Angol református egyházi vezetők látogatása Egerben

A delegáció magyarországi programja során találkozott a Zsinat elnökségével, a Dunamelléki és a Tiszántúli Egyházkerület vezetőivel, valamint a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának munkatársaival. Útjuk során Egert is felkeresték, s itt töltöttek két napot. Az egri tájékoztató megbeszélésen egyfelől bepillantást nyerhettek az Egervölgyi Egyházmegye életének és szolgálatának mindennapjaiba. A találkozó másfelől egyházunk teológiai munkájára is kitekintéssel volt. Dr. Kádár Zsolt esperes mint a Doktorok Kollégiuma főtitkára tájékoztatta a vendégeket az egyházunkban folyó teológiai tudományos munkáról. Az angliai vendégek nagy érdeklődéssel hallgatták a Doktorok Kollégiuma céljairól, történetéről és jelenlegi tudományszervező munkájáról szóló beszámolót. Az Angliai Egyesült Református Egyház Cambridge-ben, Manchesterben és Oxfordban működtet teológiai szemináriumot, biztosítva a lelkészutánpótlást s helyet adva a legmagasabb fokú teológiai tudományos munkának. Így érthető az, hogy a magyarországi teológiák, doktori iskolák, a teológiai, valamint bölcsészettudományi, és jogi doktorokat is magába foglaló Doktorok Kollégiuma szolgálatát igen nagyra értékelték.

A küldöttségnek az egyház moderátora mellett tagja volt Dale Rominger külügyi titkár, John Humphreys, a skóciai egyházkerület jelenlegi moderátora, aki évtizedekkel ezelőtt Magyarországon is szolgált, s egyházunk régi jó barátja, valamint David Coleman lelkész, a walesi misszió ügyeivel megbízott referens.

Az egri program során az angol vendégek ellátogattak az Eszterházy Károly Főiskolára, ahol betekintést nyerhettek e nagymúltú intézmény jelenlegi oktatói programjába. Ellátogattak az Érseki Főegyházmegyei Könyvtárba is. Hivatalában fogadta a küldöttséget dr. Nagy Imre Eger város polgármestere.

Az Egerben töltött napokat követően a delegáció Debrecenbe indult, majd a Beregben töltött egy napot, megismerkedve ott a református örökség nevezetes értékeivel. Az angliai delegációt magyarországi programja során Tamás Bertalan külügyi tanácsos kísérte.

A modernizmus és a posztmodernizmus korában élő egyházak számára fontos, hogy ne veszítsék el egymást, hanem hidat építve egymás felkeresése által, gazdagodjanak a teológiai felismerések eredményeinek megosztásában, a felelősséggel végzett szolgálat örömében és jutalmában.

Minden testvéri találkozó ilyen hídépítés. Angliai barátaink bizonyságát adták annak, hogy nem elszigetelődve, hanem a mi egyházunkkal is párbeszédet folytatva, közösen gondolkozva, együtt imádkozva kereshetik és együtt találhatják meg helyüket és mai küldetésüket a Református Egyházak nagy családjának tagjai.

k.zs.