A Mezőcsáti Református Egyházközség immár 18 éve újraindított általános iskolájának tagintézményeként az óvoda 2004. szeptember 1-jén három csoporttal nyitotta meg kapuit. Az évek múlásával egyre nagyobb igény jelentkezett a három év alatti gyermekek ellátására. Az alacsony foglalkoztatottságú kistérségben munkahellyel rendelkező szülők, hogy munkahelyüket megtartsák, mielőbb szerettek volna ismét dolgozni. Ezt saját felmérésünk is alátámasztotta. Egy bölcsődei csoportba 27 jelentkezőt regisztráltunk, mely alapjául szolgált a bölcsőde indításának.
Egyházközségi finanszírozással 2007 szeptemberétől az óvoda épületébe integráltan 15 gyermek befogadására alkalmas bölcsődénket megnyitottuk. A gyermekek napközbeni ellátását, szakszerű gondozását és nevelését húsz hónapos kortól hároméves korig két gondozónő és egy kisegítő látja el. A személyi és tárgyi feltételek adottak, de a férőhely kevés. Ez tette szükségessé azt, hogy pályázatot nyújtsunk be az Új Magyarország Fejlesztési Tervben meghirdetett ÉMOP-4.2.1. felhívásra, bölcsőde egységének bővítésére, illetve új férőhelyek kialakítására. A második forduló elbírálása után 2009 decemberében értesültünk arról, hogy pályázatunk sikeres. A szerződést 2010. február 23-án írtuk alá. Az átadásra reményeink szerint ez év végén kerül sor.
A projekt keretében felújítunk és bővítünk egy jelenleg nem használt, funkcióját vesztett épületet, amely helyet ad majd a jelenleg az óvoda épületben működő bölcsődének. A létesítmény megépülésével új férőhelyek kialakítását valósítjuk meg. A kapacitásbővítéssel a bölcsőde 24 gyermek befogadására lesz alkalmas, és a jelenleginél magasabb színvonalú ellátást fog biztosítani a kapcsolódó eszközbeszerzés révén. A beruházással új munkahelyek létesülnek, a napi feladatokat hat dolgozó látja majd el.
A bölcsődei gondozás-nevelés szakmai szabályai irányt mutatnak a bölcsődénkben folyó pedagógiai munkához. A bölcsőde a gyermekjóléti alapellátás része, a családban nevelkedő - 20 hetestől 3 éves korú - gyermekek napközbeni ellátását, szakszerű gondozását és nevelését végző intézmény, a gyermekvédelem rendszeréhez, azon belül a személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti alapellátások körébe tartozik. Olyan szolgáltató intézmény, amely alaptevékenységként napközbeni ellátását nyújt a családban nevelkedő a szülők munkavégzése, betegsége vagy egyéb ok miatt ellátást igénylő gyermeke számára. Az 1997. évi XXXI. törvény a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról kiemeli olyan kisgyermekek felvételi lehetőségét, akinek szociális vagy egyéb ok miatt egészséges fejlődése érdekében szükséges a bölcsődei gondozás, nevelés.
Napi munkánkat meghatározzák alapelveink és feladataink. A bölcsődei nevelés-gondozás főbb helyzetei: gondozás, játék, mondóka, ének, vers, mese, alkotó tevékenységek, egyéb tevékenységek, mozgás és tanulás. Keresztyén nevelésünk alapjainak első elemei között gyakoroljuk az étkezések előtti és utáni imát.
Alapellátáson túli, a családi nevelést támogató szolgáltatások
A projekt megvalósulásával alternatív napközbeni ellátással új lehetőséget kívánunk nyújtani a térségben élők számára, hogy minél több olyan gyermeknek biztosítsuk a fejlődéshez szükséges lehetőségeket, képességeik kibontakoztatását, akik még egyetlen ellátó rendszernek sem tagjai, illetve akik az alapellátás keretében erre igényt tartanak. A családi nevelést támogató szolgáltatásaink játék tevékenységhez kötődő egyéni készségeket és képességeket fejlesztő, illetve szülő-gyermek kapcsolatot erősítő rugalmas programok:
- Kismama klub: Havonta egy alkalommal a városban és a város környéki településeken gyeden, gyesen lévő kismamáknak és gyermekeiknek lehetőséget adunk egy olyan találkozásra, ahol részt vehetnek egy közös beszélgetésen, illetve ezt a korosztályt érdeklő témában előadásokat hallgathatnak meg. A mamák kapcsolatot építhetnek ki egymással, megoszthatják tapasztalataikat, problémáikat, és azokra együtt illetve szakemberek bevonásával keresünk választ és megoldást. A gyermekek szabadon játszhatnak, a gondozónők és a többi anyuka jelenléte gyermekfelügyeletet biztosít.
- Játszóház: Bizalmi kapcsolat kialakulása után a játszóház lehetőséget ajánljuk fel, ahol a családtagok együtt játszhatnak gyermekeikkel, a projekt által megteremtett, a gyermekek igényeit minden szempontból maximálisan kialakított kedvező körülmények között.
- Időszakos gyermekfelügyelet: A szolgáltatást a szülő elfoglaltsága idején biztosítjuk, amikor néhány órára kérheti a gyermeke felügyeletét. Ezt a szolgáltatást csak azon családok számára nyújtjuk, akiknek a gyermekeit a kismama klubban és a játszóházban már megismertünk.
- Gyermekfelügyelet: A bölcsőde nyitvatartási idején túl az alapellátásban részesülő gyermekek számára gyermekfelügyeletet biztosítunk, ha a szülő munkájával kapcsolatos elfoglaltsága és egyéb halaszthatatlan dolga ezt indokolttá teszi.
Az alapellátáson túl a családi nevelést támogató szolgáltatási formákkal lehetőséget biztosítunk nyugodt, biztonságos környezetben az együtt játszásra, szakszerű felügyeletre és a közösséghez való csatlakozásra.
GI