Napi lelki táplálék

1Móz 11

Napi Ige – Marozsák Dániel

A Református Bibliaolvasó Kalauz magyarázatos napi tápláléka.

„Azután ezt mondták: Gyertek, építsünk magunknak várost és tornyot, amelynek teteje az égig érjen; és szerezzünk magunknak nevet, hogy el ne széledjünk az egész föld színén!” 1Móz 11,4


A nyelvek összezavarásának és Bábel tornyának a története egy nagyon egyszerű alapállással kezdődik. Különböző nomád életmódot folytató népek, törzsek összejönnek egy helyen lakjanak, hogy egy várost alapítsanak. Ez tulajdonképpen az özönvíz utáni világban a civilizáció kezdete. Azonban itt lényegében ugyanaz folytatódik, mint az özönvíz előtti világban. Már városépítésről a negyedik fejezetben is olvashattunk, ahol a bujdosó Káin várost alapít, amelyet a fiáról nevez el. Tehát azt látjuk, hogy az emberiség ugyanazon az úton halad tovább, mint az özönvíz előtt. Az áradat elmost a kinti világban lévő rosszat, de nem tisztította meg belül az ember szívét a gonosztól.

Azonban a szentíró nem magát a városépítést bírálja. A kultúra, a civilizáció kiteljesedése nem önmagában rossz. Sőt, ezt úgy is lehet művelni, hogy az megfeleljen az Istentől kapott mandátumnak és hogy betöltse a szeretet parancsát. Itt, Bábel tornyának az építésénél sem önmagával a politikai akarattal és a technológiai előrehaladással van baj, hanem azzal, hogy mindezeket milyen célra használják fel. Erre kapunk választ a negyedik versben: „építsünk magunknak…” és „szerezzünk magunknak nevet.” Tehát az önzést és a nagyzolást látjuk a döntés és az elhatározás mögött. És hogy mi ennek a gyökere? Nem egy nemes cél, mondjuk a többi ember jóléte, hanem a szorongás: „hogy el ne széledjünk.” Ez a félelem és ez az önös ambíció testesül meg Bábel tornyának a megépítésében.

Úgy tervezik, hogy ez a torony az égig fog érni. Magyarán fel fog érni az Istenhez. Az emberekben ott van az a vágy, hogy ami elveszett az Édennel, az Istennel való kapcsolat és közösség, azt valahogy helyre kell állítani és ezt a maguk módján akarják megtenni. De a kapcsolat a mennyei és a földi világ között nem így fog helyreállni. Nem egy torony, hanem egy kereszt lesz az, ami majd ismét lehetővé teszi, hogy az ember közösségben legyen az Istennel. Bábel tornyának a története is, mint megannyi másik történet a Bibliában azt mondja el, hogy az ember Isten akar lenni. Jézus története viszont éppen azt üzeni számunkra, hogy az Isten ember akart lenni, hogy ami elveszett az helyreállhasson.

Korábbi napok napi lelki táplálékai