Megújult a több mint kétszáz éves református templom és a lelkészlakás a Szerencstől tíz kilométerre fekvő Taktaharkányban. A főként támogatásokból megvalósult, külső és belső beruházásokért ünnepi istentiszteleten adott hálát a gyülekezet, március 31-én.
A jelenleg használt kőtemplom alapjait 1793-ban rakták le. Az építkezés közben járvány pusztított, a gyülekezeti tagoknak mégis volt erejük és hitük előre tekinteni. Még a toronyhoz hozzá sem fogtak, amikor megtartották benne az első istentiszteletet. A templomot tizenhárom év építkezés után 1806-ban szentelték fel. „Ez a hely elődeink helytállásáról, lelkipásztorok, presbiterek és gyülekezeti tagok áldozathozataláról tesz tanúbizonyságot. Azokról a nemzedékekről, akiket ma már nem ismerhetünk, mégis jelen vannak ebben az örökségben” – fogalmazott az ünnepségen Fodorné Mészáros Klára református lelkipásztor.
A korábbi lelkész, Fodor József Károly és a gyülekezet is mindig szívügyének tekintette, hogy rendben tartsa épületeit. A templombelsőt utoljára 1993-ban tették rendbe, csaknem tíz évvel később pedig a templom külseje és a tetőzet is megújulhatott – utóbbiról emléktábla tanúskodik a késő barokk stílusú épület bejáratnál. Az első beruházást önerőből, utóbbit a magyar kormány támogatásával végezte el a gyülekezet, csakúgy, mint a mostanit, amelyhez a vidékfejlesztési programban 47 millió forintot nyertek. A megvalósítást a Tiszáninneni Református Egyházkerület segítette.
A templom ezúttal külsőleg és belsőleg is megújulhatott: rendbe tették a homlokzatot, kicserélték a tetőszerkezetet és a nyílászárókat. Korszerűsítették a fűtési rendszert és a villamoshálózatot, amelyek költséghatékony működéséhez napelemeket helyeztek el a templomkertben. „A világítótestek cseréje nem volt benne a projektben, ezért a gyülekezet adakozást hirdetett. Egymillió forint gyűlt össze, amiből új csillárokat vásároltunk” – mondta el a részleteket Fodorné Mészáros Klára.
A templommal párhuzamosan a református parókia is megújult: az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával, az egyházkerület közreműködésével 15 millió forintot költöttek a lelkészlakásra, ami a tető felújítását, a padlók burkolását és az ablakok cseréjét foglalta magában.
Az egyházközségnek gyülekezeti háza is van, amely egykor református iskola volt, itt régi bútorokat is őriz a gyülekezet. Ezt az épületet utoljára a kétezres évek közepén korszerűsítették. Fodorné Mészáros Klára hozzátette: nemcsak a fizikai megújulás fontos számukra, hanem a közösségépítés is. A jövőben a misszióra szeretnének nagyobb hangsúlyt fektetni, hogy elérjék a településen élő időseket és fiatalokat.
„Fontosnak tartom az építkezéseket, hogy mielőbb elvégezzük, amit el kell, hogy utána az igazán lényegessel foglalkozhassunk” – fogalmazott igehirdetésében Csomós József , a Tiszáninneni Református Egyházkerület püspöke. Úgy vélte: a taktaharkányi gyülekezet a célegyenesbe fordult, hiszen a megújult épületeket most már tartalommal kell megtölteni. Ez szerinte csak úgy lehetséges, ha a közösség megmarad az Isten szeretetében és ez a szeretet életformává válik számukra. – A szeretetet kell észrevennünk az Isten teremtő szándékában. Jézus arra tanítja övéit, hogy ha megmaradtok a szeretetében, akkor az örömötök teljes lesz. Ez nem egy múló érzés, nem a pillanat hangulata, hanem a Krisztusban megmaradt szeretet állapota – mondta az igehirdető.
A hálaadó istentiszteletet Mészáros István , a Zempléni Református Egyházmegye esperese vezette. Az ünnepségen versekkel, énekekkel és köszöntésekkel adtak hálát az elvégzett munkákért.
Szöveg és képek: Kojsza Péter
A projektet Magyarország Kormánya az EGYH-KCP-18-P-0059 azonosítószámú támogatással 15.000.000 Ft-al támogatta.