Emlékművet avattak a Reformáció 500. évfordulója alkalmából Miskolcon, a Diósgyőri Református Általános Iskola előtt. A két méter magas faoszlop Szondy Sándor fafaragó, népi iparművész alkotása és a reformátusság jelképeit ábrázolja.
Az emlékoszlopot Nagy Attila iskolaigazgató, Szűcs Endre püspöki főtanácsos és az alkotó leplezték le a nyilvánosság előtt.
„A Reformáció 500. éve egy olyan jubileum, ami mellett nem mehetünk el szótlanul, hiszem, hogy valamiféle nyomot is kell hagynunk a jövő generációjának” – fogalmazott ünnepi beszédében a Diósgyőri Református Általános Iskola igazgatója, aki szerint az emlékmű a külvilág számára is üzen. „Büszkék vagyunk reformátusságunkra, egyházunkra, a reformátorok munkájára” – hangsúlyozta Nagy Attila . Hozzátette: az iskolában színes programokkal, kiállításokkal is megünneplik a jeles évfordulót.
Szűcs Endre , a Tiszáninneni Református Egyházkerület püspöki főtanácsosa köszöntőjében arról beszélt, hogy az emlékoszlop „az ötszáz évvel ezelőtti tegnapra”, és ezzel együtt a történelem Urára mutat, akin keresztül felismerhetővé válik számunkra a holnap. Mint mondta, a jubileumi programok közös vonása, hogy a középpontban az egyház megújulása, a reformáció elindulása áll, de bennünk, emlékezőkben is van valami egyforma.
„Ilyenkor kicsit lassítunk, rövid időre meg is állunk, befelé nézünk, és ott belül valami megmozdul: megelevenedik egy kép, megszólal egy hang, kifényesedik egy tantétel, elvonul előttünk egy jól ismert Ige, és mindezeken felül még valami megköszönni valót is érzünk. Tudunk hálásak lenni és hálát adni” – fogalmazott a református lelkész.
A két méter magas, fából készült emlékoszlop az iskola főbejárata előtt kapott helyet. Csúcsát a nyolcágú csillagról mintázták, de a pálmaág, a Szentháromság szimbóluma és az úrvacsorai kehely is megjelenik rajta.
Az emlékművet Berke Eszter iskolalelkész áldotta meg. Az eseményen közreműködött az iskola énekkara.
Kojsza Péter