A térség neves költőjéről, műfordítójáról, akadémikusáról és közszolgájáról szóló emlékévet pénteken délelőtt nyitották meg és mutatták be Miskolcon a Lévay József Református Gimnázium és Diákotthonban.
Az emlékév arculati elemeit és legfontosabb eseményeit sajtótájékoztató keretében mutatták be. A Lévay József Református Gimnázium és Diákotthon főigazgatója köszöntőjében kiemelte, hogy Lévay József szellemi és tárgyi örökségét őrző közösségei által januárban megalakult Lévay 200 emlékbizottság, valamint a vármegyeszékhely, Sajószentpéter és a régió meghatározó tudományos, művelődési, közéleti intézményei február elejétől egészen december végéig tartó programsorozattal emlékeznek meg Lévay József születésének bicentenáriumáról.

Mint azt dr. Ábrám Tibor elmondta az intézmények minden hónapban rendeznek majd valamilyen Lévay Józsefhez kapcsolódó eseményt. A rendezvénysorozat kiemelkedő hónapja azonban november lesz, Lévay születésének hónapja.
Sajószentpéter polgármestere, File Tamás József felidézte, hogy a város a Tiszáninneni Református Nőszövetséggel, a Sajószentpéter-Nagytemplomi Református Egyházközséggel, valamint civil szervezetekkel karöltve hosszú évek óta megemlékezik Lévay Józsefről, a város szülöttéről, s már tavaly megfogalmazódott annak ötlete, hogy az idei évet teljes egészében Lévay Józsefnek szentelik. Ennek érdekében saját emlékbizottságot hoztak létre és megalkottak egy egész éves programsorozatot megcélozva a fiatalabb nemzedéket is. Kiemelte: fontosnak tartják, hogy a rendezvények élő közösséget is formáljanak.
Marozsák Dániel, a Sajószentpéter-Nagytemplomi Református Egyházközség lelkipásztora arra emlékeztetett, hogy Lévay József mélyen hívő emberként a Sajószentpéter-Nagytemplomi Református gyülekezet tagja volt, és a sajószentpéteri régi református temetőben nyugszik. Hangsúlyozta: Lévay József hitelessége, hűsége a hazához és a református egyházhoz utat mutat a ma emberének. Ezt követően felhívta a figyelmet a novemberben tartandó Lévay-ünnepi istentiszteletre. Rámutatott, hogy a Lévay-kultusz helyi kiépítésében elődje, néhai Horváth Barna borsod-gömöri esperes vállalt úttörő szerepet.

A Miskolci Egyetem kiadóként állt az emlékév mögé. Prof. Dr. Horváth Zita, az intézmény rektora missziós tevékenységnek nevezte a nemes feladatot. Mint fogalmazott: a Miskolci Egyetemnek kötelessége egy olyan irodalmi és közéleti szempontból is meghatározó személyről megemlékeznie, mint amilyen Lévay József volt. Majd köszönetet mondott a távollévő Kecskeméti Gábor professzornak, aki az idén 200 éves évfordulóját ünneplő Magyar Tudományos Akadémia programjai közé emelte a Lévayról szóló megemlékezést annak apropóján is, hogy Lévay József akadémikus is volt. A rektor reményét fejezte ki, hogy olyan kiadvány születik, amelyre az utódok is büszkék lesznek majd.

A kötet jelentőségéről a Lévay-kutatóként országosan is ismert és elismert dr. Porkoláb Tibor, a Miskolci Egyetem docense beszélt. Emlékeztetett, hogy a könyv megjelentetésének gondolata már a centenáriumon is felmerült, csak különböző okok miatt meghiúsult. Nyomatékosan megjegyezte, hogy amire idén az egyetem, a II. Rákóczi Ferenc Könyvtárral és annak tagkönyvtárával, a Lévay József Muzeális Könyvtárral együtt vállalkozik az nem más, mint Lévay József szerzői kötetekben, valamint egy posztumusz kötetben összegyűjtött költeményeinek hiánypótló kiadása tudományos igényű forráskiadás keretében. Ebben az értelemben tehát az egyetemen már régen elkezdett Lévay-kiadványsorozat egy újabb, mégpedig a harmadik része jelenik majd meg. A docens megemlítette, hogy munkáját kollégája, Tóth Péter filológus is segíti.

A II. Rákóczi Ferenc Könyvtár, Lévay József Muzeális Könyvtár nem csupán társkiadóként csatlakozott az emlékévhez, amelynek néhány vonatkozásáról Varga Gábor, az intézmény igazgatója beszélt. Ismertetéséből kiderült, hogy a szöveg kiadásán és digitalizálásán már túl vannak. Elmondta, hogy a kissé elfeledett Lévay József Muzeális Könyvtár gyűjteményére előadásokkal és kiállításokkal szeretnék felhívni a figyelmet, hiszen Lévay könyvtárának jelentős része is ott található. Szólt arról is, hogy az említett kötet bemutatóját novemberre tervezik.

A Magyar Tudományos Akadémia Miskolci Akadémiai Bizottsága és a Herman Ottó Múzeum közösen tudományos konferenciát szervez a Miskolci Egyetem bevonásával Lévay József és kortársai címmel. Vámosi Katalin, a Herman Ottó Múzeum művészettörténésze elmondta, hogy a tanácskozás Lévay kortársai és barátai kapcsolatain keresztül és azok szemszögéből mutatja majd be Lévay személyiségét és munkásságát. Békési Gábor, a Herman Ottó Múzeum irodalmi muzeológusa arról tájékoztatott, hogy az intézményükben fellelhető Lévay-hagyaték anyagából egy, a virtuális térben a világon bárhol és bármikor megtekinthető kiállítással is készülnek. Ebben a munkában a Magyar Nemzeti Levéltár Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Levéltárára, a sajószentpéteri Lévay József Városi Könyvtárra, valamint a II. Rákóczi Ferenc Könyvtár, Lévay József Muzeális Könyvtárra is számítanak. A muzeológus utalva dr. Porkoláb Tibor kutatásaira emlékeztetett, hogy 1913-ban Miskolc emlékpadot állított a neves költőnek „Lévay József pihenőpadja” felirattal. A pad azonban 1936-ban már nem volt fellelhető, mint ahogy az Balázs Győző református költő, a Lévay hagyaték őrzőjének abban az időben keletkezett egyik írásából kiderült. Ezért a múzeum szeretné ismét kézzel fogható valósággá tenni az eltűnt padot, és ezen kívül egy emléktáblát is szeretnének elhelyezni az egyik miskolci Lévay-emlékhelyen. Hozzátette: ettől függetlenül a gimnázium is készül egy saját emléktábla avatásra az intézményén belül.

A Magyar Nemzeti Levéltár Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Levéltára részéről Kis József főigazgató elmondta, hogy a Lévay-dokumentumok mellett a Lévay József szobájában megtalált tárgyi emlékek egy részét ők kezelik, az emlékév kapcsán azonban a személyére koncentrálva mutatják be életének legfontosabb állomásait születésétől kezdve a halálát követő hagyatéki iratok lezárásáig.
A Lévay József Közművelődési Egyesületet pár mondattal Szabó Sándor elnök, a Tiszáninneni Református Nőszövetséget Jelényiné Vongrey Olga titkár mutatta be.
A sajtótájékoztatón elhangzott még, hogy a Lévay 200 Emlékbizottságban résztvevő intézmények köre folyamatosan bővül, továbbá az előadások, a kiállítások mellett zenés programok, valamint tematikus városi séták és túrák is színesítik majd az eseménysorozatot.

Az emlékév a sajtótájékoztató után a Lévay 200 nyitórendezvényével, a 6., 7., 8., valamint a 9-12. évfolyamos tanulóknak meghirdetett „Istenes versek a magyar irodalomban” elnevezésű szavalóversennyel indult a Lévay József Református Gimnázium és Diákotthonban és az intézmény szervezésében.