"Őrizzétek a betűket" címmel dráma készül Huszár Gál reformátor, az első nyomtatásban megjelent magyar nyelvű énekeskönyv szerzőjének életéről – tájékoztatta portálunkat Dinnyés József daltulajdonos, aki a szendrői Lórántffy Zsuzsanna Református Diakóniai Központban lépett fel március 26-án. A színpadi művet a tervek szerint több magyarországi és határon túli településen is előadják.
A magyar nyelvű irodalom első antológiájából, Huszár Gál 1560-ban született énekeskönyvéből szólaltat meg legújabb CD-jén negyvenkét éneket Dinnyés József daltulajdonos, aki ezúttal a Szendrői Református Egyházközség számára tartott lemezbemutatót. Az önmagunk, családunk, nemzetünk és hitünk megtartására buzdító énekeket kobozkísérettel adta elő. Dinnyés József szívén viseli a török idők szerzőinek munkásságát, mert mint mondja, a nemzeti önismeret költeményeit alkották meg közel fél évezreddel ezelőtt – ezért is tartja fontosnak, hogy a reformáció jubileumi évében minél több helyre elvigye a Krisztusra mutató énekeket.
Dinnyés idén az összes magyarországi börtönbe is szeretne eljutni, hogy dalain, anekdotáin keresztül bemutassa Huszár Gál munkásságát. Kezdeményezésére a szerző életéről egyfelvonásos dráma is készül, melyet májusban mutatnak majd be Budapesten, s aztán több vidéki és határon túli városban.
– Nagy öröm számomra, hogy Huszár Gál válogatott dalainak megjelenése után egy éppen Szegeden dolgozó színművész barátommal elhatároztuk, hogy bemutatjuk a protestantizmus első évtizedeit. A forgatókönyvet Pozsgai Zsolt írta. Eddig Temesvár, Arad, Dunaújváros és Szekszárd protestáns egyházai jelezték, hogy ezzel a darabbal szeretnék megünnepelni a reformáció 500. évfordulóját – mondta a daltulajdonos, megjegyezve, hogy egy elfeledett kornak állítanak emléket.
Benke András szendrői lelkipásztor néhány gondolattal köszöntötte a rendhagyó vasárnap délutáni zenés istentisztelet résztvevőit. Mint mondta, a reformáció 500. évfordulóját akkor tudjuk méltóképpen megünnepelni, ha belsőleg meg tudunk újulni. "Ehhez szükséges, hogy újra lássuk, hogy lelkileg mire van szükségünk és újra halljuk azokat az énekeket, amik a reformáció korában népszerűek voltak."