Szólt az ötágú síp

A délvidéki magyar reformátusok voltak idén a díszvendégek a „Szólj, ötágú síp” rendezvénysorozat gálaestjén a miskolci Művészetek Házában. A Lévay József Református Gimnázium és Diákotthon immár két évtizede szervezi meg kulturális eseményét azzal a céllal, hogy építse és ápolja a kapcsolatot a külhoni magyar református közösségekkel és intézményekkel.

kép

A „Szólj, ötágú síp” az elcsatolt magyarlakta területek történetét, életét, művészetét és néprajzát bemutató rendezvény. Minden évben egy-egy magyar közösséget hoz közelebb Tiszáninnenhez, ezzel is szolgálva azt az egységet, amelyet a Kárpát-medencei magyar reformátusság 2009 májusában kinyilvánított. Az idei esemény vendégei a Horvátországi Keresztyén Református Kálvini Egyház püspöke, Haraszti és Kórógy küldöttei, továbbá a Szerbiai Református Keresztyén Egyház püspökhelyettese és a pacséri református közösségek képviselői voltak.

kép

Ábrám Tibor gimnáziumigazgató elmondta: intézményük törekszik arra, hogy a színvonalas oktatással és a keresztyén neveléssel együtt tevékenységükben hangsúlyt kapjanak a nemzettudatot és a nemzeti összetartozást erősítő események. Ezt a célt szolgálja a rendezvénysorozat, melyre idén „két országból, de egy nemzetből” hívtak magyar testvéreket. A program elsősorban az intézmény saját diákjainak és a gimnáziumhoz kötődő szülőknek szól, de testvérintézményeket, református gyülekezeteket, keresztyén és nemzeti értékrendet valló szervezeteket is vártak.

kép

Szűcs Endre tiszáninneni főtanácsos a gálaesten arról beszélt, hogy nemrég személyesen is megfordult a délvidéki falvakban, ahol szembetűnő jeleit tapasztalta az életnek, a fejlődésnek és egymás elfogadásának. Szerinte a rendezvény a biztos pontot jelentő „értékes, megbecsült múlt felidézéséről” szól, ami kiegészül Isten ígéretével: „nem hagylak el, sem el nem távozom tőled”. A református lelkész háláját fejezte ki azért, hogy határon túl is zeng a magyar ének, ami „szívekben és lelkekben visszhangozva erőt ad a kisebbségi léthez, a túlélés és a megmaradás küldetéséhez”.

kép

A határon túliak képviseletében Szenn Péter , a horvátországi magyar reformátusok új püspöke mondott köszöntőt. Sztárai Mihály evangélikus reformátorra hivatkozva önismeretre, a keresztyén hit és a magyar nyelv evangélium szerinti gyakorlására buzdított. Ezután a Krisztushoz és az egymáshoz tartozás fontosságára hívta fel a jelenlévők figyelmét. A harasztiak lelkipásztora azt is elmondta, hogy összesen négyezer magyar református él ma Horvátországban, akiknek legfontosabb küldetését keresztyén identitásuk megőrzésében látja.

kép

Az egykori sárospataki diák püspökké választása kapcsán a tirek.hu érdeklődésére azt nyilatkozta, határozott elképzelésekkel rendelkezik a következő hat év teendőit illetően, ugyanakkor a megfontoltság és a „lassú bölcsesség” híve. Példaképének tanító nagyapját és szülőfaluja, Kopács egykori lelkészének szolgálatát tekinti. – Szeretném, ha az emberek megbecsülnék egymást, keresnék az Istennel és az egymással való közösséget. Sajnos sokan úgy gondolják, hogy önmaguk meg tudják valósítani az elképzeléseiket. Itt, a horvátországi magyar reformátusság sajátossága, hogy ebben a kis közösségben rá lehet jönni arra, hogy csak együtt lehet dolgokat véghezvinni. Csak így van megmaradásunk – hangsúlyozta az interjúban.

A kapcsolatépítő, ismeretközlő, magyarságtudat-erősítő gálán közreműködött a Lévay József Református Gimnázium és Diákotthon énekkara.

Kojsza Péter