Színvonalas események gazdagították a Lévay 200 emlékév nyári eseményeit

A Lévay 200 emlékév keretében a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Honismereti Egyesület több szervezett rendezvényre is ellátogatott, amelyek mindegyike hozzátett egy kicsit a vármegye közéletének kimagasló alakjáról kialakult képhez, tájékoztatta portálunkat Jelényiné Vongrey Olga, a Lévay-200 emlékbizottság tagja.

LÉVAY-SPÉTER

Fotó: magánarchívum

A beszámoló szerint az egyesület tagjai május 13-án megkoszorúzták a Palóczy utcai Lévay szobrot, majd a Lévay József Református Gimnázium és Diákotthonban kialakított Lévay emlékszobát tekintették meg, ahol meghallgatták Békési Gábor irodalomtörténész-muzeológus előadását. Vámosi Katalin művészettörténész-főmuzeológus Lévay-fürdőkultúrája című előadása révén pedig megismerkedtek azokkal a korabeli fürdővárosokkal, ahová Lévay József évente ellátogatott. Az előadás rámutatott Lévay egészséggel kapcsolatos szokásaira is. Az egész napos program a Lévay József Muzeális Könyvtárban ért véget, amelynek kincseit Rónai Mónika főkönyvtáros mutatta be az egyesület tagjainak, akiknek a rá következő hét szerdáján feledhetetlen élményt nyújtott a Flach Antal csembalóművész, művésztanár által szervezett Lévay titkos szerelme című előadással fűszerezett dalest, amely az ünnepelt költő és közéleti személyiség emberi oldalaira is rávilágított.

LÉVAY-5-

Fotó: magánarchívum

Mint írják, mindent elsöprő eseménynek lehettek tanúi június 19-én, amikor is a Sajószentpéteri Kossuth Lajos Általános Iskola és tagiskoláinak 750 diákja, 65 pedagógusa, valamint szülők, városvezetők és polgárok szólaltatták meg Lévay József „Fehér Galamb” és a „Völgyben maradtam” művét prózában és dalban. A rendezvény a Lévay hangja a város felett címet kapta, mely – a beszámoló alapján – méltó tisztelgés volt a sajószentpéteri író, költő, polihisztor emléke előtt.

A Múzeumok Éjszakáján, június 21-én a 25. Légyott programjaként bemutatták a Tompa plusz Jókai plusz Lévay antológiát, amelyért külön köszönet illeti a Herman Ottó Múzeum és Spanyolnátha művészeti folyóirat alkotógárdáját.