„Örömet szerezni másoknak”

Ismét különleges táncjátékkal rukkoltak elő a Balázs Győző Református Gimnázium művészeti tagozatos diákjai december 17-én, Miskolcon a Művészetek Házában.

A karácsonyi előadásban idén a házi meseíró verseny győztes történetét, „A zebra, aki megkereste a karácsonyt” című írást összművészeti szinten dolgozták fel, amelynek szerkesztője Kolumbán Gábor, az iskola történelem szakos tanára volt.

DSC_0664

Fotó: Sütő Dávid Pelé

A Balázs Győző Református Gimnázium karácsonyi műsorának régi hagyománya van, úgy 13-14 évre tekint vissza, tudtuk meg az esemény ötletgazdájától és az előadás koreográfusától, egyben az intézmény tánctagozatának vezetőjétől is. Marschalkó Edit portálunknak nyilatkozva elmondta, hogy ez az előadás egy korábbi táncfesztivál folyományaként érlelődött meg benne. Történetesen akkor, amikor meglátta, hogy a főszereplőt játszó táncos afro elemeket szőtt a bemelegítésbe, amelyben olyan nagy lehetőséget vélt felfedezni, hogy érdemesnek látta az iskola minden képzőművészeti tagozatát belevonni a produkcióba. – Ezért az előző tanév végén kiírtunk egy meseíró pályázatot. A program célját úgy határoztuk meg, hogy a főszereplőnek a Télapó segítségével el kell jutnia Afriktól karácsonyig a lehető legtöbb állatot felvonultatva. A győztes pályázó írását kollégánk, Kolumbán Gábor dramatizálta. Ezt követően pedig az iskola különböző tagozataival elkezdődött a munka: a hangfelvételek, majd az animáció elkészítése, és minden egyéb feladat vagy tennivaló úgy épült egymásra, mint a LEGO kockák. Szinte „pillanatok alatt” összeállt a műsor, amelybe az afrótól kezdve a társastáncon keresztül, egészen a kortárs és a néptáncig minden műfaj beleépült – elevenítette fel a kezdeteket Marschalkó Edit, majd röviden felvázolta a mese cselekményét is.

DSC_0610

Fotó: Sütő Dávid Pelé

A történet főszereplője Aisa, a zebralány Afrikában él, és egy napon megtalálja Lilla levelét, aki azt üzente a Télapónak, hogy egy zebrát szeretne ajándékba kapni karácsonyra. Ezért Aisa elindul, hogy megkeresse a Télapót. Útközben találkozik a rézfülű bagollyal, a mókusok vidám csapatával, a szentjánosbogarakkal, a sztrájkoló szarvasokkal, a borzokkal, akik elküldik a bárányokhoz meleg ruháért, hiszen északon, a Télapó világában nagyon hideg van. A Télapó háza előtt összefut a huncut macskákkal végül pedig a Télapóval is, aki eljuttatja őt Lillához, mint karácsonyi ajándékot.

DSC_0737

Fotó: Sütő Dávid Pelé

Az intézmény lelkésze és igazgatóhelyettese szerint a műsor egyházi értelemben vett üzenete a főszereplő eseményeken és történéseken átívelő segítése volt, aki ezen keresztül élhette meg a karácsony lényegét, ami nem más, mint örömet szerezni másoknak. Kulikné Farkas Tímea hozzátette, hogy mindig várja ezeket a fellépéseket, hiszen a lánya rendszeresen szerepel a műsorban, és lelkészként úgy látja, hogy a művészeti képzéseknek köszönhetően az iskolában rendre nagyon jó közösség alakul ki, a csapat tagjai pedig követendő példát mutatnak mindenkinek összetartozásból és ráutaltságból. Tapasztalatai szerint ezen a képzésen ugyanis látványosan megnyilvánul az, hogy mindenki együtt és egymásért létezik. Ezen felül pluszként jelenik meg véleménye szerint az, hogy a műsorok egyházi szempontból is összekovácsolják a résztvevőket nem csupán egymással, hanem a szüleikkel is.

DSC_0723

Fotó: Sütő Dávid Pelé

Az iskola vezetője meghatottan beszélt a látottakról portálunknak. Rudolfné Ráczkevi Márta elmondta, hogy kivételes ajándékként élte meg az előadást, mert a főszereplők az ő osztályába jártak az előző évben. – Mindig elérzékenyülök, ha őket látom a színpadon, de most még nehezebb volt a könnyeimmel megbirkóznom, hiszen nemrég kellett őket átadnom az egyik kollégánknak, miközben még mindig úgy érzem, hogy az enyémek – magyarázta és hozzáfűzte, hogy szerinte a karácsonyi műsor minden évben fénypontját jelenti az év lezárásának. Ilyenkor mindenki megpihen, rákészül a karácsonyra és ajándékként képes fogadni a tanulók műsorát.

DSC_0799

Fotó: Sütő Dávid Pelé

Az előadás egy darabig pihen és érlelődik, hogy a következő év novemberében még egyszer bemutathassák a Táncpedagógusok Országos Szövetségének táncjátékán, mint ahogy az iskola minden eddigi karácsonyi darabját.