A Református Bibliaolvasó Kalauz magyarázatos napi tápláléka.
A tanítványok tanúi voltak Jézus és a gazdag ifjú párbeszédének, amelyet Jézus egy elég nyugtalanító mondattal zár le: „Embereknél ez lehetetlen, de Istennél minden lehetséges.”
Péter tehát mindenképp tisztázni szeretné, hogy - ők, akik a gazdag ifjúval ellentétben mindent elhagytak, - velük mi lesz? Kapnak-e jutalmat? Lesz-e kárpótlása annak, hogy Jézust tették az első helyre az életükben?
Biztos megéri Jézust követni? Vagy Jeremiáshoz hasonlóan mi is azt mondjuk: rávettél Uram és én rávétettem? Túl sok minden került feladásra? Hagyni kellett volna magunknak is?
Van, hogy megbillen bennünk az egyensúly, és igazságtalanul bizonytalannak éljük meg a tanítványi életet. Elfáradunk a sok áldozathozatallal, lemondással, állandó határfeszegetéssel járó létben. Fáradságunk tüneteket produkál, miközben jussunkat keressük.
Nehéz a nélkülözések és bizonytalanság feszültségében benne maradni, ezért kívülről jövő bevételeket, jutalmakat keresünk, az Isten jóságába vetett bizalomgyakorlás helyett, magunk vesszük kezünkbe a boldogulásunkat.
Egyszer egy lelkipásztor így nyilatkozott: „Fiatalon, a szolgálatom kezdetén volt egy belső, megegyezésem Istennel: Én teljes időben végzem a missziót, Ő pedig gondoskodik a gyermekeim testi-lelki jólétéről.” Áldott missziói munka ellenére a lelkész gyermekek élete nagyon rossz irányba haladt, s a pásztor sokáig küzdött „egyezsége” feletti csalódottságával, dühével.
Mi lehet a gond az ilyen felajánlásokkal? Ezek az imádságok, bármennyire is úgy tűnnek, hogy Isten dicsőségére és országa javára születnek, erősen ember által irányítottak. Az evangéliumi lelkület azonban hála és nem üzletalapú.
Az utolsóknak azonban nincs mit felmutatniuk, nincs mire büszkének lenniük, nincs mit üzleti alapul venniük. Isten országának meglepett vendégei.