...mint Krisztus szolgái

A Tiszáninneni Református Egyházkerületben a Magyarországi Református Egyház választási törvényei alapján a jelölő közgyűlések után gyülekezeteink két jelölt közül választhatnak. Alábbiakban Barna Sándor püspökjelölt gondolatait olvashatják.

„Úgy tekintsen minket minden ember, mint Krisztus szolgáit és Isten titkainak sáfárait. Márpedig a sáfároktól elsősorban azt követelik, hogy mindegyikük hűségesnek bizonyuljon.” 1Kor 4, 1-2

2

1996. óta szolgálok egyházkerületünk 5 gyülekezetében, Rásonyban, Berencsen, Kázsmárkon, Halmajon és Kiskinizsen. Korábban egyházmegyei tisztségeket töltöttem be, 2021. óta pedig a Tiszáninneni Református Egyházkerület lelkészi főjegyzője vagyok. Egyházunkban nincs gyakorlat arra, hogy a püspökjelöltek programot hirdetnének. Ez alkalommal mégis felmerült erre az igény. A mostani választás alig több mint két évre szól, erre nagyívű programot hirdetni meggondolatlanság lenne, de az alapvető irány kirajzolódhat. Számos gyülekezeti alkalommal tettem bizonyságot hitemről, sokan megismerhettek. Szeretném most néhány rövid gondolat kíséretében megosztani a múltheti egyházkerületi közgyűlésen elhangzott püspökhelyettesi jelentésemet.

- Az egyház szabad gazdasági erőforrásokkal alig rendelkezik. A kialakult gazdasági-politikai-egyházi helyzetben nem tudjuk milyen támogatásokra számíthatunk. Kiszámíthatóság hiányában anyagi ígéreteket tenni felelőtlenség. Célom, hogy az adott helyzetből mindig a legtöbbet hozzuk ki közösen.

- 4 évvel ezelőtt azért vállaltam el Pásztor Dániel mellett a püspökhelyetteséget, mert az egyházkerület és a gyülekezetek lelki életének erősítését ígérte. Számomra ennek a megvalósítása a legfontosabb. A püspök legyen elsősorban lelki ember, feladatát tekintse szolgálatnak. Szeretném megtartani az eddigi hitmélyítő, közösségépítő alkalmakat, amelyek mögött eddig is egy közösség állt. Aki távol maradt, az magát és a rábízottakat szegényítette meg. Ugyanakkor a helyi kezdeményezéseket is segíteni kell, ahogy ez a közelmúltban elindult. A gyülekezetlátogatások mellett a lelkészi kiskörökkel való találkozásokat gyakoribbá kell tenni. Legyenek ezek az alkalmak olyan fórumok, ahol a jövőképet közösen formáljuk. Intézményeinkben a református hit és lelkület elmélyítése elengedhetetlen feladatot ró ránk.

A megújulás és a megtisztulás csakis úgy képzelhető el, ha anyaszentegyházunk jó rendjét komolyabban vesszük, ha életünk zsinórmértéke a Szentírás lesz. Ebből a gondolatból indul a püspökhelyettesi jelentésem is. Az egyház akkor tud megújulni, ha mindennek az alapja a képmutatás nélküli, tiszta hit és az Isten dicsőségére való munkálkodás lesz.

Püspökhelyettesi jelentés 2023. évről:

Főtiszteletű Egyházkerületi Közgyűlés!

Nem tudjátok, hogy ti Isten temploma vagytok, és az Isten Lelke bennetek lakik? (1 Kor.3,16)

Vagy nem tudjátok, hogy testetek a bennetek levő Szentlélek temploma, akit Istentől kaptatok, és ezért nem a magatokéi vagytok? (1 Kor.6,19)

Az Isten Igéjében az a csodálatos, hogy örökké élő. Az Igében sohasem a régmúlt idők emberéhez szól valamelyik apostol vagy próféta, hanem hozzám és hozzád szól az élő Isten. Kétszer hangzik ebben az igében ugyanaz a kérdés: nem tudjátok-e, kik vagytok? Nem tudjátok-e mit akar Isten veletek? A kérdésben szemrehányás van: pedig tudhatnátok! Hiszen megmondtam, nem is egyszer, és már megtanulhattátok volna! Van valami megszégyenítő abban, hogy az ember az isteni dolgokat nehezen tanulja meg és könnyen felejti el. A legnagyobb dologról van itt szó: mit akar veled és velünk az Isten? Tudod-e hogy templom vagy? Nem tudjátok-e, hogy ti együtt templom vagytok?

A két ige kétszer mondja - de nem ugyanazt. Az egyik Ige kiemel a bűnök közül egyet: a testi tisztátalanságot. Azt mondja, hogy „Minden bűn, amit az ember cselekszik, a testen kívűl van, de aki paráználkodik, a maga tette ellen vétkezik”, és itt csattan fel az apostol „nem tudjátok-e a ti testetek a bennetek lakozó Szentlélek temploma?”

A képet az apostol Jézustól vette. A farizeusokkal való vitájában Jézus a testének templomáról beszél. Pál apostol a képet ránk is alkalmazta: nem csak Jézus teste, a miénk is a Szentlélek temploma és az apostol nem tévedett. Isten azt akarja, hogy az Ő gondolatai ragyogjanak föl benned, az Ő szeretete gyújtson föl téged és az Ő hívó szavát add át.

Még innen is van felfelé, ha az egyes keresztény embert ilyen dicsőségre teremtette Isten, akkor micsoda a keresztyének közössége? Nem csak te vagy templom, hanem ti is templom vagytok, a legszebb látomás az Efézusi levél második részének a vége arról szól, hogy az apostol látja, a Krisztus megváltottjait, amint fölépülnek, szép rendel az egyetlen fundamentumon, Jézus Krisztuson, láthatatlan és dicsőséges templommá. Ezt a látomást látta Péter apostol is amikor arról beszélt, hogy “ti magatok is mint élő kövek épüljetek fel lelki házzá” (1 Péter 2,5).

Tudod-e, hogy Isten azt akarja veled? Téged magadat is a Szentlélek templomává tenni és belőlünk együtt dicsőséges templomát, a Krisztus testét megépíteni.

Ahol ezt a kérdést Isten felteszi, ott megfeledkeztek templommá lenni, közösségileg élő kőként épülni és az építeni feladatról. Ott az egyéni tévedés, bűn, kibeszélés, a közösség egységének, összezárásának a hiánya miatt szakadások, ebből következően elerőtlenedés következik be. Ez az erőtlenség jellemezte az utóbbi idők közegyházi életét. Egykor Jézus ostort ragadott és megtisztította a földi templomot attól, ami éppen beszennyezte azt. Ma jön igéjével és kérdez: Nem tudod? Nem tudjátok?

Főtiszteletű Egyházkerületi Közgyűlés!

A 2023-as esztendő a népszámlálási adatok nyilvánosságra kerülésének az éve volt. Az eredményre számítottunk, azzal együtt is lehangoló, hogy a vallástalanok immár többen vannak. Nem nyújt vigaszt az sem, hogy más felekezetek apadása nagyobb volt. Az eredmény az erőtlenséget tükrözi: nem vagyunk képesek nagyobb hatást gyakorolni a társadalomra, mint a társadalmi folyamatok- az elvilágiasodás, az elöregedés, népességcsökkenés, belső vándorlás- ránk. Hitünk megvallása, a megnövekedett társadalmi szerepvállalásunk az oktatásban, szeretetszolgálatban egyelőre nem tudta ellensúlyozni e hatásokat.

Hisszük, hogy Istennel lehet gyülekezetet, jövőt építeni, lehet erős közösségként megszervezni önmagunkat.

Ennek jegyében rendeztük meg egyházkerületünkben a központi missziói alkalmainkat.

  • A H2Ő – az élet vize, református utcai bizonyságtétel tavaly Szerencs városát gyülekezetét, iskoláját mozgatta meg Krisztus ügyét és a református missziót szem előtt tartva.
  • A Sárospataki Kollégium adott otthont a Tiszáninneni református gyülekezetek találkozójának. Egyházkerületünk életében az egyik legfontosabb, legnagyobb, sokak által várt, minden tiszáninneni reformátust érintő eseménnyé vált, 2023-ban 700, az idén már 800 résztvevővel.
  • Negyedik alkalommal került megrendezésre Abaújváron a LelkesítŐ – Családi Nap, amelyen tavaly több mint hatszázan vettek részt. Egyházkerületünk 2022-től segíti és támogatja ezt az alkalmat. Mára kijelenthetjük a LelkesítŐ egy brand, országosan ismert helyszíne lehet olyan találkozónak, ahol Krisztus evangéliuma szól.
  • A Tiszáninneni lelkésztalálkozó a lelkész-közösség számára olyan alkalmat kínál, ahol egyházunk időszerűségeiről való tájékoztatás mellett lehetőség van a különböző egyházmegyékben szolgáló lelkipásztoroknak a találkozásra.
  • A Lelkész-presbiteri konferencia régről ismert alkalmát az előadásokon túl többnyire zenei bizonyságtételek erősítik.

Felhívom a figyelmét minden lelkipásztor testvéremnek, hogy gyülekezeteikkel együtt éljenek ezekkel a megszervezett alkalmakkal, amit készen kapnak, „csak” az oda való eljutást kell megszervezni és mással nem pótolható módon közösségében élhetik meg református hitünk felemelő, egybekovácsoló erejét. Lehetőségek, amikkel csak élni kellene.

Ezeken a központi alkalmakon túl 2023-ban második alkalommal támogattunk gyülekezeti programokat, helyi gyülekezetek közötti kapcsolatok építésére, református közösségi élmény nyomán szolgálatunk, missziónk kiteljesítésére. 73 gyülekezet bevonásával 21 találkozó valósult meg.

Idén már nyári gyülekezeti gyermektáborok, napközis táborok kerületi támogatására is sor került. Ily módon a napokban 58 tábor kerül megrendezésre.

Az egyházmegyéink is nyújtanak missziói támogatást. Elmondhatjuk, hogy mindenhol van, lenne lehetőség evangelizációs, missziói események szervezésére.

Az igazi megújulást nem csak az egyházi vezetőktől kell várni. Isten akkor fogja megáldani munkánkat, egyházunkat, ha nem saját dicsőségünkért dolgozunk, mindenki megteszi a saját dolgát és hitvallásával, mindennapi, példamutató életével másokat is erre ösztönöz. Korinthusban is tudták, mégsem tették, mi tanuljunk a múltból és tegyünk a jövőnkért!

A lelkipásztori hivatás évét a tárgyévben, 2023-ban tartotta a Magyarországi Református Egyház.

Az elhívásokért, a szolgálókért adjunk hálát, kérjük, hogy a gyülekezetek igyekezzenek alázatos lélekkel a lelkipásztori hivatást, illetve a lelkipásztori szolgálatot fokozottan imádságban hordozni. Mind a kerület, mind az egyházmegyék a lelkészi állások fenntartása mellett kötelezték el magukat. Kerületünk a „parókia program” folytatásával és a jövedelemkiegészítés gyülekezeti lelkipásztorok felé történő egységes továbbutalásával, az egyházmegyék pedig egységes, vagy célzott rezsitámogatással segítettek.

A gyülekezetek igyekezetét is meg kell itt említenünk. Sajnos valamennyi törekvést gyengíti a háborús helyzet következtében kialakult infláció és az energia árak elszabadulása.

A megyei lelkészértekezletek a találkozáson túl a továbbképzés nagyszerű alkalmai is. Kerületi szintű továbbképzésre is van igény. A zempléni esperesi jelentés a tárgyára tesz javaslatot, miszerint egyre több hittanosunk többszörösen hátrányos helyzetű és gyülekezeti kötődés nélküli az ő tanításuk is sajátos felkészültséget igényel. A borsodi jelentés pedig a helyszínre tesz javaslatot, Sárospatak távolsága miatt a székházunkban tartandó képzésen talán többen vennének részt. Minden észrevételt figyelembe veszünk.

Isten kegyelméből az elmúlt esztendőben megtörtént gyülekezeti közösségeinkben, a presbiter és főgondnok, gondnok testvéreink választása, újraválasztása. A presbitérium létszámának 4-ről 6-ra történő emelését többségében gyülekezeteink teljesítették. Két borsodi egyházközség vált emiatt leányegyházközséggé. Tisztségviselőinknek kívánunk felülről kapott bölcsességet és erőt!

Lelki, személyi erőforrásainkon túl.

A parókia program és a templom felújítási program folytatódott. A hálaadó alkalmak is megtörténtek, pótolva sokszor az elmaradtakat. Háladó istentiszteleteken sok gyülekezet örömében osztozhattam magam is és ismerhettem meg közelebbről is őket.

Beruházások tekintetében kormányzati szerepvállalással és saját forrás felhasználásával az egyházkerület jelentős részt vállalt 2023-ban is a gyülekezeti ingatlanok felújításában, csak példaként említve a felsőnyárádi könnyezőgombamentesítést, a nemesbikki tetőjavítást, a poroszlói gyülekezeti vendégház kialakítást, a vizsolyi templom felújításának befejezését, vagy a szerencsi gyülekezetben a templomfelújítást és a gyülekezeti ház rekonstrukcióját. Jelentős segítséget kellett nyújtani a Magyar Templomfelújítási Program forráshiányos projektjeiben, melyek egyházkerületi segítség nélkül lezáratlanul és elszámolatlanul maradtak volna. Összesen több, mint 50 helyszínen történt ilyen kiegészítés. Befejeződött a református óvoda program, melynek eredményeképpen 9 helyszínen nyílt meg óvoda vagy bővült a meglévő óvodai ellátás, a meglévő intézményi struktúránkba ágyazva. Az intézményrendszerünk tekintetében minden pályázati forrást igyekszünk kihasználni, ennek eredményeképpen 11 helyszínen történt energetikai korszerűsítést előkészítő pályázat, ennek köszönhetően a tervek beadásra készen várják az ősszel megnyíló beruházási forrásokat. Talán nem túlzás azt állítani, hogy évtizedes adósságot törleszt az egyházkerület azzal, hogy felújítást kezdett a Mályi Mécses Központban, erre szintén külső forrást találva indult meg a lakószintek teljeskörű felújítása, ami korszerű, levegővel fűthető-hűthető fürdőszobás szobákkal várja egyházkerületünk kebelbeli és egyházunk távolabbról érkező vendégeit. A felújítást idén ősszel folytatjuk, a teljes megújulásig. Beruházásainkat részrehajlásnélküli következetesség jellemzi, espereseinkkel egyeztetett módon.

Egyházkerületünk és egyházmegyéink gazdálkodása kiegyensúlyozott, átlátható és kiszámítható volt a mögöttünk lévő esztendőben és lassan lezárva az első fél évet, Istennek hála, ugyanezt mondhatjuk el.

Statisztikai adatokkal nem szolgálhatok. Egyrészt az esperesi jelentések nem mindegyike tartalmazta és az Intranet felülete -, amely még nem működik tökéletesen - hiányos.

Együttérzéssel gondolunk a gyászoló családokra és gyülekezetekre, Istentől vigasztalást kérve számukra. Akiket elveszítettünk, nehezen pótolhatók. Az aratni való sok, a munkás egyre kevesebb.

Ugyanakkor van okunk együtt örülni az örülőkkel, ahol házasságkötés történt, gyermekáldásban részesültek vagy szolgálati évfordulóhoz érkeztek el.

Köszönet illeti kerületünk hűséges, helytálló tagjait, amiért türelemmel, imádságban hordozták helyi és országos problémáinkat.

Köszönöm az egyházmegyék elnökségeinek az együttműködést, a segítséget!

Köszönöm intézményeink vezetőinek és dolgozóinak áldozatos munkáját!

Köszönöm a püspöki hivatal valamennyi dolgozójának munkáját. Számomra megható volt látni, hogy amikor a vezetés hiányzott, ha megrendült szívvel is, végezték munkájukat, lelkiismeretesen dolgoztak.

Köszönöm, hogy az átmeneti időben, mint vezetőt elfogadtak és segítettek!

Igyekszem bármilyen minőségben továbbra is Istenünk dicsőségére és az Egyházkerületünk épülésére végezni további szolgálatomat.

Legyünk egyenként és együtt is templommá!

Miskolc, 2024. július 12.

Barna Sándor

püspökhelyettes s.k.

tirek logo app