A felelős szülővé válást és a gyerekek készségfejlesztését segítő intézményeket indított a Magyarországi Református Egyház Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. A Bódvaszilason és Bánrévén nyílt Biztos Kezdet Gyerekházak célja, hogy támogassák a hátrányos helyzetű régióban élőket.
A Magyarországi Református Egyház fontosnak tartja, hogy támogassa a vidéken élő, hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű családok kitörését a szegénységből. Esélyeik hosszú távú növelését hivatott segíteni az a két szociális intézmény, amelyek Észak-Magyarországon nyitották meg kapuikat augusztus 15-én.
A Biztos Kezdet Gyerekházak olyan jól felszerelt központok, ahol a három év alatti gyerekek játékosan sajátíthatják el azokat a kompetenciákat, amelyek hiánya később tovább növelné hátrányukat. A fejlődési lemaradással küzdő gyerekek készségfejlesztését szakemberek segítik. A foglalkozásokon részt vevő édesapák és édesanyák megerősödhetnek szülői szerepeikben és a babát váró kismamákat is felkészítik a szülésre.
Melegné Feldmár Margit , a bódvaszilasi „Menedék” Biztos Kezdet Gyerekház szakmai vezetője az istentisztelettel egybekötött megnyitó ünnepségen kiemelte: gyülekezetük már évek óta foglalkozik cigánymisszióval, iskolás korúak és felnőttek részére egyaránt szerveznek programokat. A központon keresztül lehetőség nyílik arra, hogy fiatal családokat is elérjenek, támogassák őket a társadalmi felzárkózásban, illetve a keresztyén erkölcsi normák megismerésében és elsajátításában. A gyermekház az egyházközség tulajdonában lévő ingatlanban kezdhette el működését. A központ minden hétköznap reggel nyolc órától délután két óráig várja a helyieket.
Nagy Krisztina , a MRE fejlesztési csoportvezetője köszöntőjében elmondta: az országban 12 tanodát működtetnek és egy nemrég indult hátránykompenzáló programnak köszönhetően több mint hatezer gyermeket táboroztatnak majd a Balatonnál. Beszélt arról is, hogy az angliai módszertanra épülő komplex programot nem először alkalmazza egyházunk, hiszen Dencsházán már évek óta működik Biztos Kezdet Gyerekház. Bódvaszilas és Bánréve mellett Baranyában és Somogyban is nyíltak új intézmények.
„Meggyőződésem, hogy a szegénység átörökítésének megakadályozását minél kisebb korban kell elkezdeni” – hangsúlyozta a projektvezető, aki hozzátette: az intézmények indulását féléves előkészítő munka előzte meg. A Református Egyház társadalmi felzárkózásért felelős munkatársai a helyi gyermekjóléti szakemberekkel, védőnőkkel és az érintett települések református gyülekezeteivel együttműködve indították el a központokat.
Baksy Mária , az Abaúji Református Egyházmegye esperese igehirdetésében a vak Bartimeus története alapján rávilágított: példája helyes önismeretre, a gyógyulás lehetőségét felismerő hitre és az Úr Jézust követő életre tanít. „Észre kellene vegyük, hogy szegény, vak koldus nemzedékké lettünk, gyűlölködő világunk is vakságunk következménye. Olyan sokszor koldulunk szeretetért, megértésért, jobb életért és sokszor még alamizsnát sem kapunk” – fogalmazott az igehirdető, aki aláhúzta: Istenben van lehetőségünk a szabadulásra és a gyógyulásra.
Bánrévén egy átmeneti épületben kapott helyet a „Tündérkert” Biztos Kezdet Gyerekház. Szoboszlai Miklós , a Bánrévei Református Gyülekezet lelkipásztora a központ megnyitásakor elmondta, hogy itt is pályázati támogatással jöhetett létre a szociális központ. A hátrányos helyzetű családok támogatása mellett az intézmény célja az is, hogy a kisgyermekek és szüleik találkozzanak a Református Egyházzal és bekapcsolódjanak a gyülekezet életébe.
A most indult intézmények egyenként 40 millió forintos európai uniós támogatásból működnek majd a következő négy évben.
Kojsza Péter