Ezeréves örökség

Vizsolyban, a helyi református templomban tartotta idei augusztus 20-i ünnepségét a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat. Műsort a nyíregyházi Buzogány Béla Színház tagjai adtak, majd felavatták az ünnepi közgyűlésnek emléket állító táblát.

kép

Az árpádkori műemlék református templomban Csomós József, a Tiszáninneni Református Egyházkerület püspöke, valamint Bihi Miklós, Vizsoly polgármestere köszöntötték a vendégeket. A református püspök az összetartozásról és annak jelképéről, az új kenyérről szólt, a polgármester pedig Szent István államalapító munkáját méltatta.

kép

Török Dezső beszédében úgy fogalmazott: augusztus 20-a az egyik legrégebbi történelmi ünnepünk, amelyen Szent Istvánra, az államalapításra és az új kenyérre emlékezünk. “Méltán lehetünk büszkék Szent István művére, aki egy keresztény államot szervezett, amely függetlenségét megőrizve tagozódott be a korabeli Európába. A magyarság azóta is büszke függetlenségére és keresztény identitására” - hangsúlyozta a közgyűlés elnöke. Török Dezső portálunk kérdésére válaszolva elmondta: kiváló helyszínt választottak az ünneplésre és a hagyományt folytatták azzal, hogy egy települési önkormányzattal közösen köszöntötték az állami ünnepet.

kép

Dr. Hörcsik Richárd országgyűlési képviselő úgy vélekedett: a helyszín kiválasztása üzenetértékű, hiszen 1590-ben Vizsolyban nyomtatta ki Károlyi Gáspár az első magyar nyelvű Bibliát, ami a magyarság megújulását jelentette a reformáció korában. - Vizsoly és a református templom ma is a megújulást jelenti számunkra. Az ünnep üzenete, hogy vissza kell térni a gyökerekhez és meg kell őrizni a keresztény hitet, hogy a magyarságnak következő ezer éve legyen - hangsúlyozta a képviselő.

kép

Kovács Zsolt Levente vizsolyi lelkipásztor aláhúzta: az ezeréves keresztény örökség Szent István óta él a településen, aminek a templomot, az egyedülálló freskókat és a Vizsolyi Bibliát is köszönhetik. “Nemcsak a hagyományokat szeretnénk éltetni és a település hírnevét öregbíteni, hanem az élet kenyerét, Krisztust hirdetni.”

kép

Az eseményen Schmitt Pál volt köztársasági elnök mondott szintén köszöntőt. Az ünnepi beszédet pedig dr. Szinay Attila, az Agrárminisztérium közigazgatási államtitkára tartotta Szent István államalapító király máig érvényes érdemeiről.

A Megyei Közgyűlés által adományozott Rákóczi-láncot idén Bihall Tamás, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke vehette át.

kép

A történelmi egyházak képviselői megszentelték, megáldották az új kenyeret, amelyet a közgyűlés elnöke szegett meg, majd megkínálták vele a vendégeket.

Kojsza Péter