„Esélyt adunk” Tanoda program Vilmányban

A TÁMOP.3.3.5 keretében „Esélyt adunk - iskolán kívüli oktató és fejlesztő programok működtetése a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Vilmány településen" címen fut két éven át az elsősorban hátrányos helyzetű gyermekek felzárkóztatását, integrációját, sikeresebb iskolai tanulmányait, és munkaerő-piaci helyzetének javítását szolgáló munkánk.

A Tanoda a Református Közösségi Házban van, mely évek óta sokaknak olyan hely, ahova érdemes benézni, bejönni, foglalkozásra jönni, lenni, időt tölteni, gondot-örömöt idehozni. Házunkban 35 gyermek oktatását, fejlesztését, segítését vállaltuk, de nyitottak vagyunk azok felé a gyermekek felé is, akikkel nincs ugyan szerződésünk, de tanulni, fejlődni vágynak. Aki haladni szeretne, annak helye van nálunk.

Munkatársaink között többféle szakember van, mert sokféle a hátrány, a fejlesztenivaló, a probléma, vagy épp a kibontásra váró tehetség. Állandó munkatársainkon kívül remek önkéntesek is segítik munkánkat - a fizikai munkától az adminisztráción át az oktatásig. Egyre többen ismerik fel ugyanis a tanulás jövőbe vezető fontosságát, és saját társadalmi, vagy keresztyén felelősségüket, lehetőségüket.

Házunk minden hétköznap déltől nyitva áll a tanulni vágyók előtt. Heti két alkalommal tartunk csoportos foglalkozásokat (2-4 csoport); hetenként három napon pedig sok kis csoportban, vagy egyénileg segítve tanulhatnak, fejlődhetnek a gyermekek. Külön találkozási lehetőséget biztosítunk a középiskolásoknak, és vasárnap is nyitva vagyunk - természetesen istentiszteletet tartunk. Ezzel együtt bárkit szívesen látunk vallásra, felekezetre való tekintet nélkül.

Foglalkozásaink célkitűzései összetettek. A legegyszerűbb a másnapi lecke elkészítése, vagy egy közelgő dolgozatra való készülés. Ez azonban csak kis része munkánknak. Ettől fontosabbnak tartjuk a tanuláshoz kapcsolódó készségek és képességek fejlesztését, a tanultak alkalmazását, a használható tudást. Ehhez például nagyszerű számítógépes programokat alkotott programunk egy munkatársa. A tanuláson kívül próbálunk közösen tájékozódni a minket körülvevő világban, megtalálni a kapcsolódások megfelelő formáit. Múltat vizsgálunk, jelent értelmezünk, és jövőt próbálunk közösen tervezni. Ennek része a tanulás, továbbtanulás szándékának erősítése, a lehetőségek közös megismerése, választások elősegítése. Fontos, hogy mindeközben megismerjük önmagunkat, egymást, képesek legyünk csoportként, csapatként gondolkodni, együttműködni, egymást segítve haladni előre.

A program életéről, sikereiről és nehézségeiről igyekszünk naprakész tájékoztatást adni. Ennek egyik formája, hogy nem csak a www.cm.tirek.hu lapon jelennek meg híreink, hanem bővebb formában a Tanoda számára létrehozott aloldalon is: www.tanoda.tirek.hu. Ez utóbbi még feltöltés alatt áll, de reménység szerint hamarosan már érdemes lesz látogatni.

Menet közben farsangoltunk is a magunk módján Vilmányban és Abaújszántón is. Csoportokban érkeztek a gyerekek, fiatalok. Álarcot készítettünk, nagyon sok tréfás-mókás feladatot  oldottunk meg, közben pedig lassan megtelt a ház. Készültek papír-ruhák, festett arcok, és rengeteg fánk...

Még egy fontos dolog, amiről gyakran megfeledkezünk. Csendes munka folyik több helyen. Kis támogatással, mint például Tarcalban Kovács Attila lelkipásztor vezetésével és Szikszai Szabolcs segédlelkész részvételével. Ugyanígy tisztelet illeti mindazokat, akik „jelzés nélkül" végzik kitartóan „hétköznapi" munkájukat.

Barnóczki Anita