Idén a díjra összesen 134 jelölés érkezett, és a három Prima-díjast ezúttal is kilenc kategóriagyőztesből választották ki, továbbá egy közönségdíj is gazdára talált november 9-én a Miskolci Nemzeti Színházban.
Jászter Beáta a magyar ismeretterjesztés és média kategóriában érdemelte ki a rangos elismerést. Az újságíró, dramaturg, szerkesztő-riporter kilenc éve a református értékadó, az Európa Rádió munkatársa, azelőtt hosszú ideig televízióban dolgozott. A díjról, pályájáról és életfeladatáról az Európa Rádiónak adott interjúban az nyilatkozta, hogy már maga a jelölés is nagy megtiszteltetés, és hízelgő volt számára. Az elismerést pedig álomba illő valóságként élte meg.
Mindig a legjobbat nyújtva
– Amikor meghallottam, hogy a nevemet mondják, végigfutott a fejemben a gondolat, hogy mennyien szeretnek és milyen sok ember gondoskodása és figyelme kellett ahhoz, hogy a munkám méltó legyen az elismerésre – mondta. Majd felidézte Bánné dr. Gál Boglárka, a B.-A.-Z. Vármegyei Közgyűlés elnöke által a gálán mondottakat, aki köszöntőjében az ismert amerikai üzletembert, Henry Fordot idézte: „a magas minőség azt jelenti, hogy akkor is jól csináljuk a dolgokat, amikor senki sem figyel”. – Ez rám is jellemző – jegyezte meg Jászter Beáta, és hozzátette, hogy a díjátadó után a kuratórium tagjai és a díj odaítélését lehetővé tevő támogatók közül többen jelezték neki, hogy nagyon meggyőzőnek tartják eddigi életútját és úgy vélik, hogy az még sok mindent rejt magában. – Azért is ítélték oda ezt a támogatást, hogy ki tudjam hozni magamból azt, ami bennem van. Remélem, méltó leszek ehhez a díjhoz. Hiszek a Jóisten kegyelmében, és hiszem azt is, ha rálépek egy útra, amelyre ő vezet, akkor az az út célhoz fog érni – fogalmazott. Lépjünk azonban kicsit vissza az időben.
Isten mutatja az utat
A szerkesztő-riporter szerint már kisgyermekkorában eldőlt, hogy felnőttkén mivel fog foglalkozni, amit egy történetbe ágyazva mesélt el. 12 éves voltam, amikor a hitoktatóm dr. Mosolygó Marcell odahívott magához és azt mondta: „Bettikém neked megvan a karizmád, beszélned kell az emberekhez, mert rád oda fognak figyelni. Amit mondasz, és ahogy mondod az jó és szép, szeretni fogják az emberek.” Ki lett jelölve hát az út, ami egyenesen haladt előre. Nem voltak benne kanyarok és vargabetűk, voltak viszont támogató, segítő emberek, akik mindig a jó útra tereltek és ezen meg is tartottak. Azóta is hiszek a Jóisten kegyelmében, és hiszem azt is, ha rálépek arra az útra, amelyre ő vezet, akkor az az út célhoz ér. Ez azt is jelenti, hogy már a kezdetektől benne volt az életemben az, hogy én ma lelkiségi újságíró vagyok.
Tiszta hangon szólni
A bölcső a Sárospataki Comenius Tanítóképző Főiskola után a Zemplén Televízió volt, ahol Vukovich Lászlótól, Koncz Ildikótól, Török Máriától, Róna Ferenctől és Illés Istvántól leste el a szakma csínját-bínját magába építve mindenkiből valamit. – Újságíróként mindig az vezérelt, hogy a hétköznapi emberek hangján szólaljak meg, hogy felhangosítsam a gyengék hangját, hogy bemutassam azt, hogy valaki mit ért el, hogy felemeljem őket oda, ahová valók, amit megérdemeltek volna, de valami miatt nem sikerült nekik, hogy kedvességet, vidámságot, vigaszt vigyek az emberek hétköznapjaiba, hogy megmutassam a jóságot és a szépséget – sorolta. Majd így szólt: azt hiszem ennél nagyobb feladat és küldetés nincsen! – Az pedig, hogy eljutottam az Európa Rádióba, ahol megtanultam azt, hogy miként kell a világ zajából kiszűrni a tiszta hangot, és közvetíteni az embereknek, életem egyik legnagyobb ajándéka – hangsúlyozta.
Jászter Beáta a rádiózás és a televíziózás mellett magas szinten műveli a filmezést is. Több nagydíjas, és nemzetközi nagydíjas film társszerzője, dramaturgja volt Zsigmond Dezső Balázs Béla-díjas filmrendező mellett. Schweitzer Tamással megalapították a Latabár Teátrumot, Novák Zoltánnal zenés irodalmi estekkel járják a vármegyét. Szerinte feladata az, hogy megsokszorozza a kis talentumokat, amiket kapott, és amelyekkel egyszer majd el kell számolnia. Családanyaként vallja, hogy a friss étel a legjobb étel, a családot jó étellel kell táplálni, a szép otthon és környezet megteremtése, a gyermekek nevelése elsősorban a nő kiváltsága, s legyen egy nő bárhol is, mindig hazagondol.