Csaknem ötven kulturális program több száz szereplője várta a szakrális művészet iránt érdeklődőket a II. Miskolci Ars Sacra Fesztiválon szeptember 13-ától szeptember 22-ig Miskolc több helyszínén, valamint Szinpetriben és Szendrőben is „Az Igazság békét teremt!” (Iz.32,17) mottó jegyében.
A tíz napos fesztivál valamennyi programja a keresztény szellemiség és béke üzenetét közvetítette az ökumené és a keresztény lelkület megjelenítésével, amelyhez egyházkerületünk intézményei, lelkészei, amatőr és profi, ifjúsági, valamint felnőtt szereplői különböző módon csatlakoztak.
„Az én házam imádság háza lesz minden nép számára”
A nyitógálát követő napon, szeptember 14-én tartották meg a Nyitott Templomok Napját az országos Ars Sacra Fesztivál társrendezvényeként. Ezen a napon Miskolcon egész napos városi gyalogos zarándoklatot szerveztek, amelynek keretében négy útvonalon összesen több mint negyven helyi templomot tekinthettek meg az érdeklődők, köztük a diósgyőri református templomot is, ahol Almási Gyula tiszteletbeli főgondnok fogadta a zarándokokat. Elmondta a többi közt azt is, hogy Pápai Tóth Mihály lelkipásztor vezetésével a diósgyőrieknek az ellenreformáció idején hosszú küzdelem után sikerült engedélyt szerezni Mária Teréziától a templom építésére, amelynek alapkövét 1796. július 10-én tették le, és amit 1771. október 6-án szenteltek fel. A hajdan kis létszámú gyülekezet ma több száz fővel működik Péter András lelkipásztor és felesége, Péterné Szűcs Katalin református lelkipásztor és pasztorálpszichológus vezetése alatt.
Dicsőítve ünnepelt a Lévay Kórus
A 30 éves a Lévay József Református Gimnázium és Diákotthon kórusa eddigi talán legnívósabb koncertjét adta szeptember 17-én az Avasi Műemlék Templomban, ahol Dicsérjétek Istent az ő szent helyén című imádságos-énekes Istendicsőítő muzsikával léptek fel. A kórus számos zenei stílusban szólaltatott meg szakrális műveket különböző formációkban, kiváló muzsikusok közreműködésével. A koncert különlegessége a könnyed örömzenén túl az volt, hogy egyszerre lehetett hallani a templom mindkét orgonáját.
Szegedi Csaba Junior Prima-díjas operaénekes, az iskola egykori diákja, az este díszvendége betegség miatt sajnos nem tudott részt venni az eseményen. Köszöntőt Hangóné Birtha Melinda lelkipásztor mondott. Az eseményt Flach Antal Nívó- és Pro Museo-díjas művésztanár nyitotta meg. Orgonán Bereczki Ákos, Herczeg Zoltán és Petró Csaba közreműködött, míg Szabó Eszter brácsán, Flach Antal zongorán, Váradi Áron trombitán, basszusgitáron Adamcsik Dávid, dobon pedig Török Emese. A gimnázium vegyeskarát Petró Balázs, az intézmény karnagya vezényelte.
Legyen áldott Isten a Lévay növekedéséért, mert csak rajta múlt ez a harminc év! Legyen övé a dicsőség!
Ahol szeretet uralkodik, ott béke van
Szintén felemelő élményt nyújtott az Éltető Lélek Irodalmi Kör Egyesület erre az alkalomra összeállított Békesség órája című, igékkel és dicsőítő énekekkel tűzdelt verses-zenés műsora szeptember 20-án a miskolci városháza dísztermében.
Az estet a vármegyeszékhely regnáló polgármestere nyitotta meg. Veres Pál beszédében kiemelte, hogy a békesség a szívekben kezdődik. Mai megosztó, gyűlölködő és háborús konfliktusokkal terhelt világunkban nagyon fontos a megbocsátás és a békességteremtés.
Az előadásban szereplő művek a békét, az igazságot, a szeretetet járták körbe olyan költőket megidézve, mint: Ady Endre, Assisi Szent Ferenc, Babits Mihály, Bódás János, Fecske Csaba, Fórián Andrea, Juhász Gyula, Reményik Sándor és dr. Jacsó Pál.
A verseket Balogh Csilla, Bogoly Erzsébet, Hangóné Birtha Melinda, dr. Jacsó Pál, Kardos Katalin és dr. Olajos István tolmácsolta. Énekelt: Ivacsné Kuttor Diána. Közreműködött: a Tapolcai Kerek Kórus. A zenei kíséretet dr. Romhányi Róbert adta.
„Az igazság, békét teremt és az igazság a nyugalmat és a biztonságot szolgálja örökké. Békés hajlékban lakik majd a népem, biztonságos lakóhelyeken, gondtalan nyugalomban.” (Ézs 32,17.18)
A harmóniára és az egyensúlyra törekszik képeivel is
Akvarell képeiből megnyílt Jobbágy Domonkos, a Lévay József Református Gimnázium és Diákotthon 17 éves diákjának első önálló kiállítása szeptember 21-én a Görömbölyi Művelődési Házban.
Domonkos, az 5 gyermekes Jobbágy Bertalan református lelkésznek az egyik fia. Öt éve kezdett el festeni. Mint mondta: többféle eszközt is kipróbált, míg meg nem találta a saját útját. Kezdetben porpasztell krétával alkotott, majd akrilt és akvarell festéket használt. Jelenleg akvarell festékkel és a különböző vastagságú lapokkal kísérletezik. Munkái saját fotói alapján készülnek. Leginkább a neki kedves tájak, hegyek és folyók képeit, valamint a fények változásait szereti ábrázolni. Fontosnak tartja az egyensúlyt és a harmóniát. Mostani kedvenc képe egy traktort ábrázol, amely szerinte egyáltalán nem nevezhető tökéletesnek, de valami miatt mégis nagyon szereti. A kiállítást Matuscsákné Jobbágy Erika művésztanár nyitotta meg.
A képzőművészeti tárlatot Jobbágy Bertalan gyermekeinek koncertje követte a Művelődési Ház előtt felállított szabadtéri színpadon. A 4 For The King dicsőítő együttes pár évvel ezelőtt még csak a hejőcsabai református gyülekezetben zenélt együtt Isten dicsőségére. Azóta már szinte nincs olyan hét, hogy ne hívnák őket szolgálatra a Tiszáninneni Egyházkerületen kívülre is.
A Miskolc-Avasi Örömhír Kamaraegyüttes szintén a zenén keresztül és a dalokkal tett tanúságtételt szeptember 21-én. Műsoruk vezérfonala szerint a mai emberek tele vannak félelemmel, és ezek irányítják cselekedeteiket. Ezzel szemben az együttes a zeneszámok szövegével és mondanivalójával hitet, reménységet, szeretetet mutat fel arra buzdítva, hogy félelmeink helyett merjünk élni és válasszuk inkább a hitet és a szeretetet. – Higgyünk Isten megtartó szeretetében! – emelte ki Petróné Nyíri Zsuzsanna, az együttes művészeti vezetője.
A szent művészet fölemel
Barna Sándor, a Tiszáninneni Református Egyházkerület püspöke a II. Miskolci Ars Sacra Fesztivál zárógáláján utalva a megnyitóra emlékeztetett a szent művészet jelentésére. Eszerint a szent művészet az, amely fölemel minket és összekapcsol a titokkal és találkozást készít elő a Szenttel. – Ezekben a találkozásokban lelkileg meggazdagodunk és békességhez jutunk – hangsúlyozta a püspök. S mint mondta: hiszi, hogy a fesztivál mindenkit hozzásegített ahhoz, hogy a művészet éltető, közös nyelvén keresztül fölemelkedjen és találkozzon a Szenttel, hogy békességhez jusson.
„Békesség: köszöntésünk ez legyen. Békesség Istentől.” /Reményik Sándor/