A Telkibányai Református Egyházközség 2017. november 18-19-e hétvégéjén programsorozattal ünnepelte meg a reformáció elindulásának 500. évfordulóját. Szalay László Pál lelkipásztor beszámolója.
Pici kezdet
A kis dolgokról ritkán akarunk tudomást venni. Nem becsüljük őket, nem figyelünk rájuk. Egy apró elmozdulás szabad szemmel talán fel sem fedezhető. A lavina, a hógörgeteg is egy csuszamlással veszi kezdetét aztán már megállíthatatlan. 500 évvel ezelőtt Luther Márton egy emberként birodalmakkal nézett farkasszemet. S az ő bátorsága, lelkiismeretessége, hűsége tömegeket tudott egy irányba mozdítani. Ez az irány a reformáció volt.
2017. november 18-19-e hétvégéjén a Telkibányai Református Egyházközség programsorozattal ünnepelte meg a reformáció elindulásának 500. évfordulóját. Két nap, három helyszín, színes programok, komoly érdeklődődés, ha tőmondatokban szeretnénk összefoglalni a történteket. Több hónapnyi szervezőmunka után november 18-án, szombat délután, telt ház előtt nyitotta meg Szalay László Pál lelkipásztor az ünnepséget.
A Közösségi Házban minden ülőhely elkelt, amikor az Adventi Rézfúvós Kamaraegyüttes és a Telkibányai Férfi Dalárda megkezdte műsorát. Molnár Miklós prédikátor minden előadott éneket felvezetett és a reformáció lelki vívmányaira hívta fel a figyelmet.
A nyolc megszólaló énekszám után Millisits Máté mutatta be „A lábam előtt mécses a te igéd” elnevezésű kiállítást, ami a Budapesti Városvédő Egyesület tisztelgése az évforduló előtt. A művelődés és művészettörténész előadásában a reformáció érdekességeit villantotta fel. Beszélt a 95 tétel jelentőségéről, a wormsi birodalmi gyűlés döntésének kihatásáról, a Mohácsi csata előtti vallási helyzetről, valamint Abaúj reformációjáról. A hallgatóság szívére helyezte a felelősség érzet fontosságát a hitvallásunk gazdag öröksége iránt.
Az estet egy fiatal debreceni dicsőtő csapat zárta egy órás koncerttel. Valóban önfeledt, Istenre mutató, 21. századi stílusú elektropop előadást produkált az Unless zenekar. A nyers erőn keresztül az ihletett, imádságos pillanatokon át minden variációt a színpadra éltek a fiatalok. Mindeközben a közönség énekkel és tánccal dicsérte az Urat.
A rendezvényen résztvevők nem csak lelki eleséggel voltak bőségesen ellátva, hanem finom falatok és frissítők várták őket. A 10 féle szendvics, különböző sütemények elkészítéséről, szervírozásáról az Ezüstfenyő Hotel munkatársai gondoskodtak. A reformációs program résztvevőit Kassai Zoltán polgármester is köszöntötte és kiemelte az alkalom fontosságát. Örömének adott hangot, hogy ilyen színvonalas ünnepség szerveződött a településen.
November 19-én, vasárnap a Vártemplom harangjai hívogatták az ünnep folytatására a híveket. A hétvégére vendégek és résztvevők érkeztek Telkibányára Budapestről, Debrecenből, Bajáról, Sárospatakról, Miskolcról, Fonyból, Göncről, Bózsváról, Miglécről, Tiszalúcról, hogy ajándékaikat, hálaáldozatukat az Úr elé vigyék. Kustár György a Sárospataki Református Teológiai Akadémia tanára a mustármag példázatán keresztül bontotta ki a reformáció áldásait. Kihangsúlyozta prédikációjában, hogy a csodák csendben mennek végbe. Majd felhangzott Jobbágyné Tóth Gyöngyi vezetésével a Gönci Pedagógus Nőikar a reformációt és az adventet is közelhozó énekcsokra. Az angyali karokat idéző szólamok a hideg szorítását is képesek voltak feledtetni. Ezután Hegedűs Sándor, a százkezű politikus c. könyv bemutatójára került sor. A könyv értékeinek a megismerését a templomban felállított rollupok és Kovács László történész valamint Millisit Máté előadása segítette. Az Argumentum Kiadó fontosnak érezte, hogy személyesen képviseltesse magát a rendezvényen. Hegedűs Sándor karakteres mondatán keresztül ismertük meg a szerteágazó életművet: „Munkámból én csak két percet fogok kiszakítani magamnak. Az egyiket szentelem a vallásomnak, a másikat a családomnak.”
Az istentisztelet végén a Telkibányai Dicsőítő Csoport szolgált, amely olyan fiatalokból szerveződött, akik nem csak ünnepnapon, de vasárnapról vasárnapra örömmel szolgálnak a gyülekezetben. A templomból kivonuló sereg egy-egy az alkalomra emlékeztető igés kártyával távozott. A kitartó ünneplők lesétáltak a parókia udvarára és szemtanúi lehettek a Kálvin János dombormű leleplezésének. A teraszon fehér kendővel letakart alkotás leleplezése előtt ifj. Sándor Béla keramikus művész szólt a hallgatósághoz. Elmondta, hogy milyen megtiszteltetés számára, hogy ezt a kerek évfordulót így ünnepelheti. Valamint, hogy az alkotás folyamata kicsit beavatta a reformátorok küzdelmeibe. A leleplezést követően a művész és a gyülekezet lelkipásztora a hála koszorúját helyezték el. Felvállalva ezzel a cselekedettel, hogy Telkibányán Reformációs emlékhelyet hoztak létre, ahol évről évre október 31-én leróhatja tiszteletét a közösség. A program az imateremben ért véget, ahol az Aranybánya Panzió vendéglátását élvezhették a résztvevők.
A Reformáció 500 programsorozat úgy lett megálmodva Telkibányán, hogy a lehető legtöbb réteg érintett legyen. A képzőművészet, a különböző stílusirányzatú zenék, a tudomány, az igehirdetés, az ismeretterjesztés, a közösségi élmény, a gasztronómia mind szerepet kapott ezen a hétvégén. A környék alkotó közösségei, szellemi műhelyei számára igazi lelki sziporka volt bekapcsolódni a történésekbe. Mindezért köszönet jár a belehelyezett lelki és szellemi kapacitásért, a magukat exponáló előadóknak és a Reformáció Emlékbizottságnak, személy szerint dr. Hafenscher Károly biztos úrnak az erkölcsi és jelentős anyagi támogatásáért. Ami végbement szolgálja Istenünk nagyobb dicsőségét és egyházunk örökös megújulását.
Szalay László Pál