A Lévay 200 emlékév keretében a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Honismereti Egyesület több szervezett rendezvényre is ellátogatott, amelyek mindegyike hozzátett egy kicsit a vármegye közéletének kimagasló alakjáról kialakult képhez, tájékoztatta portálunkat Jelényiné Vongrey Olga, a Lévay-200 emlékbizottság tagja.

A beszámoló szerint az egyesület tagjai május 13-án megkoszorúzták a Palóczy utcai Lévay szobrot, majd a Lévay József Református Gimnázium és Diákotthonban kialakított Lévay emlékszobát tekintették meg, ahol meghallgatták Békési Gábor irodalomtörténész-muzeológus előadását. Vámosi Katalin művészettörténész-főmuzeológus Lévay-fürdőkultúrája című előadása révén pedig megismerkedtek azokkal a korabeli fürdővárosokkal, ahová Lévay József évente ellátogatott. Az előadás rámutatott Lévay egészséggel kapcsolatos szokásaira is. Az egész napos program a Lévay József Muzeális Könyvtárban ért véget, amelynek kincseit Rónai Mónika főkönyvtáros mutatta be az egyesület tagjainak, akiknek a rá következő hét szerdáján feledhetetlen élményt nyújtott a Flach Antal csembalóművész, művésztanár által szervezett Lévay titkos szerelme című előadással fűszerezett dalest, amely az ünnepelt költő és közéleti személyiség emberi oldalaira is rávilágított.

Mint írják, mindent elsöprő eseménynek lehettek tanúi június 19-én, amikor is a Sajószentpéteri Kossuth Lajos Általános Iskola és tagiskoláinak 750 diákja, 65 pedagógusa, valamint szülők, városvezetők és polgárok szólaltatták meg Lévay József „Fehér Galamb” és a „Völgyben maradtam” művét prózában és dalban. A rendezvény a Lévay hangja a város felett címet kapta, mely – a beszámoló alapján – méltó tisztelgés volt a sajószentpéteri író, költő, polihisztor emléke előtt.
A Múzeumok Éjszakáján, június 21-én a 25. Légyott programjaként bemutatták a Tompa plusz Jókai plusz Lévay antológiát, amelyért külön köszönet illeti a Herman Ottó Múzeum és Spanyolnátha művészeti folyóirat alkotógárdáját.