A falu a megye egyik legősibb települése, és az Átányi Református Egyházközség az Egervölgyi Egyházmegye legősibb gyülekezete is. A szájhagyomány szerint már az 1550-es években a falu egész lakossága református hitre tért, 1559-ben református lelkésze volt, és református vallását évszázadokon keresztül a mai napig megőrizte. Az egyházközség mindig is rendelkezett iskolával, és ez a helyzet csak a II. világháború után változott meg.
Most, amikor az Egervölgyi Református Egyházmegye Átányban újra megnyitja az első általános iskoláját, ezt a történelmi állapotot állítja vissza. Ebben a törekvésben azonban nemcsak a hagyomány és a múlt vezérelt bennünket, hanem az is, hogy itt és most nyílt lehetőség iskola alapítására. Az utóbbi időben egyre erőteljesebben fogalmazódott meg nemcsak az átányiakban, hanem a környező településéken élőkben is, hogy egy ilyen keresztyén szellemű iskolára szükség lenne a térségben. Ezt az alulról jövő kezdeményezést karolta fel az Átányi Református Egyházközség lelkésze és presbitériuma. E kezdeményezést az első perctől kezdve támogatta a község képviselőtestülete Gönczi Mihály polgármesterrel az élen. Rögtön határozatot is hoztak arra, hogy az iskola beindulásához biztosítják a megfelelő telket és épületet a falu közepén, a parókia tőszomszédságában.
Így került az iskolaalapítás kérdése egyrészt az Egervölgyi Református Egyházmegye Elnöksége, másrészt a Tiszáninneni Református Egyházkerület Elnöksége elé, akik miután tájékozódtak és látták, hogy itt valóban komoly igény és szándék mutatkozik, felkarolták ezt a kezdeményezést. Támogatásáról biztosította az egyházat ebben a nemes elhatározásában Godó Lajos, a térség országgyűlési képviselője, valamint Sós Tamás a Heves Megyei Közgyűlés elnöke is. Ilyen széleskörű összefogás eredményeként reális az esélye annak, hogy 2004. szeptember 1-jén megnyissa kapuit az Egervölgyi Református Egyházmegye legelső művészeti általános iskolája Átányban.
Az iskola első és második osztállyal kezdi meg működését, és az évek során fokozatosan nyolcosztályossá bővül. Az iskolában kötelezően alapfokú művészeti oktatás és keresztyén erkölcsi nevelés fog folyni. A művészeti oktatás keretében zenei és népművészeti oktatást tervezünk, amelyre Átány község világhírű néprajzi és népművészeti hagyománya kötelez is bennünket.
Meg vagyunk győződve arról, hogy ez az iskola nemcsak az átányiaké lesz, hanem a dél-hevesi térség reformátusainak közös kincsévé válik, és mint ilyen nagyon fontos missziós bázissá is válik.
Hisszük, hogy már a puszta létezése is üzenetértékű, és az ott folyó református keresztyén erkölcsi nevelésnek pedig hosszú távú és nagyon komoly kisugárzása lesz.
Kérünk minden testvérünket, hogy imádkozzanak velünk ennek az iskolának a létrejöttéért, és Istentől megáldott, eredményekben gazdag működéséért!
Ferenczffy Zoltán,
átányi lelkipásztor