Hála a huszonöt évért

1994. október 31-én szentelték fel az encsi református templomot. A huszonöt évvel ezelőtti eseményről hálaadó istentiszteleten emlékeztek meg a helyiek, épp az évforduló napján.

kép

Mint azt Baksy Mária, az egyházközség lelkipásztora elmondta: az encsi reformátusok története a templomnál régebbre nyúlik vissza. “A településen nem volt református gyülekezet. A szomszédos Fügödhöz tartozott az a néhány református család. Aztán beköltözések folytán bővült a közösség és kinőttük azt a házat, ahol összegyűltünk.”

kép

A helyiek a rendszerváltás környékén döntötték el, hogy saját templomot szeretnének. Az alapkőletételtől számítva öt évbe telt, hogy az álomból valóság legyen. “Csoda, hogy ez a templom felépülhetett” - így foglalta össze a beruházás jelentőségét az abaúji esperes, aki emlékeztetett: abban az időben nem álltak rendelkezésre állami támogatások és pályázatok.

kép

A templom építésének egyik felét egyházkerületi segélyből, másikat adományokból finanszírozták. Az építkezés ezért is haladt lassan, fokozatosan. A gyülekezeti tagok erejükön felül adakoztak, de a helyi katolikusok és intézmények is támogatták a célt.

“Sokan szívükön viselték a templom építésének ügyét, nekik köszönhető, hogy méltó helyen folyhatnak az istentiszteletek. Isten felhasznált bennünket erre a munkára és meg is áldotta a szolgálatunkat.” A lelkipásztor az ünnepségen arról is beszélt, hogy az élet nem állt meg azzal, hogy felépült a templom. A következő évben lerakták a parókia és a gyülekezeti terem alapkövét, amelyek nyolc év után készültek el.

kép

Csomós József református püspök igehirdetésében azt mondta, hogy negyed évszázad egy templom életében nem nagy idő, a miénkben viszont az. - Ha végig gondoljátok, hogy ez alatt a huszonöt év alatt mennyi minden történt ebben a gyülekezetben és a ti életetekben, akkor úgy gondolom, hogy nem is annyira a falakért, mint ezekért a történésekért jöttünk köszönetet mondani - mondta az igehirdető.

kép

A püspök a reformációról is megemlékezett. Hangsúlyozta, hogy szerinte a reformáció ünnepe nem a közösségről, hanem az egyénről szól. - Egyházunk hitvallása, a Heidelbergi Káté első kérdése, ami summája az egésznek, nem azt kérdezi, hogy mit hiszel az egyházról, és hogy gondolkodsz a közösségről, hanem hogy mi életedben és halálodban egyetlen vigasztalásod. Amíg ez betanult szöveg, felmondott lecke, addig hiába áll a templom - húzta alá. “Viseljetek gondot tehát magatokra és az egész nyájra, amelynek őrizőivé tett titeket a Szentlélek, hogy legeltessétek az Isten egyházát, amelyet tulajdon vérével szerzett.” (ApCsel 20,28)

A hálaadó istentiszteleten közreműködött az encsi gyülekezet kórusa.

Szöveg és képek: Kojsza Péter