“Lelki közösségek nélkül nem lehet jövőt építeni”

Negyvenmillió forintos minisztériumi támogatást, valamint a gyülekezet többéves adományát felhasználva felújították a putnoki református templomot. A külső és belső rekonstrukció egyaránt megvalósult. Az elvégzett munkáért november 9-én, a megújult falak között adtak hálát.

kép

A munkálatok során kicserélték a sérült tetőszerkezetet, ami miatt a plafon teljesen átázott. A pala helyett egy modern cserépburkolatot kapott az épület és a toronysisaknál felmerülő problémákat is orvosolták. A vizesedés miatt a falakat két-három méter magasságig leverték és egy speciális, lélegző vakolatot vittek fel a szakemberek.

kép

Kicserélték a több mint kétszáz éves padokat, a nyílászárókat, és a fűtésrendszert is korszerűsítették - foglalta össze a megvalósult fejlesztéseket Dérer Zsolt lelkipásztor, aki elmondta, hogy a felújítás ideje alatt az evangélikus templomban tartották az istentiszteleteket.

kép

A beruházást az Emberi Erőforrások Minisztériuma 40 millió forinttal támogatta, a gyülekezet pedig 7 millió forintot gyűjtött össze: adakozást hirdettek és bálokat is szerveztek, amelyek bevételét erre a célra fordították. Dérer Zsolt hozzátette, hogy a templomkerítést is szeretnék majd cserélni. “Most, hogy az épületeink megújultak, híveink legyenek, és Isten szentlelke munkálkodjon mindenki szívében!”

kép

A hálaadó istentiszteleten Balog Zoltán lelkipásztor hirdetett igét. Először arról beszélt, hogy Isten igéje szembesít bennünket azzal, hogy szükségünk van rá az élet minden területén; üzenete kétezer év óta aktuális és megvalósítható üzenet. Elmondta, hogy minden ember életének a titka, hogy “van valaki, aki előbb szeretett minket; ő a mi életünk teremtője, gazdája és megváltója.” Balog Zoltán ezt követően szólt arról, hogy a putnokiak az őseiktől örökölt templomot újíthatták fel. “Nem mi vagyunk az elsők. Ebben vigasztalás, bátorítás van, és ha kell, alázatra intés is van. És abban micsoda ígéret van, hogy nem mi vagyunk az utolsók sem, mert akik utánunk jönnek azokat is előbb szerette a mindenható Isten.”

kép

Az igehirdető azzal folytatta, hogy nemcsak a templom felújítása ad okot a hálaadásra, hanem hogy “vannak hívek a gyülekezetben, van összetartás és előrejutás a településen még akkor is, ha errefelé nagyon nehéz tud lenni az élet”. - Adjunk hálát először a mindenható Istennek, aki bennünket ebben erősít és segít, és azoknak, akik vidéken, szorgalmas, verejtékes munkával tartják életben ennek a nemzetnek az életét - hangsúlyozta Balog Zoltán, aki aláhúzta: érdemes templomokba és egyházakba befektetni, hiszen lelki közösségek nélkül nem lehet jövőt építeni.

kép

Szőnyi Tamás református esperes köszöntőjében emlékeztetett, hogy 2000-ben itt mondták ki, hogy az egyházmegyét Borsod-Gömörinek hívják. “Számunkra öröm, hogy megállhatunk és hálát adhatunk, és kívánjuk azt, hogy a Putnokon élő testvérek erősödjenek hitben és szeretetben. A külső ház megvan, épüljetek fel lelki házzá!”

kép

Csomós József arról beszélt, hogy a “szembesülés” a püspöki szolgálat terhe és kiváltsága is egyben. - A püspök az, aki szembesül minden problémával napról napra, ugyanakkor nekem adatott az a kiváltság, hogy a legtöbb ilyen ünnepen ott lehetek - fogalmazott a tiszáninneni püspök, aki kiemelte: “csak és kizárólag ott parancsolja az Úr, hogy legyen áldás és élet mindörökké, ahol az ő akaratában egyetértő emberek egyezségben élnek”. Hozzátette: a jövő nem körülöttünk, hanem bennünk, ebben az “egyetértésben” születik.

Szöveg és képek: Kojsza Péter