„A harang kondulása tekintélyt és tiszteletet kölcsönöz, megszólít és elgondolkodtat. Emlékezteti a templomba járó embereket az istentisztelet és az imádság alkalmaira” – ezekkel a gondolatokkal szentelték fel a sajóládi református templom két új harangját december 9-én, vasárnap délután.
Beemelték a toronyba a sajóládi református templom új harangjait. Az eseményen Szőnyi Tamás , a Borsod-Gömöri Református Egyházmegye esperese; Pásztor Dániel , a Tiszáninneni Református Egyházkerület püspökhelyettese és Victor Anna lelkipásztor közösen áldották meg a harangokat. „Jézushoz hívnak, akinél nyugalmat és békességet találtok, hangjai újra is újra ezt a hívást erősítik meg. Isten áldása legyen mindazokon, akik hallják és engedelmeskednek a hívó szónak” – fogalmazott Pásztor Dániel a templom előtti felszentelésen.
Az esemény ezt követően istentisztelettel folytatódott, majd Victor Anna számolt be az előkészületekről. Mint fogalmazott: régi vágya volt a gyülekezetnek, hogy református templomukban harangok is legyenek. A 215 és 80 kilogrammos alkotásokat Gombos Ferenc készítette vörösrézből és ónból, amelyeken a gyülekezet 100. zsoltárból vett hitvallásait is feltüntették. A költségeket adományokból és az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásából fedezték. A két haranggal a református hagyományokat szerették volna megőrizni: előbb egyenként, majd a kettőt együtt szólaltatva meg hívogatják a településen és a környéken élő reformátusokat az istentiszteletekre.
Victor Anna emlékeztetett, hogy a sajóládi református templom is adakozásból épülhetett, melyet épp egy évvel ezelőtt, a reformáció 500. évfordulója alkalmából szenteltek fel. Az épület alapkövét 2014-ben tették le, abban az évben, amelyikben az október végi perselypénzeket a gyülekezet építkezésének támogatására ajánlották fel. Az összegyűlt 17,5 millió forintból a szigetelés, a burkolás, a festés, a fűtés- és vízhálózat, az ajtók-ablakok, valamint a karzat kiépítése valósult meg.
Tállai András miniszterhelyettes az ünnepségen úgy fogalmazott: a harangszentelés mérföldkő a Sajóládon élő reformátusok életében, ami a sorozatos munkák után a megnyugvást és a vallási gyökerek megerősítését jelképezi. Tudatta: a harangozásnak a magyarság történetében évszázadokra visszanyúló hagyománya van; nemcsak a vallási, hanem a mindennapi életben is hasznos társai voltak elődeinknek. A politikus előbb elárulta, hogy hazánk legnagyobb, több mint 900 tonnás harangja a budapesti Szent István Bazilikában található, majd hangsúlyozta: amíg templom épül és harang kondul a Kárpát-medencében, addig magyarság és keresztyénség is lesz.
Kojsza Péter