Háromszoros jubileumot ünnepel az idei tanévben a Szalay Sámuel Két Tanítási Nyelvű Református Általános Iskola, melynek legfőbb törekvése a gyermekek iskolai sikerességének és tanulási eredményeinek növelése.
Az intézmény az idei tanévben köszönti fennállásának 60. évfordulóját, 25 éves két tanítási nyelvű programját, valamint azt, hogy 10 éve tartozik a Tiszáninneni Református Egyházkerület fenntartása alá. Az iskola programjáról és az intézményben folyó munkáról, illetve életről Gulyás Ágnes főigazgatóval beszélgettünk.

Ugrásszerű fejlődés
A főigazgató meglátása szerint sokat lépett előre a Szalay Sámuel Református Iskola, azóta, hogy a Tiszáninneni Református Egyházkerület átvette, amit nem csupán az eredmények mutatnak jól, hanem az iskolába felvett tanulók aránya is, amely csaknem háromszorosa a 2014/2015-ös tanév számaihoz képest, amikor még csak 14 beiratkozott elsős volt, az idei tanévben pedig már 38. Gulyás Ágnes rámutatott, hogy az óvoda és az iskola közti átmenetet megkönnyíti a gyermekeknek, hogy lassan már három éve egy gyermekközpontú óvodával is bővült az intézmény, amelynek minden szintjén a református értékrend szerint nevelik és oktatják a gyermekeket. – Ennek lényege a keresztyén értékek szellemében történő nevelés – fogalmazott a főigazgató.
Iskola, család, gyülekezet sűrű szövetet alkot
A hitéleti szokásokkal kapcsolatban Gulyás Ágnes elmondta, hogy minden reggel áhítattal kezdenek, keddenként istentiszteletet is tartanak, szerdánként a pedagógusoknak van bibliaórája, a tanulók pedig 7. osztálytól konfirmálhatnak. A főigazgató rávilágított arra is, hogy a tanulók lelki fejlődését nagymértékben támogatja az, hogy élő kapcsolatot ápolnak a Miskolc-Alsóvárosi Református Egyházközséggel, amelynek istentiszteletein heti rendszerességgel vesznek részt, és teljesítenek szolgálatot az iskolások, ami nem csupán a családok életét befolyásolja pozitívan, hanem a gyülekezetek utánpótlását is. Az iskolából kikerülő, esetlegesen szétszéledő gyerekeknek és szüleinek ugyanis a gyülekezetek összetartó közösséget, hovatartozást, kapcsolódási pontot nyújtanak. Az alkalmakon kívül közös kirándulások, illetve az évi rendszerességgel megrendezett családi napok, nagyobb ünnepségek is mélyítik az iskolások és a gyülekezet közötti kapcsolatokat.

Szép, nyugodt, hitélettel átitatott környezet
– Az átvétel olyan átalakulásokat hozott az iskola életében, amilyen addig még soha nem volt az iskola történetében – emelte ki a főigazgató, majd hozzátette, hogy az eddig elmondottakon kívül az egyházkerület a teljes infrastruktúrát felújította kívül és belül. A felújítás korszerűsítéssel is együtt járt kiépítve az intézmény teljes informatikai technológiai rendszerét annak érdekében, hogy modern, a 21. századi elvárásoknak megfelelő kulturált és esztétikus körülmények között tanulhassanak a nebulók. A tantermek mosdókkal és interaktív táblákkal is felszereltek. – Talán ennek is köszönhető az intézmény népszerűsége, hiszen mind a szülők mind pedig a gyermekek jól érzik magukat ebben a szép, nyugodt, hitélettel átitatott környezetben – mutatott körbe Gulyás Ágnes. A modern és rendezett környezetet minőségi tartalommal töltik meg a nevelés-oktatás különböző programjai és az azokat támogató szakkörök.

A tehetségpont
A gyermekek számos szakköri – táblajáték, e-bibloterápia, nyelvvizsga felkészítés, LEGO-szövegértés, néptánc, zongora, furulya, sport – foglalkozáson fejleszthetik kreativitásukat, művészeti tehetségüket. Az iskola tavaly nyerte el másodjára az Akkreditált Kiváló Tehetségpont minősítést, és részt vesz a Református Országos Értéktermő Tehetségközpont programjában, melynek keretében számos olyan tehetségműhelyben fejlesztik a tanulókat, mint a matematika 5. évfolyamon, a biológia 7. évfolyamon, a történelem 5. évfolyamon, a fizika 7. évfolyamon, és a komplex művészeti nevelés az alsó tagozaton.

Játékos oktatás és nevelés
A magyar-angol két tanítási nyelvű program révén anyanyelvi lektortól is tanulhatnak a gyerekek, akik közül sokan, a tanulók mintegy fele szerez középfokú nyelvvizsgát a 8. évfolyam végén, ami előnyt jelenthet a középiskola választásnál. – Rá két évre pedig megszerzik a felsőfokú nyelvvizsgát – teszi hozzá a főigazgató.
A tanórák nagy részén csoportokban, játékosan a LEGO-módszerrel tanulnak a gyerekek a LEGO Story starter, LEGO MINDSTORMS EV3 Educational, LEGO Math és KIP programokkal, és Bee-Botok segítségével.
– A differenciált fejlesztés, valamint a pályaorientációs felmérések révén célunk az, hogy hozzásegítsük a tanulókat ahhoz, hogy megtalálják a számukra legmegfelelőbb közép- és felsőfokú továbbtanulás lehetőségét. Ennek eredményeként a tanulók 60-70 százaléka érettségit adó szakképző intézményekben, illetve gimnáziumokban tanul tovább, és nem vallanak kudarcot – hangsúlyozta Gulyás Ágnes.
Mindezek ellenére a legnépszerűbb mégis a Bozsik fiú futball program, ami az óvodában is elérhető. Az iskola a szép eredmények miatt a 2016/2017-es tanévétől a DVTK FC Kft. női labdarúgó utánpótlás bázisintézménye lett. S mint azt Gulyás Ágnes elárulta, ezeken felbuzdulva az intézmény a jövőben bővíti sportpalettáját.

A személyes kapcsolatok
A tantestület misszióként éli meg a heterogén csoportok nevelését-tanítását. A pedagógusok azt tartják szem előtt, hogy miképpen tudják segíteni az ideérkezőket. Ennek érdekében a családokkal személyes kapcsolatot építenek ki. Mindenkinek megfogják a kezét és vezetik az iskola befejezéséig. – A szemtől szemben történő beszélgetések hatékonyabbak, több pozitív hatásfokkal, mint a Krétában megírt az üzenetek, mert jobban megnyílnak az emberek, és mi is jobban belelátunk a helyzetükbe, melynek következtében személyre szóló tanácsokat is tudunk adni – mondta Gulyás Ágnes.
(Címlapfotó: Balogh Csilla)