Újra megszólalt az ötágú síp

Idén 22. alkalommal rendezte meg „Szólj, ötágú síp” elnevezésű programsorozatát a Lévay József Református Gimnázium és Diákotthon. A meghívott vendégek ezúttal a kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceum diákjai és tanárai voltak.

A kulturális esemény célja a külhoni magyar református közösségekkel és intézményekkel történő kapcsolatépítés, az ismeretközlés és a magyarságtudat erősítése. Ábrám Tibor a miskolci Művészetek Házában tartott gálaesten hangsúlyozta: rendezvényükkel azt a református egységet is szeretnék megélni és megerősíteni, amelyet a Kárpát-medencei református egyházkerületek épp tíz éve, 2009-ben nyilvánítottak ki.

kép

Az igazgató beszámolt arról, hogy a Kárpát-medencében több mint 450 helyen zajlik református nevelés. A 16 határon túli, köztük 10 erdélyi, 4 kárpátaljai és 2 felvidéki intézménnyel szoros kapcsolatot ápolnak segítve ezzel a diákokat abban, hogy megismerhessék a határon túli magyarok életét. Az intézmény bekapcsolódott a Kárpát-medencei református oktatási alap adománygyűjtésébe is, továbbá a tanulóknak lehetőségük van kihelyezett missziói szolgálatot végezni egy kárpátaljai gyülekezetben.

kép

A „Szólj, ötágú síp” rendezvényen minden évben egy határon túli testvériskolát hívnak vendégségbe. Ezúttal a kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceum látogatott a borsodi megyeszékhelyre. Az oktatási intézmény annak a református leánykollégiumnak a jogutódja, amely száz éve kezdte el a működését Kolozsvár központjában. Az 1948-tól állami tulajdonban lévő épületet 2013-ban kapta vissza az Erdélyi Református Egyházkerület.

kép

Az Apáczai Líceum általános iskolai és középiskolai osztályaiban összesen több mint hatszázan tanulnak. „Célunk, hogy minden diák megtalálja a számára megfelelő területet és szakmai támogatást kapjon az elmélyült, minőségi munkához” – fogalmazott köszöntőjében Adorjáni Mária , a líceum pedagógusa hozzáfűzve, hogy kiemelten foglalkoznak a tehetséges diákokkal, legyen szó művészeti képzésekről, humán vagy reáltudományokról.

A gálaesten az iskolában működő műhelyek mutatkoztak be. A diákok előadásában a magyar és a nemzetközi musical irodalom ismert dallamai csendültek fel.

Kojsza Péter