Hevesen átadtuk az Egyházkerület első e-Magyarország pontját!

Gyülekezeteink és lakóhelyük minden polgára számára a mindennapi kapcsolattartásában, ügyes-bajos dolgainak intézésében segítenek a kialakításra kerülő közösségi internet-hozzáférési helyek.

Az eMagyarország Pontok helyszíneit két szempont alapján határoztuk meg. A nagyobb hányadot földrajzilag zártabb, gazdasági szempontból nehéz helyzetben lévő kistelepüléseken élő gyülekezeteink kapják. Számukra egyfajta missziót jelent, hogy az esélyegyenlőség lehetőségének megteremtése érdekében tudják működtetni az Internet Pontot.

A többi telepítési pont egy már jól működő teleházat használó gyülekezethez kerül. Ezek a gyülekezetek az informatikai hátteret egyrészt az ifjúság nevelésében használják fel, másrészt - a felügyeletet biztosító testvérünk segítségével - az ismeretterjesztést, az emberi kapcsolatok kiterjesztését vállalják fel.

Minden, a világhálót használó közösség kiemelkedő felelőssége az új lehetőségekből adódó kihívások kezelése: képessé kell tennünk gyermekeinket az egyes tartalmak kritikus kezelésére, a jó és a rossz elkülönítésére.

A számítógéptől még idegenkedő felnőtt társainkat, rokonainkat, pedig pl. hivatalos ügyeik intézésében segíthetjük az eMagyarország Pontokban.

Május 21-én, Hevesen adtuk át a Tiszáninneni Református Egyházkerület első e-Magyarország Pontját, amely a gyülekezeti teremben kialakított ifjúsági teleházban üzemel, ahol a nagytiszteletű Kisgergelyné Mészáros Ildikó lelkész által szolgált gyülekezet nap nap után az előbb megfogalmazott elvek alapján, tudatosan használja e korszerű technikai lehetőséget.

Az ünnepséget megtisztelte Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter is, aki Csomós József püspökkel együtt avatta fel az új e-Magyarország pontot. Előtte a református templomban dr. Kádár Zsolt, az Egervölgyi Egyházmegye esperese, Ábrám Tibor főgondnok és Nagy Endre informatikus méltatta az esemény jelentőségét.

Mely távlati céljaink elérését segíti ez a rendszer? Az eMagyarország pontok hálózatát felhasználva a Tiszáninnei Református Egyházkerület többéves fejlesztést határozott el, amelynek célja a korszerű informatikai szolgáltatási háttér kialakítása és működtetése, a kerület, az egyházmegyék és az egyes gyülekezetek támogatása. Ehhez kerületi szintű Internet - Intranet hálózat és központi levelező kiszolgáló létrehozását, működtetését tervezzük.

Ennek első lépcsője a június első felében már próbaüzembe kerülő levelező kiszolgáló beindítása. Örömmel jelentjük be, hogy a napokban átvettük azt az IBM szervert amely technikai hátteret biztosít ezekhez a feladatokhoz.

Püspök Úr és a Miskolci Egyetem megállapodása alapján, az egyetem számítóközpontja ad üzemeltetési helyet ennek a nagy kapacitású gépnek, amely segítségével minden gyülekezetünkkel szoros, élő kapcsolatot tudunk kialakítani.

A fejlesztés második üteme a világhálón történő megjelenés, ahol bemutatjuk az egyházközségek, az egyházmegyék, a kerület életét. Az itt megjelenő hírek, invitálások a kapcsolódó kulturális és oktatási intézményeink eseményeiről is tudósítanak. Ennek bevezetését október végére tervezzük.

Jövőre vezetjük be a kevésbé látványos, de annál hasznosabb belső Intranet szolgáltatásunkat. Ehhez csak megfelelő hitelesítés után lehet hozzájutni, viszont tartalma kerületünk lelkészeinek szól; olyan körleveleket, elektronikus űrlapokat, könyvelési segédleteket, stb. tervezünk ide, amelyeket addig vagy postai úton kellett eljuttatni a címzetthez, vagy személyesen kellett megjelenni miattuk.

Az itt vázolt fejlesztéseknek csak az első üteme valósul meg a tervezett határidőkre, a teljes szolgáltatáskör kialakítása több éven átívelő munkát jelent.

Terveink megvalósíthatóságá­nak egyik alapját jelentik gyülekezeteink eMagyarország Pontjai, hiszen az informatikai háttér számunkra szolgáltatást és egyben szolgálatot is jelent.

Egyházunk megújulásának, modern korunk kihívásainak történő megfelelésünk egyik sarokköve ez, amit nem szabad szem elől téveszteni!

Hosszú út áll még előttünk; kérem Isten áldását közös munkánkra!

Nagy Endre