Húsvéttól festett fakazetták díszítik az Arnóti Református Gyülekezeti Házat. A díszes darabokat Szatyor Győző grafikus, festő, faszobrász, a Népművészet Mestere, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja készítette és személyesen ajándékozta oda a gyülekezetnek a húsvéti istentiszteleten.
A 80x80 centiméteres, bükkfából készült kazettákat a mennyezeten lévő díszítőelemekben helyezték el, kettő pedig az úrasztala mögötti falon kapott helyet. A kazetták a rokokó, a reneszánsz és a barokk stílusjegyeit viselik magukon és a reformátusok által gyakran használt szimbólumokat ábrázolnak. Van, amelyiken a Soli Deo Gloria felirat, másikon a gyülekezeti ház alapításának évszáma található, legtöbbjükön viszont egy-egy ige olvasható.
"Alapvetően dicsőítő, hálaadó igék ezek, amik röviden, tömören ráirányítják a figyelmünket a Teremtő Isten csodálatos voltára" – árulta el érdeklődésünkre Rácsok András .
– Nagyon szép azt látni, ahogyan az Úr Isten vezeti a művészek kezét. Rácz Zoltán tervezte az épületet, és nagyon érdekes, ahogyan egy másik művész belelátja a folytatást és a saját művészeti ágában hozzátesz valami értékeset – fogalmazott az arnóti lelkipásztor.
A díszítés gondolata egy személyes látogatás alkalmával született. Szatyor Győző ugyanis a lelkipásztor családjának tagja, aki már első ránézésre megálmodta a fakazettákat és kész tervekkel jött ki az épületből. Az összes költséget a művész állta.
"Minden templom, gyülekezeti ház vallástétel arról, hogy kicsoda Isten, akiben hiszünk és mit kíván tőlünk, hogyan tiszteljük és imádjuk őt. Vallástételt látunk, amikor a festett képeken és a leírt igék szövegének betűin keresztül belépünk ide. Hálát adok az Úrnak, hogy tehetséggel áldott meg és egész életemben az alkotás örömével ajándékozott meg. Mikor rajzolok, festek vagy faragok kegyelmi állapotba kerülök, és boldog vagyok, hogy ilyen szép dolgokat készíthetek" – mondta az ormánsági születésű faszobrász, aki életében több erdőnyi fát megfaragott már.
Kezei munkáját haranglábak, kilátók, kerítések, bútorok, szobrok és hangszerek dicsérik, itthon és külföldön egyaránt. Faművesség címmel könyvet is írt a magyar faépítkezés és ácsmesterség szakmai-művészi hagyományairól.
A reformáció 500. évében a Baranya megyei templomok királykazettáinak elkészítésén dolgozik, de azt is fejébe vette, hogy kifaragja az arnóti gyülekezeti ház úrasztalát, és elektromos orgonájuk előlapját is elkészíti.