Kedves Testvérek!Krisztus Urunk szívesen prédikált példázatokban. Példázatait a mindennapi életből merítette. Egyszerűek, érdekesek és tanulságosak. A példázatai kis remekművek. Három ecsetvonással egy kis életjelenetet ábrázol. Egy embernek volt két fia. Ugyanaz az apjuk, ugyanaz az any-juk. A családnak szőlője van.
2002. február 10-ére virradó éjszaka riasztó szirénája hasított a vizsolyi éjszaka csendjébe. Jelezte, hogy a református templomból gonosz kezek eltulajdonították az ott kiállított Vizsolyi Bibliát.
Az új egyháztörténeti múzeum ünnepélyes átadása 2002. október 26-án volt Dr. Mészáros István püspök úr szolgálatával, Varga Mihály volt pénzügyminiszter ünnepi beszédével. 2003. szeptember 28-án „Rákócziak dicső kora” című kiállítással bővült a múzeum anyaga, Csomós József püspök úr hirdette az igét a neves évfordulós ünnepségen.
Az ongai gyülekezet október 25-én tartotta immár második gyülekezeti ünnepét. Az előző esztendőben fogalmazódott meg - hagyományteremtő szándékkal - az igény, hogy a gyülekezetnek legyen egy külön ünnepe, olyan "gyülekezeti nap", amikor együtt lehetünk az együttlét öröméért, találkozhatunk egymással, az előző években konfirmáltakkal, elszármazottakkal, meghívott vendégekkel.
Október 26-án vasárnap teljes egészében megtelt az aszalóiak református temploma. Feltehetően több, mint 500 fő jelenlétével 2 órakor megkezdődött Konc Gáll László lelkipásztor beiktatása.
„Bizony, a ti gondolataitok nem az én gondolataim, és a ti útaitok nem az én útaim – így szól az Úr. Mert amennyivel magasabb az ég a földnél, annyival magasabbak az én útaim a ti útaitoknál, és az én gondolataim a ti gondolataitoknál.” (Ézsaiás 55,8-9)
Főtiszteletű Püspök Úr, Főgondnok Úr, Tisztelt Vendégeink, Tisztelt Gyülekezet! Szeretettel köszöntök minden kedves megjelentet! Tanévnyitóra gyűltünk össze, de ez az esemény rendhagyó, így az én beszédem is inkább egy rendhagyó köszöntés lesz.
Jézus mondja: „…íme, én veletek vagyok…” állt a meghívóban, és lett valósággá a Tiszáninneni Református Egyházkerület ifjúsági találkozóján november 15-én Miskolcon.
Adj új erőt, Urunk… - így kezdődik egyik kedves énekünk, mert Isten megújító erejére naponta szükségünk van. Ezzel az énekkel köszöntöttük ez év július 26-án nőkonferenciánk résztvevőit, amelyet abból az alkalomból rendeztünk, hogy fennállásának 10. évfordulóját ünnepelhette a Bőcsi Református Nőszövetség.
Ifjabb Szombathy Dénes harsányi lelkipásztor meghívott bennünket, hogy vegyünk részt egyik nyári szabadtéri istentiszteletükön. Örömmel tettünk eleget a meghívásnak.
Az Országos Protestáns Napok eseménysorozatába bekapcsolódva, a hagyományokat követve Egerben is többnapos rendezvénysorozattal emlékeztek meg a protestantizmus jeles eseményeiről.
A Magyarországi Református Egyház tudományos testülete, a Doktorok Kollégiuma ezévi Budapesten megtartott közgyűlésén került sor az új elnökség megválasztására.
Jóllehet napjainkban az 1990-es rendszerváltoztatás következményeként számtalan egyházi programot is sugárzó rádióállomás létezik hazánkban, sőt határainkon túli magyarok lakta területeken is, mégis az Egerből sugárzott magyar Katolikus Rádió az egyetlen, mely napi 24 órás műsorral szolgálja egyre bővülő hallgatótáborát.
Azt a feladatot kaptam, hogy mutassam be az Erdőbényie Református Szeretetotthont. Nehéz pár mondatban leírni, hogy milyen is az életünk, hiszen az annyira gazdag és változatos, hogy valójában csak nagyon vázlatosan tudom ismertetni.
– Ugye azon boldog emberek közé tartozik, aki felnevelte két lányát, férjhez adta őket, mindkét gyermekétől van egy-egy unokája, s ami nagyon irigylésre méltó mindkét gyermeke hitben él. Mit tett ezért? Vagy ahogy ma kérdezhetnénk, hogy csinálta ezt?
2003. augusztus 16-án került sor a „Semjénből elszármazottak találkozójára” a Semjéni Református Egyházközség szervezésében. Örömmel és köszönettel vettük, hogy a gyülekezet lelkipásztora, Fülöpné Vadon Erzsébet tájékoztatta szerkesztőségünket erről az alkalomról.
„Emlékezzetek meg a ti elöljáróitokról, a kik szólották néktek az Isten beszédét, és figyelmezvén az ő életök végére, kövessétek hitöket.” (Zsid 13, 7)
Június utolsó vasárnapja évről évre az „öregdiákok” találkozójának a napja Sárospatakon. A református templomi istentisztelet után az Imateremben gyűlnek össze, hogy emlékezzenek volt tanáraikra, a diákévekre, és köszöntsék az Alma Matert. Az ötven éve érettségizettek közül Csávás Imre beszédéből idézünk:
1928. október 6-án a Sárospataki Református Főiskola imatermében megalakult a Pataki Diákok Országos Szövetsége (PADOSZ), mely a következő évek során Kazinczy Gábor elnök és Novák Sándor főtitkár vezetésével komoly szervező- és anyagi erőforrás-gyűjtő munkát végzett, amelyből szobrok, emléktáblák létesültek, kiadványok jelentek meg, ösztöndíjas diákok tanulhattak.
Az akadémia hallgatói csatlakozva a debreceni és a budapesti teológiák hallgatóinak kezdeményezéséhez, nyilatkozatot fogalmaztak meg a homoszexualitás egyházunkat is érintő problémájával kapcsolatban, s azt a zsinathoz is továbbították:
Lévay József Református Gimnázium és Diákotthonban húsz osztályban 617 tanuló kezdte el az új tanévet, a Diákotthonunkban pedig 203 tanuló nyert elhelyezést. A nevelőtestület létszáma 62 fő, közülük 11 nevelőtanári feladatokat lát el. A teljes munkatársi közösség 107 fős.
Talán meglepő, hogy az egyház intézményeiről szóló rovatban egy nyári táborról írt beszámolót talál az olvasó. A látszattal ellentétben nem történt tévedés.
A Miskolc-Diósgyőri Református Általános Iskola festői környezetben, a Diósgyőri várral szemben, a Bükk lábánál helyezkedik el. A történelmi várnegyed a múltat idézi, református iskolánk a jelenben a jövőt is képviseli.
„…azokat, amelyek a hátam mögött vannak, elfelejtvén, azoknak pedig, amelyek előttem vannak, nekik dőlvén, célegyenest igyekszem az Istennek a Krisztus Jézusban onnét felülről való elhívása jutalmára.” (Filippi 3,14)
Ökumenikus gyülekezeti kapcsolatok Sárospatakon az Ökumenikus Charta fényében. Sárospatak lakosságának a legutolsó népszámlálás adatait figyelembe véve 31 %-a református vallású. Ez a két gyülekezethez tartozó – Sárospatak és a közigazgatásilag a városhoz kapcsolt Bodroghalász – mintegy 4.700 lélek családi összetételében nagyobb részt vegyes vallású. Ezért a jó ökumenikus kapcsolatok ápolása itt létszükséglet.
Ki is az a kisgyermek, aki nap mint nap ott szaladgál körülöttünk otthonainkban, szembejön velünk az utcán, annyi fejtörést okoz nekünk az órákon, mert nem értjük.
„Történt pedig azokban a napokban, hogy Augustus császár rendeletet adott ki: írják össze az egész földet. Ez az első összeírás akkor történt, amikor Szíriában Cirénius volt a helytartó. Elment tehát mindenki a maga városába, hogy összeírják. Felment József is a galileai Názárethből Júdeába, a Dávid városába, amelyet Bethlehemnek neveznek, mert Dávid házából és nemzettségéből való volt, hogy összeírják jegyesével, Máriával együtt, aki áldott állapotban volt. És történt, hogy amíg ott voltak, eljött Jézus születésének ideje, és megszülte elsőszülött fiát. Bepólyálta és a jászolba fektette, mivel a szálláson nem volt számukra hely.” (Lukács evangéliuma 2,1-7)
Bach valószínűleg azon kevés szerző közé tartozik, akiket nehéz rosszul játszani. Mármint úgy értjük: meglehetősen jól bírja a tévedéseket. Tévedésen a tőle való elrugaszkodottság erőszakos ragaszkodását értjük, ragaszkodáson pedig azt, ha valaki, mondjuk Simon mágus (Ap.Csel.) létére mégis megsejti az igazságot, és „jó pillanatban jó helyen”, biztos tűz fölött fordít egyet a szalonnáján.