150 éves a Mezőkeresztesi Férfikórus

Az Úr 1856. évének szeptemberében létrejött a ,,Mező Keresztesi Éneklő Társulat ... Tóth József orgonista úr által." 20 keresztesi parasztember alapította meg a ma is működő férfikórus elődjét. A feljegyzések szerint az együttes munkája a belső szabályok betartásán, szereteten és egyetértésen alapult. „Az eltelt 150 év alatt nem volt mindig zavartalan a kórus fejlődése, munkája. Változtak az idők, változott az amatőr művészeti munka megítélése, hivatása, célja, értelme. Számos történelmi vihart élt át az ország, vele együtt Mezőkeresztes - ezek miatt is gyakran volt szükség újbóli szervezésre, a csoport életre keltésére. A lelkes karvezetők, a dalos hagyományokat szívesen ápoló tagok mindig elvégezték ezt az újbóli építkezést. Ennek köszönhető, hogy a daloló nagyapák után az apák, a fiak, sőt unokák következtek és dalolnak ma is a kórusban, Mezőkeresztesen. A kórus vezetői református egyházi emberek, lelkészek, orgonisták, igazgató tanítók voltak." Az alapító Tóth József 46 évig, Nótás Nagy Dezső 35 évig, Enghy István 32 évig irányította karvezetőként az együttes tevékenységét. Az újabbak közül Kormány Attila 1992-98-ig, Nyitrai Péter pedig 1998-2004-ig volt a kórus karnagya.

A jubileumi ünnepség augusztus 19-én, szombaton, a Kossuth Lajos Általános Iskolában kezdődött, majd a Művelődési Házban folytatódott. Színvonalas hangverseny gyönyörködtette és szórakoztatta a jelenlevőket. Felléptek a férfikórus meghívására Mezőkeresztesre érkezett vendégkórusok: a felvidéki Szepsi Vox Columbellae vegyeskara, a Bódvai Férfi Éneklő Csoport, a sepsiszentgyörgyi Cantus Firmus Vegyeskar, a Szerencsi Férfikar, valamint a Mezőkeresztesi Kamarakórus, a Citerazenekar és az ünnepelt Férfikórus.

Sokunk számára az ünnepség csúcspontja a vasárnap 10 órakor kezdődő templomi istentisztelet és hangverseny volt. Hajdu Ferencné és Hajdu Ferenc helybeli lelkipásztorok igeolvasása és imádsága után dr. Kádár Zsolt egri lelkipásztor, az Egervölgyi Egyházmegye esperese hirdette az igét a Lukács 2:13,14 alapján. Az angyali karok Istent dicsőítő énekéhez csatlakozunk mi, emberek is, amikor gyülekezeti énekeinkkel és a kórusok által megszólaltatott zeneművekkel dicsőítjük az Istent. Az esperes ebben az összefüggésben méltatta a jubiláló férfikórus tevékenységét, és köszöntötte őket az egyházmegye nevében. A gyülekezet köszöntését Hajdu Ferenc tolmácsolta, Hajdu Ferencné pedig átadta a gyülekezet ajándékát, valamint felkötötte a kórus zászlajára készített emlékszalagot. Miközben az erdélyi Cantus Firmus Vegyeskar szalagját kötötték fel, a gyülekezet elénekelte a Székely Himnuszt. Sor került a templomban korábban elhelyezett emléktábla és kopjafa megkoszorúzására is, mellyel az elhunyt dalosokra emlékeztünk. Hallhattuk Wass Albert Üzenet haza c. költeményét Kovács Sándor kórustag előadásában. Ezek után következett a jelenlevő öt kórus hangversenye. A szlovákiai magyar kórust Bodnár Attila, az erdélyit László Attila, a Szerencsi Férfikart Gebri Jószef karnagy vezényelte. A Mezőkeresztesi Férfikórust Birtalan József zeneszerző-karnagy, a Kamarakórust pedig Birtalan Judit karnagy készítették fel és vezényelték. Elhangzott a zeneművészet és kórusirodalom több gyöngyszeme. Nagy átéléssel, a maguk és mások gyönyörködtetésére, s nem utolsó sorban Isten nagy nevének dicsőítésére énekeltek a kórusok.

A felemelő, s mindenkit gazdagító ünnepség áldásvétellel, majd a Himnusz eléneklésével fejeződött be. Az iskola ebédlőjében közös ebéden vettünk részt, mely után a vendégkórusok egy része hazaindult. A kamarakórusra még egy esti bükkábrányi fellépés várt. Áldjuk Istent ezekért a szép, élménydús napokért!

Hajdu Ferencné lelkipásztor