Az összejövetel alapigéje az alkalomra szóló meghívón így szerepelt: „Emlékezz vissza az egész útra, amelyen vezetett Istened, az Úr..." (5Móz 8,2a) Ez az ige alapozta meg az alkalom témáját: „Mögöttünk hat év, visszatekintés a megtett útra."
Szűcs Endre az egyházkerület lelkészi főjegyzője hirdette Isten igéjét a Márk evangéliuma 10. részének válogatott versei, a Zebedeus fiainak története alapján. Igehirdetésében szólt arról, hogy a most-nak nem az a kérdése, hogy ott majd hol ülünk, hanem sokkal inkább az, hogy itt most hol állunk, merre tartunk, merre járunk. Saját üdvösségünk nagyon fontos dolog, de Ő nem akarja, hogy egy is elvesszen az Övéi közül. Amikor Jézus erre az Ő módszerére tanítgat bennünket, egyetlen érve van: „...mert az emberfia sem azért jött, hegy neki szolgáljanak, hanem, hogy ő szolgáljon." A tanítvány legyen olyan, mint Mestere. A tanítvány dolga megismerni a Mestert, feltöltekezni vele és olyanná válni mint Ő, megtanulni tőle azt ahogyan Ő szolgál.
A konferencia első előadását Dr. Nagy Sándor, a Dunamelléki Református Egyházkerület főgondnoka, a Zsinat világi elnöke tartotta a következő címmel: „A Magyarországi Református Egyház hat éve, Tiszáninnen, ahogyan Budapestről látszik." Az előadásból kiderült, hogy főgondnok úr korántsem hat éve ismerkedett meg Tiszáninnen értékeivel, szépségeivel és reformátusságával, hiszen jóval korábbról számos személyes élmény köti erre a vidékre, melyekért többször elhangzott a mondat: „köszönöm Tiszáninnen". Személyes hangvételű előadásában a Tiszáninneni lelkület mellett méltatta még az itt élők sokoldalúságot, a nyitottságot és a közvetlenséget, mely nemcsak lelkiségben, hanem tettekben is megnyilvánul. A Zsinat világi elnöke örömmel számolt még be arról is, hogy úgy ismerte meg Tiszáninnent, mint művészet pártoló népet, megemlítette a kerület kiemelkedő médiatevékenységét, a határon túli kapcsolatok terén való elöljárást. Messzire hallatszik a Pataki Teológia által felkarolt presbiterképzés is, illetve az, hogy Tiszáninnen egyházunk teológiai életéhez is több színtéren hozzájárul.
A szünetben azoknak, akik a templomban maradtak, lehetőségük volt megtekinteni egy kivetített fotósorozatot az elmúlt hat év gyülekezeti alkalmaiból, mely a Sárospataki Református Lapok fényképarchívumából készült.
A szünet után Ábrám Tibor, a Tiszáninneni Református Egyházkerület főgondnoka tartotta meg előadását, melynek címét az Efézusi levél egy verséből választotta: „Neveljétek az Úr tanítása szerint" (6,4). Kerületünk főgondnoka előadásában a Kárpát-medencei és magyarországi, azon belül pedig bővebben kerületünk nevelési kitekintéséről szólt. A gyermekek, a fiatalok nevelésnek a felelőssége először is a családé, csak ezután az intézményeké, és a gyülekezeteké, de az övék is. Ezekről a kerületünkben működő intézményekről kaptunk számokban is bővelkedő beszámolót, így a kismamaházakról, az induló egyéni és családkonzultációs programról, a szintén kialakulóban lévő református nevelőszülői hálózatról, hitoktatásról. Megtudtuk például, hogy kerületünkben mintegy 17 500 tanuló gyermek vett részt önkormányzati iskolákban szervezett hittanoktatásban. Szó esett az intézményes keretek között zajló református nevelésről is, azon belül pedig kerületünk oktatási intézményeiről: egyre csak megerősödő óvodáinkról és általános iskoláinkról, sokrétű nevelői tevékenységet folytató gimnáziumainkról, és az egyetlen felsőoktatási egységünkről, a pataki teológiáról.
A konferenciát Csomós József, a Tiszáninneni Református Egyházkerület püspökének előadása zárta, aki az elmúlt hat évről tartott beszámolóját a következő szavakkal jellemezte: „Hála az Istennek és köszönet nektek testvérek." Az előadásban képekkel illusztrálva tekinthettünk végig azon az úton, melyet egyházkerületünk járt végig az elmúlt hat évben gyülekezeteiben, konferenciáiban, a református rádió elindításában és bővítésében, melynek legújabb adója pár napja kezdte meg műsorszórását Nyíregyházán is. Szó esett és láthattunk képeket az intézményekben történt beruházásokról, majd szintén fényképek és számadatok segítségével jó volt feleleveníteni az elmúlt hat évben történt kiemelt kerületi rendezvényeket, szolgálati és missziói területeket, melyekben ez idő alatt munka folyt. Egyházkerületünk püspöke a Filippibeliekhez írott levél egyik igéjével summázta előadását, és azt a hat évet, mely időszak alatt a kerület közösségében eddig szolgált: „Meg vagyok győződve arról, hogy aki elkezdte bennetek a jó munkát, elvégzi a Krisztus Jézus napjára."
Rácsok András