A Lorántffy Zsuzsanna Református Kismamaház, amely családok átmeneti otthonaként működik, november 12-én egy újabb mérföldkőhöz érkezett a miskolci Kuruc utcában létesült külső férőhellyel. Elek Gabriella, az intézmény vezetője, részletesen mesélt a projektről, annak kezdeti lépéseiről, kihívásairól és az általuk nyújtott támogatás jelentőségéről a rászoruló családok számára.
Az új férőhely létrehozása több mint egy éve kezdődött, amikor a Református Szeretetszolgálat sikeresen pályázott egy külső férőhely finanszírozására. Így megvásároltak és felújítottak egy 60 négyzetméteres lakást, amely teljesen új bútorokkal és berendezésekkel biztosít kényelmes és biztonságos lakóhelyet a nehéz helyzetbe került családok számára.
A 60 négyzetméteres lakásban egy nagyobb közös szoba és két kisebb, fiú és lány hálószoba található, ezen felül egy jól felszerelt konyha, fürdőszoba és mosókonyha áll a családok rendelkezésére. A cél, hogy a lakás egyfajta „mintalakásként” szolgáljon, amely példát mutat a későbbiekben létrehozni kívánt további külső férőhelyek számára is.
Jelenleg is magas az igény az ilyen jellegű otthonokra: a Lorántffy Zsuzsanna Kismamaházban több mint 30 család várakozik. A kismamaházban elsősorban olyan édesanyák és gyermekeik kapnak helyet, akik képesek saját életük menedzselésére, a gyerekek rendszeresen iskolába járnak, az anyukák dolgoznak, és rendelkeznek bizonyos előtakarékossággal, amely az önálló élet megkezdését segíti majd az átmeneti idő lejárta után. Hiszen a lakhatás, mint kritikus szempont, szorosan összekapcsolódik a társadalmi reintegráció kérdésével is.
Az új lakás az átmeneti otthon rendszerének kiegészítéseként fog szolgálni, amely az anyák és gyermekek számára további lehetőséget nyújt az önállóbb élet következő szintjéhez, a teljes önellátásra való felkészüléshez. Az anyaotthonban lévő közösterekre építő otthonokhoz képest itt sokkal nagyobb fokú privát szférát kapnak, ami az önálló élethez való hozzászokásban is segíti őket. – tudtuk meg a lelkipásztortól
Az épület átadásán az egyházkerület és az egyházmegye vezetőin kívül jelenlévő református szeretetszolgálat főigazgatója, Czibere Károly kiemelte, hogy az új lakás lehetőséget nyújt azok számára, akik már készen állnak az önálló életre, ám a magas lakásárak és a szociális bérlakások korlátozott száma miatt támogatásra szorulnak.
A Lorántffy Zsuzsanna Kismamaház és az új külső férőhely olyan köztes megoldásként szolgál, amely minimalizálja az intézményből kikerülő emberek nehézségeit.
Az itt élő családok számára a következő lépés az lehet, hogy saját lakást béreljenek piaci alapon, vagy kisebb falusi ingatlant vásároljanak, amely a városi munkahelyekhez is közel esik. Ennek megvalósítását az itt töltött idő alatt összegyűjtött megtakarítás is segítheti. Czibere Károly hangsúlyozta, hogy az egyházak feladata, hogy támogatást nyújtsanak a rászorulók számára, és az új külső férőhely, amely a belügyminisztérium pályázatának segítségével valósulhatott meg, fontos lépés ebben a küldetésben.
Az új lakás és a jövőben esetlegesen kialakítandó további külső férőhelyek olyan rendszert alkotnak, amely lehetőséget teremt a rászorulóknak arra, hogy fokozatosan váljanak önállóvá. Az intézményi támogatás, a rendszeres családgondozás és a kismamaház által biztosított lelki és szociális háttér mind segítenek abban, hogy az itt élők megtalálják a saját útjukat az életben, és stabil, önálló egzisztenciát építhessenek.
Az új külső férőhely tehát hatalmas előrelépés nemcsak a Lorántffy Zsuzsanna Kismamaház, hanem az egész református szeretetszolgálat számára.