Felelősséggel együtt az úton

Lelkészeknek és presbitereknek rendeztek konferenciát a miskolci Lévay József Református Gimnázium és Diákotthon Sportközpontjában. A résztvevők a gyülekezetek és iskolák életéről, illetve a Tiszáninneni Református Egyházkerületben megvalósult beruházásokról hallhattak előadásokat.

Hit és szeretet

Csomós József tiszáninneni református püspök elmondta, hogy tizenöt évvel ezelőtt szervezték az első ilyen konferenciát, amelynek most először a gimnázium új tornacsarnoka adott otthont.

kép

“Mert akkor élünk igazán, ha ti szilárdan álltok az Úrban” - idézte a találkozó vezérigéjét a református püspök, aki kiemelte: Isten volt az, aki elkészítette az idáig vezető utat. Igehirdetésében hangsúlyozta, hogy a keresztyén élet lényege a hit és a szeretet. “Ma erre tanít Isten igéje, hogy lehet igazán élni! Segítsük egymást abban, hogy szilárdan állunk az Úrban, mert mindennapjaink felmutatják ezt a kettőt.”

Templomok és egyházak

Gyulai Éva egyetemi docens “Templomok és egyházak az abaúji Csereháton a 18-19. században” címmel tartott előadást, amelyben a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Karának vezetésével zajló kutatás eredményeit ismertette az egybegyűltekkel.

kép

Mint mondta: 26 csereháti települést vizsgálnak, fókuszban a falvak egyházai, műemlékei és történelmi örökségei állnak. Mint mondta: olyan kulturális, épített örökségi értékei vannak a térségnek, amelyek “ nemzeti jövőnk szempontjából is meghatározóak” és amelyekre fontos felhívni a figyelmet.

Jézus a mi sorsunk

“Egyházkerületünk gyülekezetei felelősséggel egymás iránt, együtt töltik be küldetésüket. (...) Minden gyülekezet küldetése láttatni a megváltó szabadító Krisztust, beleélni a világba Isten hozzánk lehajló, irgalmas szeretetét. Mindezt tenni az egy test közösségén belül” - fejtette ki Pásztor Dániel püspökhelyettes előadásában, amely a kistérségi konzultáció során szerzett tapasztalatait tükrözte. Elmondta, hogy az egyházkerület közel háromszáz gyülekezetét sokszínűség jellemzi. Ami pedig összeköti őket, az az egy test és a feje, Jézus Krisztus.

kép

Pásztor Dániel szólt arról, hogy nincs értékesebb és értéktelenebb gyülekezet, mert “a test tagjaiban a kicsi sem felesleges és értéktelen”. Hozzátette: az erősek tartoznak azzal, hogy az erőtlenek gyengeségeit hordozzák. Az előadó végül egy német igehirdető szavaira hivatkozva kiemelte, hogy Jézus a mi sorsunk. “Együtt vagyunk az Ő sorsa. Vele, benne és általa menjünk felelősséggel együtt az úton!”

Több mint projektbeszámoló

Rácsok András püspöki titkár az egyházkerületben megvalósult beruházásokat foglalta össze. Az előadó elsősorban az anyagi források hátteréről, a támogatási feltételekről és a beruházások menetéről szólt. Tájékoztatása szerint 145 gyülekezetben 196 program vagy beruházás valósult meg az elmúlt években, köztük kormánydöntés alapján az a 1,5 milliárd forint értékű beruházás, amelynek köszönhetően 105 parókiát korszerűsítettek.

kép

Szólt a Sárospataki Református Kollégium megújulásáról és a tiszáninneni templomépítési programról. Végül az országos óvoda programot említette, aminek keretében a tervek szerint 9 intézmény indul majd. Rácsok András aláhúzta: igyekeznek jó sáfárai lenni a beruházásoknak, amelyek hozzájárulnak a gyülekezetek és intézmények lelki életéhez is.

Templom és iskola

- Intézményeink működtetése önként vállalt társadalmi feladatunk. Ha visszatekintünk reformátor eleinkre, akkor ők is fontosnak tartották, hogy a templom mellett iskolájuk is legyen - kezdte előadását Ábrám Tibor tiszáninneni főgondnok, aki úgy vélte: templom és iskola összetartozik.

kép

Először kitekintést nyújtott a Kárpát-medencei református oktatási intézményrendszerre, majd a hazai és végül a tiszáninneni helyzetről szólt. Előadásából kiderült, hogy az egyházkerületben 22 önálló intézmény működik, amelyekbe 325 településről közel kilencezer gyerek jár. “Minden azért történik a református intézményrendszerben, hogy elmenjenek a fiatalok és gyümölcsöt teremjenek” - fogalmazott Ábrám Tibor, aki az “együtt felnövekedés modelljének” nevezte az iskola és a gyülekezetek közös munkáját a fiatalok nevelésében.

Szöveg és képek: Kojsza Péter