Versekkel, koncertekkel és előadással ünnepelte a reformáció kezdetének 500. évfordulóját az Éltető Lélek Irodalmi Kör Egyesület Miskolcon, az Avasi Református Templomban, október 6-án.
A résztvevőket Szűcs Endre püspöki főtanácsos köszöntötte, aki azt hangsúlyozta, hogy az egyház megújulása folyamatos és minden korban időszerű követelmény az Isten részéről. – Az a közeg, amelyben ma élünk különösképpen is megérett a tisztulásra. Egy alap nélküli, hamis szabadságot valló, az én elsőbbségi uralmát hirdető, a jó ízlést, az erkölcsöt és a tisztességet megtagadó világban az egyház is átitatódik idegen hatásokkal és ártó erőkkel – fogalmazott.
A református lelkész szerint ma ugyanaz a feladatunk, mint ami az elmúlt fél évezredben volt: elindítani az embert az istenképűséghez vezető úton. „Nekünk Krisztusra mutató életformálást kell folytatnunk, mert csak rajta keresztül, az Ő megismerésével és megismertetésével lehetséges rajtunk az eltorzult istenarc helyreállítása. A református keresztyén közösség, templom és iskola küldetése változatlanul az, hogy reformáljon és misszionáljon, vagyis megújítson és elindítson” – hangsúlyozta Szűcs Endre, aki szerint a megújulás alapfeltétele a „zákeusi lelkület”, a Jézus utáni vágyódás.
Répássy Róbert országgyűlési képviselő a reformáció nemzeti nyelvünkre és a demokrácia kibontakozására gyakorolt hatását emelte ki megszólalásában. Az aradi vértanúk emléknapjával párhuzamot állítva rávilágított, hogy a reformáció sokszor áldozatokkal járt. Példaként Dévai Bíró Mátyást említette, aki szabadságával fizetett hitéért.
A rendhagyó esten fellépett a kárpátaljai BorzsaVári Együttes, Andrássy György, Ivacsné Kuttor Diána, Nehéz Károly, Romhányiné Papp Mária, Andrássyné Mátyus Gabriella és Romhányi Róbert; illetve az Éltető Lélek Irodalmi Kör Egyesület versmondói, Jacsó Pál és Kardos Katalin. Az érdeklődők a miskolci reformációról is hallhattak előadást.
A rendezvényt a Reformáció Emlékbizottság támogatta.
A reformáció emlékévében szerte a világon és Magyarországon is arra emlékeznek, hogy Luther Márton Ágoston-rendi német szerzetes, teológus 1517. október 31-én függesztette ki az egyházi megújulást követelő 95 tételét a wittenbergi vártemplom kapujára. Ettől a naptól számítjuk a reformáció kezdetét.
Kojsza Péter