Az egri Bazilika mellett a református templom, a baptisták új imaháza, az evangélikus templom és a ferencesek temploma adott otthont az ökumenikus imahétnek. A központi téma és a kijelölt ószövetségi és újszövetségi Igék alapján szóltak az igehirdetések arról, hogy milyen áldásokat nyer Krisztus népe, ha együtt fohászkodik, és együtt figyel az Ige tanítására. Jóllehet az egyes felekezetek tagjai közül vannak olyanok, akik nem mindenben tudnak egyetérteni az ökumené és a felekezetek közötti együttmunkálkodás gondolatával, ez azonban távolról sem jelentette azt, hogy megtorpant volna a keresztyének egységmozgalma. Ha Krisztus azért imádkozott, hogy az övéi egyek legyenek, akkor ezt nem írhatja felül dogmatikai nézet, kegyességi elgondolás, vagy bármilyen más emberi szándék. Tudvalevő, hogy az ökumenikus imahét célja nem az, hogy uniformizálódjék a keresztyénség. Nem a hitbeli identitás feladására késztetnek ezek az alkalmak, sokkal inkább arra, hogy a másikban a Krisztust kereső és követő testvért találjuk meg, s ne ellenségként tekintsünk reá. Sokan vallják ezt Egerben is, különösen azok, akik vegyes házasságban élnek, és szinte várják évről évre azokat az istentiszteleteket, amikor a különböző felekezethez tartozó házaspárok, családok együtt lehetnek. Ez egy olyan megerősítő lelki élmény számukra, melyet igazán kár lenne szigorú kegyességi megfontolások miatt elvenni tőlük.
Estéről estére az egri központú Szent István Rádió is közvetítette az imaheti istentiszteleteket, melyeknek hallgatottsága a visszajelzések szerint jelentős létszámot mutatott. A helyi televízió is műsorára tűzte az ökumenikus imahetet.
Az imaheti templomi események mellett említésre méltó a különböző felekezetű lelkipásztorok találkozója is. Havonta az egri lelkészek imaközösséget tartanak, melyen különösképpen a város népéért és mindennapi ügyeiért fohászkodnak. Az imahét idején a terített asztal mellett is együtt vannak a lelkipásztorok, s mindig megerősödnek abban, hogy ezt a szolgálatot folytatni kell, és keresni kell azokat az újabb közösségi, lelki programokat is, melyek ebben a megosztott világban közelebb hozhatják egymáshoz a Krisztusban hívőket. Mert csak így lehetünk igazán hiteles munkálói Krisztus ügyének ebben a világban.
Az egri Bazilika impozáns épülete teljesen megtelt a hívekkel az ökumenikus imahét záró istentiszteletén, a nyolcadik napon. Négy felekezet lelkésze szólt az egybegyűltekhez, az egymástól tanult énekeket énekelte a kórus és a gyülekezet. A Bazilika egyik kápolnájában szeretetvendégségre is sor került. Őszinte és megható volt, amikor a katolikus szokás szerint a hívek köszöntötték egymást a béke jelével. Szívből kívánva azt, hogy Krisztus békéje az élet istentiszteletéhez segítse hozzá az együtt imádkozókat.
K. Zs.