Virágh Endre orgonaművészre emlékeztek Miskolcon

Egész napos programsorozattal emlékeztek Virágh Endre karnagyra tanítványai és munkatársai április 1-jén, szombaton Miskolcon. Az orgonaművész harmincnyolc évig volt a miskolci Bartók Béla Zeneművészeti Szakgimnázium tanára, akinek kezei alatt későbbi orgonisták, kántortanítók és református lelkészek tanultak. Tiszteletére felavatták a róla elnevezett gyakorlótermet.

A zeneművészeti szakgimnázium jubileumi orgonistatalálkozója a Zenepalota nagytermében kezdődött délelőtt. A fennállásának 50. évfordulóját ünneplő intézményben Virágh Endre egykori tanítványai méltatták a húsz éve elhunyt karnagyot. A megemlékezők között volt Sepsy Károly református lelkész, orgonaművész, aki édesapjának köszönhetően ismerkedett meg „a hangszerek királynőjével”. Eleinte autodidakta módon tanult, majd 1956-ban lelkészi munkája mellett iratkozott be a miskolci zeneiskolába.

kép

Hálásan emlékeztek egykori tanárukra Csanádi László és Varga László orgonaművészek, továbbá Fekete Károly tiszántúli református püspök, aki 1978 és 1982 között végezte orgona tanulmányait, és azóta nem járt az intézmény falai között. „Ez az időszak nagyszerű és meghatározó korszaka volt az életemnek. Most fölelevenednek azok az órák, melyeket egy nagyszerű pedagógussal, Virágh tanár úrral tölthettem” – fogalmazott Fekete Károly, aki később a lelkipásztori hivatást választotta.

kép

Mint mondta, az egyházzene máig sokat jelent számára, s ha ideje engedi, szívesen gyakorol a hangszeren. Ünnepi köszöntőjében a 108. zsoltárból idézett: „Kész a szívem arra, Istenem, hogy énekeljek és zengedezzek lelkesen! Ébredj, lant és hárfa, hadd ébresszem a hajnalt! Magasztallak, Uram, a népek közt, zsoltárt zengek rólad a nemzetek közt. Mert szereteted az égig ér, hűséged a magas fellegekig. Magasztaljanak a mennyben, Istenem, dicsőítsenek az egész földön!”

kép

A résztvevőket Fejér Zsolt igazgató köszöntötte, aki emlékeztetett, hogy ebben a tanévben több évfordulót ünnepelnek: a miskolci zenei képzés 125, a Zenepalota épületének 90, és a szakközépiskola fennállásának 50 évét. Jubileumi rendezvénysorozatuk célja, hogy növendékeik és tanáraik megismerjék a múltat, szakmai rendezvényeken, kurzusokon, koncerteken találkozzanak és felhívják a figyelmet a képzés értékeire.

A találkozón mintegy nyolcvan orgonista vett részt, sokan külföldről, például Svájcból, Németországból és Ausztriából jöttek haza –tájékoztatott Andrássyné Mátyus Gabriella orgonaművész, tanár, a rendezvény főszervezője.

kép

Az ünnepi megnyitót követően a résztvevők felavatták a "Virágh Endre termet", melyben az általa tervezett orgona található. Ezt követően a vendégek átmentek az avasi templomba, hogy megnézzék a felújított orgonát, majd a nap végén ünnepi hangversenyt hallgathattak a belvárosi református templomban, ahol Virágh Endre fia, Virágh András, és unokája, Virágh András Gábor orgonaművészek is felléptek. A koncerten mások mellett Schubert, Vivaldi, Bach, Liszt Ferenc és Mendelssohn műveiből csendültek fel részletek.

Virágh Endre Vasváron született 1923-ban, édesapja kántortanító volt. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán 1950-ben szerzett egyházkarnagyi diplomát. Olyan legendás tanárok oktatták, mint Bárdos Lajos, Kodály Zoltán, Forrai Miklós, Vásárhelyi Zoltán, Gárdonyi Zoltán, Harmat Artúr és Nagy Olivér. Orgonaművész-tanári oklevelét 1955-ben kapta meg, majd Prágában, Párizsban és Rómában folytatta tanulmányait. 1955-től 1986-ig a miskolci, 1967-től 1986-ig pedig a budapesti Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskola tanára volt. 1973 és 1979 között Citta di Castello, 1980-tól Assisi fesztiválján vezetett kurzusokat. Európa-szerte rendszeresen adott hangversenyeket, miközben nevelte a következő zenésznemzedéket, köztük fiát, majd unokáját is. 1959-től haláláig a régi zenei hagyományokkal büszkélkedő belvárosi főplébánia-templom karnagya volt.

Kojsza Péter