Az intézmény a szeretetteljes légkörnek, a református értékrendnek és a modern épületnek köszönheti jó hírét. Ám ez egy olyan hely, ahol fontos a szeretet, a türelem, az odafigyelés és egymás segítése, vallja az intézményegység-vezető.
A Tiszáninneni Református Egyházkerület 2019 szeptemberében vette át a kazincbarcikai Eszterlánc Óvodát. Az intézmény jelenlegi, teljes átalakításon átesett épülete eredetileg bölcsőde volt, majd idősek otthona lett. Az óvoda 2023 szeptemberében költözött át az elavult szomszéd épületből. A 100 férőhelyes épületbe jelenleg 78 gyermek jár négy csoportban elosztva. Az óvodát Nagyné Kapitány Tünde intézményegység-vezető és Csernaburczky Ferenc, az Irinyi János Református Oktatási Központ főigazgatója mutatta be szerkesztőségünknek.

Szeretet és biztonság
Az óvoda évtizedekig a nehéz sorsú gyerekek és az egymást követő nemzedékek befogadó helye volt. Az új, rendkívül szép, modern épület esztétikus környezetével és belső, református értékrendjével azonban mára hívogatóvá vált, és egyre több szülő keresi fel az óvodát a környező településekről is, tudtuk meg az intézményegység-vezetőtől. Nagyné Kapitány Tünde tapasztalata szerint ugyanis a hit, a református értékrend olyan biztonságot nyújt, ami az élet minden területére kiterjed. S, amikor egy szülő rájuk bízza legféltettebb kincsét, akkor pont ezt a biztonságot várja el.
– A református értékrend az óvodapedagógusok szemléletében és tevékenységében is változást hozott: mi nem munkát végzünk, hanem szolgálatot teljesítünk, így a keresztyén értékeket nem csupán a gyerekeknek, hanem rajtuk keresztül a szülőknek is közvetítjük – mondta az intézményvezető.
Az intézményegység-vezető kiemelte, hogy a Református Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény szakemberei, fejlesztőpedagógus, logopédus, gyógytestnevelő, tehetséggondozó koordinátor, valamint szakképzett óvodapedagógusok együttesen munkálkodnak azon, hogy egyéni bánásmóddal elősegítsék a gyermekek sokoldalú, harmonikus személyiségének kibontakozását. – Óvódapedagógusaink szeretetteljes, érzelmi biztonságot nyújtó, derűs légkörben, a családokkal együttműködve nevelik a gyermekeket – tette hozzá.

Otthona a keresztyén életnek
Nagyné Kapitány Tünde rámutatott, hogy az óvoda nem attól református, hogy ez a szó szerepel a nevében, vagy megkülönböztető vallásos jegyeket visel, hanem azért, mert messzire sugárzó otthona a benne megvalósuló keresztyén életnek. Elmesélte, hogy az óvodában szokássá váltak a rendszeresen végzett imádságok, áhítatok és bibliaismereti foglalkozások, amelyeket az intézményi lelkész tart játékos formában. A lelkipásztor ilyenkor történeteket mesél, miközben bábozik, vagy mozgással kísért keresztyén énekeket és imádságokat tanít. Rendszeresek a közös áhítatok is, amelyen az egész intézmény jelen van. Délelőttönként Igei perceket tartanak naponta más-más történettel és egy-egy hozzáfűződő Igével, amelyekről az óvodapedagógusok beszélgetnek a kicsikkel. Továbbá különböző módokon részt vesznek a gyülekezetek, illetve a Tiszáninneni Református Egyházkerület Berentei Idősek Otthona életében is.

Támogató légkör
A hitre nevelés és a környékbeli gyülekezetekkel való élő kapcsolat hatására olyan támogató légkör alakult ki az óvodában, amely pozitív irányba változtatta meg a gyermekek konfliktusokhoz való hozzáállását, a szülők is sokkal kezdeményezőbbekké váltak, és az óvodapedagógusokban is hatalmas értékrendbeli átalakulások mentek végbe. – Türelmesebbek, s talán odaadóbbak is lettünk. A gyerekekkel és a szülőkkel való kapcsolatunk, és ahogyan a gyerekek közötti nézeteltéréseket kezeljük ösztönzőleg hat a kicsik és a szülők egymás közötti segítő kapcsolatára, ami kedvezően hat a gyerekek erkölcsi fejlődésére – hangsúlyozta az intézményegység-vezető.

Gazdagon felszerelt
Amit csak álmodni lehet a gyerekek színes, sokoldalú és felzárkóztató foglalkoztatásához az itt megtalálható: fejlesztő- és logopédiai szoba, só- és orvosi szoba, tornaterem, hagyományos, robot- és interaktív játékok, fejlesztő eszközök, projektorok, vetítővásznak, televíziók, laptopok, könyvek, könyvtár és még sorolhatnánk mennyi minden, annak érdekében, hogy a mindennapi tevékenységeket, a fejlesztő foglalkozásokat vagy éppen a vizuális és matematika gazdagító és kreativitást fejlesztő tehetséggondozást az életkornak és a fejlődési szintnek megfelelően tudják differenciálni. A tevékenységeket úgy tervezik meg, hogy mire a gyermek tankötelessé válik minden olyan készséget, képességet és tudást elsajátítson, ami iskolaéretté teszi őt.

Megnyíló távlatok
Vonzó a református értékrendet képviselő képzések egymásra épülő rendszere is. Az óvoda ugyanis része az Irinyi János Református Oktatási Központnak az Általános Iskolával, a Technikum, Szakgimnázium és Diákotthonnal. Csernaburczky Ferenc, az oktatási központ főigazgatója felfedte, hogy az oktatási központ együttműködik a Miskolci Egyetemmel és a két intézmény összehangolta a képzés tematikáját, így nagy előnnyel indulhatnak az egyetemi felvételin azok a diákok, akik náluk végeznek. A képzésnek köszönhetően pedig jó eredménnyel tudják folytatni tanulmányaikat a vegyészmérnök szakon. Hozzátette: az óvodapedagógusok utánpótlását a Tokaj-Hegyalja Egyetem szemléletben hasonló szakirányú képzése biztosítja. – A gyermekek oktatása és nevelése tehát felmenő rendszerben, az óvodától kezdve az egyetemig biztosított, ezért is élvezhet elsőbbséget ennek az óvodának a választása a szülők körében amellett, hogy ez egy olyan hely, ahol fontos a szeretet, a türelem, az odafigyelés és egymás segítése – összegezte a főigazgató.