A rendezvényt, mely egyértelműen az emlékezés jegyében telt dr. Kádár Ferenc, az akadémia rektora nyitotta meg. Köszöntőjében elmondta, hogy az anyaszentegyházban az emlékezés és az emlékeztetés igénye és parancsa kezdettől fogva megvan. A Zsidókhoz írt levél nagy kérését teljesítjük ilyenkor: Emlékezzetek meg azokról, akik előttetek jártak. Az előttünk jártak hitét, életét és életcélját meg kell ismerni ahhoz, hogy a mi életünk is erős, veretes viharokat legyőző hit lehessen.
A szerdai napot dr. Márkus Mihály teológiai tanár, a Dunántúli Református Egyházkerület nyugalmazott püspökének előadása folytatta „Hit nélkül pedig lehetetlen Istennek tetszeni - a keresztség és az úrvacsora Kálvin tanításában" címmel. Az előadást követően az előadó külön felkérésre ismertette a Kálvin bizottság eddig megvalósult és még megvalósulás előtt álló terveit is.
Ezt követően dr. Erik de Boer professzor tartotta meg előadását, aki Hollandiából érkezett. Előadása azt mutatta be, hogyan nézhettek ki a genfi Lelkipásztorok Társaságának a bibliaórái (congrégation), illetve ezen keresztül azt elemezte, hogyan értelmezték a reformátorok a nyelveken szólás és annak magyarázásának ajándékait.
A nap zárásaként dr. Börzsönyi József zempléni esperes vetített képes beszámolót tartott az egyházmegye nemrég tett Kálvin-útjáról.
A konferencia második napjának kezdő előadását az Amerikai Egyesült Államokból érkezett dr. John Hesselink professzor tartotta meg. Az Institutionak még a kutatók részéről is többnyire mellőzött fejezetein keresztül ismertette Kálvinnak a jelen és az eljövendő élethez való viszonyulásról szóló tanítását.
11 órától az akadémia rendkívüli közgyűlésén négy tiszteletbeli tanári cím átadására került sor az Egyházkerület Elnökségének részvételével. Az ünnepséget Csomós József püspök kezdte meg igei szolgálatával a Józsué 4,20-22 alapján: „Azt a tizenkét követ, amelyet a Jordánból vettek ki, Gilgálban állíttatta föl Józsué, és ezt mondta Izráel fiainak: Ha majd megkérdezik fiaitok apáiktól, hogy miféle kövek ezek, magyarázzátok el fiaitoknak, hogy szárazon kelt át Izráel itt a Jordánon."
Az igehirdetés után az akadémiai közgyűlést dr. Kádár Ferenc rektor nyitotta meg, aki a Zsidókhoz írt levél 12,1 alapján elmondta, hogy a tiszteletbeli tanárság nem pusztán bizonyságtétel az intézmény jó híréről, hanem a tiszteletbeli tanárrá fogadottak „mélymerítésű" bizonyságtevése Krisztusról bennünket is arra serkent, hogy jobban végezzük mindennapi szolgálatunkat és növekedjünk a hitben.
Az ünnepélyes közgyűlésen tiszteletbeli tanári címet kapott dr. Erik A. de Boer, dr. I. John Hesselink, dr. Márkus Mihály és dr. Hörcsik Richárd. Az oklevelek átadását követően minden tiszteletbeli tanár személyes hangvételű beszéddel válaszolt a kitüntető címek átvételére.
Az ünnepség a 90 éves Demeter Gyula tanár úr köszöntésével folytatódott, akinek élete pótolhatatlan hídként ível át az Akadémia bezárása előtti és az újraindulás utáni időszak között. A közgyűlés Ábrám Tibor főgondnok zárszavával ért véget.
A konferencia második napjának délutánján a Magyarországi Református Egyház 20. századának egyik legkiemelkedőbb, 100 éve született és 40 éve elhunyt teológusára és Kálvin kutatójára, Nagy Barnára emlékeztek. Munkásságát dr. Hörcsik Richárd professzor méltatta, és egyben követendő példaként állította a Kálvin kutatók következő nemzedéke elé. A professzor emlékére egy kiállítás is nyílt az Akadémia első emeletén. A konferencia záró alkalmaként a résztvevők megkoszorúzták Nagy Barna sírját.
(szerk.)