Új református iskolai épületet avattak Mezőcsáton

Hálaadó felszentelő istentiszteletet tartottak a mezőcsáti Dr. Enyedy Andor Református Általános Iskola, óvoda és Bölcsőde új épületéért április 26-án, szombaton.

Az istentiszteleten Barna Sándor, a Tiszáninneni Református egyházkerület püspöke hirdetett Igét a 127. zsoltár alapján. Magyarázatában a püspök kifejtette, hogy a 127. zsoltár nem a kétség, hanem a csodálatos remény és perspektíva zsoltára, hiszen ha Istenre hagyatkozva és vele együtt építünk iskolát, várat, katedrálist, gyülekezetet, családot, nemzetet, hazát, jövőt, akkor az élet nem hiábavalóság. Együtt Istennel megnyílnak a távlatok és az emberi élet magasabb szintre juthat.

barna_sandor_mezocsat_2025

A zsoltár szerint jövőnk az Istentől kapott ajándékban, a gyermekeinkben van: „az anyaméh gyümölcse jutalom”, áldás, ajándék. Szülői hivatásunkban Isten megajándékoz bennünket, amelyért nem lehetünk eléggé hálásak, ugyanakkor felelősségre is hív minket, hiszen ránk bízza a gyermekeket útmutatást adva arra, hogyan szeressük őket. A legfontosabb három dolog, amit nekik adhatunk: az elfogadás, a ragaszkodás, a megerősítés, miközben Istenre hagyatkozva és vele együtt a nekik megfelelő módon neveljük őket azzal a céllal, hogy személyesen is megismerjék az Élet Urát, a Megváltó Jézus Krisztust.

IMG_4821

Az új épület megvalósításának 8 évig tartó hányatott történetét Gazda István, a Mezőcsáti Református Egyházközség lelkipásztora mutatta be. Ismertetve a projekt részleteit elmondta, hogy a bővülés az Európai Regionális Fejlesztési Alap, a Széchenyi 2020 program révén, valamint a Magyar Kormány jelentős kiegészítő finanszírozásával 687,31 millió forint vissza nem térítendő támogatásból valósult meg.

dr-enyedi_andor_mezocsati_reformatus_iskola

A lelkipásztor kifejtette, hogy a program keretében a régi, 1860-ban vályogból épült iskolaépület helyére egy 1124 négyzetméteres, kétszintes korszerű, új iskolai épületet emeltek és felújították az udvart is. A több szakaszból álló építkezés idén januárra készült el, amelynek eredményeként az intézmény egy modern, minden igényt kielégítő tanulási környezetet biztosít diákjainak azáltal, hogy létrejött egy természettudományi előadói terem, egy informatika-matematika szaktanterem, négy tanterem szertárakkal, valamint az emeleti részen négy csoportfoglalkoztató kicsi tanterem, egy könyvtárterem, egy tanári szoba, igazgatói és igazgatóhelyettesi iroda, ügyviteli helyiség, továbbá két szintet magában foglaló aula és zsibongó.

mezocsat_iskolaavatas-halaado_istentisztelet_2025

Fotó: Balogh Csilla

Molnár Pál, a Tiszáninneni Református Egyházkerület főgondnoka az egyházi iskolákkal szembeni elvárást fogalmazta meg. – Egy ilyen intézménynek az alaptudás mellett lelki töltetet és tartást is adnia kell azért, hogy megerősíthesse a gyermekek felnőtté válását és biztonságérzetét – hangsúlyozta. E gondolathoz és az igehirdetéshez kapcsolódva, valamint utalva Péter apostol első levele 2. fejezetének 5. versére azt kívánta, hogy „a kövek épüljenek fel lelki házzá”.

Szőnyi Tamás, a Borsod-Gömöri Református Egyházmegye esperese Máté evangéliuma 11. részének 26. versét idézte: „Igen, Atyám, mert így láttad jónak.

Az Országos Református Tanáregyesület elnök-főigazgatója dr. Papp Kornél Máté evangéliuma 25. részének 23. versével köszönte meg a református pedagógusok és intézmények nevében a mezőcsáti református iskola, a gyülekezet és lelkipásztora szolgálatát: „Jól van, jó és hű szolgám, a kevésen hű voltál, sokat bízok rád ezután, menj be urad ünnepi lakomájára!”.

A főigazgató elmondta, hogy idén 35 éves az újjáalakult református iskolarendszer, amelyhez a csáti református iskola a Tiszáninneni Református Egyházkerület első egyházközség fenntartású intézményeként 1992-ben csatlakozott. Ez az iskola a bizonyítéka annak, hogy létjogosultsága van az egyházközségi intézményeknek.

halaado_istentisztelet_iskolaavataás_mezocsat_2025

Fotó: Balogh Csilla

Tállai András, az Agrárminisztérium államtitkára végig követte az új iskola születését, s mint mondta: 20 év országgyűlési képviselősége alatt ez volt a legnehezebb megvalósítás. – A kormány azonban mindig segített – emelte ki, és sorolta miképpen: a többlettámogatással, az újra tervezés lehetőségével, a visszafizetési kötelezettség kiváltásával, és az újabb többlettámogatással. Véleménye szerint a minden nehézséget legyőző összefogás igazolja azt, hogy erre az iskolára nagy szükség van. A Ferenc pápa temetése miatt elrendelt nemzeti gyásznapra utalva őszentsége az iskolákról mondott gondolatait idézte: „Az iskola mindenekelőtt egy olyan hely, ahol az ember megtanulja megnyitni elméjét és szívét a világ felé.

IMG_4902

Fotó: Balogh Csilla

Az államtitkár beszéde a meghívott lelkészek igeverseinek köszöntése követte. Az ünnepség ezután az iskola udvarán köszöntő beszédekkel, irodalmi és zenés produkciókkal folytatódott.

Dr. Dukai Miklós, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium
Önkormányzati államtitkára a gyásznapra tekintettel Ferenc pápa apostoli látogatása alkalmával a fiataloknak mondott, ám mindenkinek szóló mondatát idézte: „Az Isten mindig megbocsát.” Volt bencés diákként Máté evangéliumából osztott meg egy rövid szakaszt: „…aki mindvégig kitart, az üdvözül” (Mt 24, 13).

Majd felolvasta Magyarország miniszterelnökének üzenetét, amelyben Orbán Viktor megemlékezett az iskola névadójáról, aki a kommunista diktatúra legsötétebb napjaiban is bátor szívvel és hitvalló lélekkel vezette a Tiszáninneni Református Egyházkerületet az utolsó pillanatig küzdve a református iskoláért. A miniszterelnök szerint a tét ma sem kisebb. Ezért van nagy jelentősége annak, hogy a református iskolák erős falakkal, de a világra tárt ablakokkal évszázadok óta tanítják a munka és az imádság erejét diákjainknak.

IMG_4951[1]

Fotó: Balogh Csilla

– Mezőcsát fennállásának 800. évében felemelő érzés, hogy református iskolánk új szárnya felépülhetett a régi helyén – kezdte Siposné Horváth Anita polgármester köszöntőjét, amelyben felidézte az építés folyamatát a városlakók szemszögéből, akiket, mint mondta, egyre nagyobb büszkeség tölt el a település évről évre történő gyarapodása, szépülése láttán. Hatalmas dolognak nevezte azt, hogy napjainkban, amikor Európában a keresztyénség egyre nagyobb veszélyben van, Mezőcsáton létjogosultságot szerzett magának a református iskola. Kiemelte: egész Európa számára példaértékű üzenetet hordoz ennek a csodának a létrejötte.

IMG_4939

Fotó: Balogh Csilla

Horváth László főigazgató 1576-tól, az iskola kezdetétől napjainkig göngyölítette fel az intézmény történetét. Beszédének első részét a névadónak szentelte. Elmondta, hogy az iskola 2003 szeptemberében vette fel dr. Enyedy Andor nevét. Kiválasztásánál fontos szempont volt, hogy a püspök egész élete és szolgálata a Tiszáninneni Református Egyházkerülethez kötődött, hiszen minden körülmények között kiállt a kerületi oktatásügyért. Jelentős szakértője volt a református káté irodalomnak, könyvet írt az ifjúságnak, a református keresztszülőknek, és ránk hagyta hittanóráinak vasárnapi óravázlatait. – Elhivatottsága, tudása, szolgálata, egész személyisége példa lehet az utókor számára – hangsúlyozta a főigazgató, aki ezt követően az iskola és a templom kapcsolatáról beszélve azt mondta, hogy a város szívében álló református iskolának, valamint az azt választó pedagógusoknak, szülőknek és diákoknak mindig állandó és megingathatatlan támaszt nyújtott az iskola mellett álló református templom, amely a hit szilárd alapjával mindig biztonságot adott és biztos irányt mutatott az iskolának.

enyedy_andor_szoboravatas_mezocsat_2025

Az ünnepségen leleplezték az iskola névadójának, dr. Enyedy Andornak, a Tiszáninneni Református Egyházkerület néhai püspökének bronzból készült mellszobrát az Enyedy család képviselőinek jelenlétében, és felszentelték az új iskolai kisharangot.

Az új épületben szeptember 1-jén kezdődik meg a tanítás.

(Címlapfotó: Balogh Csilla)

infoblokk_kedv_final_CMYK_ERFA
szechenyi_2020_logo_fekvo_color_gradient_CMYK