Fonalból szőtt imádság

A szőttesektől az úrasztali terítőkig címmel nyílt meg Juhász Béláné életmű-kiállítása a Gömöri Múzeumban.

A református kincseket is felvonultató tárlaton úrasztali terítőket, bibliaborítókat, keresztszemes hímzéssel díszített díszpárnákat, abroszokat, szószéki drapériákat, riseliő csipketerítőket, sőt menyasszonyi ruhát is meg lehet tekinteni. Az egyik különlegessége a Gömöri Múzeum tárlatának, hogy kézimunkák között vannak 70 éve készült darabok is. A kiállítás megnyitó ünnepségén Szabó Péter, a Szuhogyi Református Egyházközség lelkipásztora és felesége mondott köszöntő beszédet.

IMG_5750[1]

Balról az első sorban: Szabó Péter, Szabó Péterné

Fotó: Balogh Csilla

Szabó Péter Pál apostol szavaival fordult az érdeklődőkhöz, mert az ő szívében is a thesszalonikaiakhoz írt első levelében megfogalmazott érzések kavarognak. Hálás a szívem, lelkem, hogy jó húsz esztendővel ezelőtt a kánói kis gyülekezetben megismerhettem Juhász Béláné Bözsi nénit. Előbb a kézimunkáival, azután vele találkoztam, az elkövetkezendő húsz esztendő pedig lehetőséget adott arra, hogy megismerjem, és arra is, hogy együtt szolgáljunk, hiszen a gyülekezetben presbiter, majd gondnok lett, ma pedig már tiszteletbeli gondnok. Felidézte, hogy emlékszik még arra a találkozásra, amikor elkérte a Bibliáját, amit a rákövetkező vasárnap egy hímzett borítóval kapott vissza, amit azóta is használ. – Ebben a kicsiny-kis termetben, megmutatkozik az isteni nagyság, az alázatos élet, az odaadó cselekedet. Bözsike néni kézimunkáit számos határon inneni és túli templom őrzi a hálaadás, az isteni magasztalás megnyilvánulásaként. Ezért az útért vagyunk hálásak – hangsúlyozta Szabó Péter.

IMG_5787[1]

Bibliaborítók

Fotó: Balogh Csilla

Szabó Péterné utalva egy Bözsi nénivel folytatott korábbi beszélgetésre azt mondta, hogy a kiállított munkák között akadnak meglehetősen régiek, 70 évvel ezelőtt készültek is. Meglátása szerint ezen a tárlaton minden öltés fonalból szőtt imádság, egy-egy kérés, vagy hála, majd köszöntésképpen egy, az alkalomra írt saját versét olvasta fel.

A kiállítást Vadnai Zoltán Gézáné, a Vadnai Református Egyházközség lelkipásztora, és Vadnai Zoltán Géza lelkipásztor, a Tiszáninneni Református Egyházkerület missziói tanácsosa nyitotta meg.

IMG_5759[1]

Elől: Vadnai Zoltán Gézáné; Hátul: Vadnai Zoltán Géza

Fotó: Balogh Csilla

– Bözsi néninek talentumot adott Isten, és ő ezt kamatoztatta. Szívének szeretetéről beszélnek a munkái, amelyek közül számomra az egyik legmeghatóbb a lánya esküvőjére készített menyasszonyi ruha, amelybe Bözsike néni belehímezte édesanyai szeretetét a gyermeke iránt – mondta Vadnai Zoltán Gézáné. Hozzátette: a munkákon látható minták üzennek arról, aki az élet kenyere, és az Újtestamentumról, amit az ő vére által kaptunk, végsősoron az áldozatról és szeretetről. Ezek az üzenetek imádságban születtek és sok-sok templomot díszítenek bátorítva a lelkeket és a szíveket. Bözsi néni csendes, szolgáló lélek, aki az emberek javára fordította talentumait. Vadnai Zoltán Gézáné beszéde végén „A példabeszédek könyve” 31. részéből a „derék asszony” dicséretéről szóló igeszakaszt olvasta fel, ami arról szól, hogy mi mindannyian örömmel gyűjtjük össze mindazok elismerésre méltó tulajdonságait, akiket szeretünk.

IMG_5731[1]

A menyasszonyi ruha

Fotó: Balogh Csilla

Vadnai Zoltán Géza szintén Isten dicséretét látja megfogalmazni az egész életmű egyes darabjaiban, az úrasztali terítőkön, a szószéki és a karzati drapériákon egyaránt. – Egy hitben járó kánói asszonytestvér hálája mindazért, amit az Urától kapott. Tehetségét nem rejtette el, nem hagyta elveszni, hanem azt Isten dicsőségére, szeretteinek és felebarátainak a javára kamatoztatta – fogalmazott. A missziói tanácsos két bibliai helyet említett meg Bözsi néni alkotásaival kapcsolatban. Az egyikről Mózes második könyve tesz említést. Ezen történet szerint az Úr Mózesen keresztül megbíz 3 mesterembert azzal, hogy készítsék el a szent sátor igényes munkáit a hímzett munkákkal együtt. A történet lényege, hogy a Szentírás szerint Isten bölcsességgel töltötte el őket, és amit tudniuk kellett, azt a szívükbe plántálta.

IMG_5727[1]

Riseliő csipketerítők

Fotó: Balogh Csilla

A másik Igét az Énekek énekéből idézte fel Vadnai Zoltán Géza, ahol az érkező vőlegény hintájának mintáit Jeruzsálem leányai szeretettel hímezték ki. A missziói tanácsos párhuzamot vonva a két történet és Bözsi néni alkotásai között azt mondta, hogy minden mű, amelyet emberi kéz készít, akkor válik Isten dicséretévé, ha szívből és szeretetből jön. – A mai világban nagyon sok mindent leural a tömeggyártás. Egyre több a giccs, és az emberek keresik azt, ami autentikus, ami megbízható, ami eredeti, valódi, amit ezen a kiállításon megtalálhatunk. Az autentikus darabokat az Istentől kapott tehetség, az alkotó személye, Istenbe vetett hite, a közösség iránt érzett szeretete hitelesíti – emelte ki.

IMG_5742[1]

Fotó: Balogh Csilla

Bözsike néni 1939-ben egy négygyermekes családba született ötödik gyermekként. Egy lányt és egy fiút nevelt fel. Portálunknak nyilatkozva elmondta, hogy már gyermekkorában kiderült, hogy jó a kézügyessége, de varrni nem tanult senkitől sem. A kézimunkázást a lánya esküvői ruhájával kezdte. Eleinte többnyire szinte csak esküvökre készített kötényeket és vőfélykendőket, s miután a férje meghalt több ideje maradt más munkák megvarrására is. Mára már 30 templom őrzi hímzéseit Balatonszabaditól Milotáig, Hangonytól Bekecsházáig, sok munkája pedig magántulajdonban van, míg a kiállítás anyaga saját tulajdonát képezi. Bözsike néni beszélt a mintákról is, amelyeket könyvekből, magazinokból másol ki vagy maga talál ki, de előfordul az is, hogy a megrendelő elképzelései szerint alakul ki. Az előrajzoláshoz pedig kiszúrt sablonokat használ.

IMG_5724[1]

Fotó: Balogh Csilla

A kiállítás augusztus végéig tekinthető meg az intézmény nyitvatartási idejében.