogy igényt tart-e rá, és milyen célra kívánja fordítani. A délelőtt ülésezett Esperesi Értekezlet összesítette és értékelte a gyülekezetekből, valamint intézményekből beérkezett igényeket, majd javaslatként az Egyházkerületi Tanács elé terjesztette.
Csomós József püspök határozati javaslatai alapján két határozat született, mely szerint az Egyházkerületi Tanács kifejezi azon szándékát, hogy a 807.323 ezer forint hitelt igénybe veszi, valamint elrendeli mindazon hiteligénylők számára, akik esetében egyházmegyéjük vagy az egyházkerület visszafizetési kötelezettséget vállalt, hogy beruházásukra a SAPARD programban kötelesek pályázni.
Az Egyházkerületi Tanács kéri a Püspöki Hivatalt, hogy körlevél útján tájékoztassa a gyülekezeteket a SAPARD  program lehetőségéről, mérje fel az igényeket, és a pályázati folyamat könnyítése érdekében kínáljon segítséget a pályázni kívánó gyülekezeteknek.
Ezt követően Ábrám Tibor főgondnok iskolaalapítási ügyekről számolt be. Elsőként a Dédestapolcsányi Zeneiskola átvételének jelenlegi helyzetéről adott tájékoztatást. Az iskola átvétele lehetőséget kínál majd arra, hogy megindulhasson egy új típusú egyházzenei képzés állami támogatásra jogosító módon.
A továbbiakban beszámolt a Sárospataki Református Kollégium Gimnáziumának Általános Iskolával történő bővítéséről. Itt az iskolaindításnak a legegyszerűbb módja valósulhat meg, amikor az egy meglévő intézmény feladatainak bővítése által történik meg. A tanácsülés folyamán megszavazott egyházkerületi hitel következtében az iskolaépítés terve is megvalósulhat a tanévkezdésig.
Ezeket a javaslatokat az Egyházkerületi Tanács egyhangú határozatban támogatta.
Végül dr. Kádár Zsolt egervölgyi esperes tájékoztatást adott az átányi iskolaalapítási tervekről, melynek gondolata az Átányi Önkormányzattól származik. Az iskola alapfokú művészeti oktatást nyújtó regionális iskola kíván lenni, amely a hevesi zeneiskolával együttműködve zeneoktatást és folklór-oktatást is végezne.
Befejezésként Ábrám Tibor főgondnok gondolat-elindító közlésként elmondta, hogy azoknak az általános iskolát végzett fiataloknak, akik nem kerülhetnek be gimnáziumokba - mint egyetlen ifjúsági rétegnek -, egyházkerületünk még nem tud kínálni felekezeti oktatási intézményt. Hosszabb távon szabad abban gondolkozni, hogy valamilyen szakmai - szakiskola jellegű - képzést jó lenne elindítani számukra kerületünkben.

A jegyzőkönyvet a szerkesztőség rendelkezésére
bocsátotta: Szűcs Endre, főjegyző