Egészségesebb, ellenállóbb lesz a sárospataki Iskolakert

Megfiatalodik az országosan is egyedülálló sárospataki park, az Iskolakert. A cél egy egészségesebb, ellenállóbb, az eredeti terveket felidéző fajgyűjtemény létrehozása. A kivitelezés munkálatai a kiadott engedélyek után kezdődhetnek el.

A korábbi terveknek megfelelően idén elkerülhetetlen a biológiai koruk végét elért öreg, ezért az esetlegesen balesetveszélyessé vált fák kivágása és pótlása az Iskolakertként nevezett Sárospataki Református Kollégiumhoz tartozó 7 hektáros zöldfelületen.

Jó hír, hogy a legutóbbi vizsgálatok eredménye szerint az előirányzott tervekkel ellentétben 50 fa teljesen megmenthető, így csak 149 fát szükséges kivágni, a törzsükön karikával megjelölt fákat pedig nem. Némely fa megmentéséhez elegendő a száraz ágak eltávolítása, az erősebb visszavágás és az odúkezelés.

kivágott_fák_iskolakert_Mihók_István_3

Fotó: Mihók István

Gyorsabban öregszenek és betegednek meg a fák

Az átlaghőmérséklet utóbbi évtizedekben tapasztalható növekedése, az egyre gyakoribb szélsőséges időjárás, a kevés csapadék, nyáron pedig a légköri aszály hatásait és az ezeket fokozó városi környezet egyrészt felgyorsította a fák öregedési folyamatát, másrészt visszafordíthatatlan egészségi károsodásokat okozott az idős fákban.

A megbetegedett fákat gombák, kórokozók, szúbogarak támadták meg. Ezeknek a hatásoknak a legyengült fák képtelenek voltak ellenállni, lombkoronájuk megritkult, ágaik és törzsük kiszáradt, instabilak lettek, így extrém időjárási körülmények között balesetveszélyessé válhatnak.

Az emberéleteket követelő balesetek megakadályozása érdekében az elgyengült és megöregedett fák kivágása azok pótlásával mostanra elkerülhetetlen és halaszthatatlan lett.

kidőlt_fa_iskolakert_fotó_Mihók_István_1

Fotó: Mihók István

Gondosan, szigorú szabályok szerint

A Tiszáninneni Református Egyházkerület, mint tulajdonos, a munkálatokat szigorú szabályok szerint valósítja meg az elöregedett fák állapotának felmérésétől kezdve a kivágáson át, a szükséges pótlások és az azt követő területrendezés elvégzéséig bevonva a folyamatba több ágazat szakembereit.

A park megújításában építész, kertészmérnök, tájépítészmérnök, műemléki szakértő, erdész és erdőmérnök vesz rész figyelembe véve a pedagógusok véleményét is, hiszen a nagyszabású akcióban a diákok is részt vehetnek majd.

A munkálatokat csak a szükséges felhatalmazások birtokában, az azokban foglalt szigorú szabályok betartásával szakemberek végzik el, ám a hónapokkal ezelőtt megkezdett engedélyeztetési eljárások még tartanak.

iskolakert_gyerekekkel_fotó_Mihók_István_6

Fotó: Mihók István

„Élő biológiai szertár” létrehozása

A cél egy sokkal egészségesebb, elegyesebb, változatosabb, a klímaváltozásnak, a városi klímának és a károsítóknak ellenállóbb, önmagától is legalább részben megújulni képes fajgyűjtemény, egy „élő biológiai szertár” létrehozása, mely számos védett növény- és állatfajnak adhat otthont továbbra is úgy, ahogy azt elődeink megálmodták.

Ennek érdekében a kivágott fák helyére az örökségvédelmi engedély szerinti fajokat telepítik majd szakszerűen vissza.

A fakitermelés idejére jellemző kép csak átmenetileg zavarja majd a park környékére látogatókat, a szakemberek a lehető leggyorsabban igyekeznek biztosítani a kikapcsolódni, pihenni vágyók nyugalmát, és visszaállítani az Iskolakert eredeti tervek szerinti funkcióját.

Megértésüket és türelmüket addig is köszönjük!