A Belvárosi Adventi Esték Sorozat első részében a Miskolc-Avasi református gyülekezet Papszer utcai termében ismert és közkedvelt vendégek osztották meg élményeiket és gondolataikat arról, hogy miként élik meg az adventi időszakot és arról, hogy mit jelent nekik a várakozás.
A még két alkalommal jelentkező sorozatban a város református gyülekezeteinek tagjai gyűlnek össze más-más gyülekezeti teremben, hogy merítve egymás élményeiből, a lényegre koncentrálva, közösen éljék meg az elcsendesedés időszakát.
Az első rész három vendége dr. Kiss Ákos gyermeksebész és felesége, Gonda Erika kulturális szervező, valamint Balla Miklós zenetanár, a Miskolc Dixieland Band vezetője volt. Őket a beszélgetés házigazdája, Hangóné Birtha Melinda lelkipásztor kérdezte. Igét, a közös éneklést követően, a Miskolc-Tetemvári Református Egyházközség lelkipásztora hirdetett.
Almási Ferenc Lukács evangéliuma 2. fejezetének első 20 versét, a Jézus születéséről szóló igeszakaszt állította a figyelem középpontjába. Ennek egyik fontos üzenete, hogy a csoda akkor történhet meg velünk, ha elvárások nélkül, nyitottan várunk az Úrra, és mindennapi életünket folyton Istenre hangolódva, a szabadításra várva éljük, továbbá ha tisztában vagyunk azzal, hogy Isten Jézus Krisztust adta értünk, és az igazi békességet csak általa nyerhetjük el. Ő azért jött, hogy változtasson az életünkön.
Az igehirdetés után következő meghitt, ugyanakkor őszinte és felszabadult beszélgetésben az esemény világi foglalkozást művelő hívő vendégei az alábbi módon fogalmazták meg advent lényegét.
Dr. Kiss Ákos a hivatásából kiindulva szakrális folyamatnak tekinti a gyógyítást, amelyben szerinte Isten erőt ad és kisegít. Mindig érezte, hogy Isten fogja a kezét. Úgy véli, hogy a tárgyi tudás, a szakmai felkészültség alapvetően szükséges, de önmagában nem elegendő. Vallja, hogy Isten nélkül nem működnek igazán jól a dolgok.
Gonda Erika tapasztalatai szerint az embereket ki kell zökkenteni a mindennapok monotóniájából, ahhoz, hogy képesek legyenek megnyitni a szívüket Isten előtt.
Balla Miklós családja a sokirányú tevékenységek és elhívások miatt szétszóródva, hol itt, hol ott van, ám minden esetben törekednek arra, hogy megteremtsék a maguk békességét így vagy úgy, együtt vagy külön-külön.
Az eseményen megható történetek hangoztak el a meghívott vendégek jótékonysági cselekedeteiről is.
Több mint tíz éven át folytatott jelentős missziós tevékenységet dr. Kiss Ákos, aki évente két alkalommal egy-egy hétre Kárpátaljára utazott, hogy olyan gyermekeket operáljon meg, akiknek az ellátására azért nem volt lehetőség, mert hatalmas összeget kellett volna fizetniük a műtétért. Ő viszont ingyen megoperálta a rászorultakat. – Azért mentem, hogy adjak valamit, mégis többet kaptam, mint amennyit adtam, ami a mai napig nagyon jó érzéssel tölt el, és köszönettel tartozom mindazoknak, akik velem voltak és támogattak ebben a nehéz munkában – hangsúlyozta.
Másokat segítő családban nőtt fel Gonda Erika, ezért neki már kora gyermekkorától kezdve természetes volt az, hogy felkarolja a rászorultakat. – Sokáig nem is tudatosult bennem, hogy jótékonykodom, és talán ezért van az, hogy tudattalanul adtam tovább a gyermekeimnek, akik mindig megtalálják annak a lehetőségét, hogy miként segítsenek embertársaiknak – mondta.
Balla Miklós és zenekara rendszeresen vesz részt jótékonysági koncerteken, eseményeken. Kiemelte, hogy a jótékony cselekedet, az adás öröme, a nemes cél felemeli az ő lelkét is. Szerinte a legjobb úgy segíteni, ha nem derül ki, hogy ki nyújtotta a segítséget. – Ha tudunk adni, akkor cselekedjünk, de ne hőzöngjünk vele – fogalmazott.
A beszélgetés hátralévő részében személyes kívánságok is elhangoztak. Gonda Erika azt szeretné, ha letisztulna végre a világban uralkodó káosz, Balla Miklós az együttlétekben kiteljesedő békességet szeretné megélni, dr. Kiss Ákos azt kívánja, hogy mindenki élje át az ünnep csodáját.
A sorozat következő alkalma december 12-én, csütörtökön, délután 5 órakor kezdődik a Nyilas Misi Házban.