Diaszpórában élő fiataloknak indul képzés Sárospatakon

Magyarországon egyedülálló módon a diaszpórában élő fiatalok számára indít középiskolai képzést a Sárospataki Református Kollégium Gimnáziuma - jelentették be Budapesten, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságán tartott sajtótájékoztatón.

kép

Az angol-magyar két tanítási nyelvű, ötéves program felhívása azoknak a magyar származású, gyökerű, állampolgárságú nyolc osztályt elvégzett 14-15 éveseknek szól, akik közösségi tevékenységet is végeznek például hétvégi iskolában, néptánc körben, cserkészetben vagy hitéletben. A sárospataki képzés célja, hogy a résztvevők közép vagy emelt szintű, esetleg nemzetközi érettségi, majd magyar diploma megszerzése után visszatérjenek saját közösségeikbe és ott erősítsék a magyarságot.

Szilágyi Péter, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős miniszteri biztosa a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a kollégium kezdeményezésére megszólítják a diaszpórában élő közösségek aktív fiatalságát. Úgy fogalmazott: az elmúlt tíz évben hatalmas előrelépés történt a nemzetpolitikában, számos program indult a diaszpórában élők részére, de az igazi összetartozást a magyar állampolgárság megszerzése jelenti, az összetartozás pedig a nemzet legfontosabb értéke.

Nagy-Baló Csaba, a Sárospataki Református Kollégium Gimnáziuma, Általános Iskolája és Diákotthona igazgatója elmondta, hogy az induló képzés része az intézmény peregrinációs programjának. A gimnázium idén a 489. tanévét kezdi, feladata az elmúlt fél évezredben a hagyomány és innováció összhangja, a világszínvonalú képzés és a keresztény nemzeti kulturális örökség továbbvitele volt. Az igazgató leszögezte: a szakmai és az infrastrukturális feltételek is adottak a magas színvonalú képzéshez, amit felmenő rendszerben vezetnek be.

Búzásné Nagy Gabriella igazgatóhelyettes azt mondta, hogy a programban résztvevők az első évben magyar anyanyelvből, illetve a szaktárgyakból kapnak szükség szerint felzárkóztató képzést, a következő négy évben pedig angol-magyar két vagy többnyelvű oktatásban készülhetnek az érettségire, továbbtanulásra.

Wáberer György vállalkozó, az iskola öregdiákja kiemelte: szeretnék visszaállítani azt a nimbuszt, ami több száz éven keresztül jellemző volt a városra. Aláhúzta: legjobb befektetés az ifjúság oktatása.

A jelentkezési határidő március 15, összesen 34 főt vesznek fel a programba, a bentlakásos diákotthon kötelező. A képzés azoknak ingyenes, akik legkésőbb június 30-ig, a beiratkozás napjáig igazolni tudják magyar állampolgárságukat vagy az annak megszerzésére benyújtott kérelmüket.