Átadták a megújult sárospataki templomot

Hálaadó istentiszteleten vette hivatalosan is birtokba felújított templomát a Sárospataki Református Egyházközség október 31-én, a Reformáció Napján. A templom felújítását körülbelül egy év alatt, több mint félmilliárd forintos kormányzati támogatásból a Tiszáninneni Református Egyházkerület és a gyülekezet közösen végeztette el.

kép

Ebből a pénzből tetőtől talpig restaurálták a 18. században épült templomot. A toronysüveget – a rozsda eltávolítását követően – vörösrézzel borították, a vakolatot kijavították és a falakat lefestették. Korszerűsítették a fűtésrendszert, a harangvezérlést és az elektromos hálózatot. A padokat befedték kárpittal és új lámpatesteket is felszereltek, de megújult a kert és a kerítés is. Az egyházközség kiemelt kormányzati támogatást kapott a munkák elvégzésére. A teljes beruházás 550 millió forintba került.

kép

A templom felújításának terveit Rudolf Mihály építész készítette és a kivitelezést az Épszer Zrt. végezte el. Dr. Fodor Ferenc lelkipásztor emlékeztetett, hogy a gyülekezet erejéhez és lehetőségeihez mérten mindig is gondoskodott hajlékáról, de a mostanihoz hasonló mértékű állagmegóvás és fejlesztés utoljára a 19. század végén történt. Hozzátette: a templomot tavaly áprilisban adták át a szakembereknek és körülbelül egy év múlva vehették újra birtokba. Az istentiszteleteket átmenetileg a Mudrány Étteremben tartották.

kép

Fodor Ferenc a reformáció napján tartott hálaadó istentiszteleten arról is beszélt, hogy bár 2017-ben volt ötszáz éves a reformáció, Sárospatak számára az idei év is kiemeltnek számít, hiszen idén 480 éves az egyházközség. A város lakossága 1538-ban tért protestáns hitre és ezt a kerek évfordulót a támogatóknak köszönhetően egy szépen felújított templomban ünnepelhetik.

kép

Dr. Mátyás Péter , az egyházközség főgondnoka a gyülekezet és a presbitérium nevében megköszönte a támogatásokat, a tervezők és a kivitelezők munkáját. „Történelmi jelentőségű nap ez közösségünk életében, amikor Isten különös és többszörös ajándékának lehetünk részesei. Hisszük, hogy minden emberi tevékenységet megelőzött az Ő akarata. Szívünk vágya, hogy átfogó, teljes lelki megújulást is adjon Urunk gyülekezetünkben, hazánkban és szerte a világban” – fogalmazott.

kép

Nemcsak az egyházközség mondott köszönetet a kormány támogatásáért, hanem a kormányzat is kifejezte háláját azért a hit- és nemzet megtartó, értékteremtő munkáért, amelyet a gyülekezet folytat. Dr. Orbán Balázs , a Miniszterelnökség miniszterhelyettese átadta azt a restaurált, 11-12. századból való templomkulcsot, amelyet a földmunkák során találtak. A parlamenti és stratégiai államtitkár beszédében azt hangsúlyozta, hogy „a messze földön híres” sárospataki református közösség méltó volt arra, hogy a kormány támogassa a felújítást. A helyi értékek, úgy mint a hit, a haza és a szabadság katalizáló erőként hatnak a településen túlra is. Megerősítették az országot egységében és kisegítették a reformáció erejével az országot a válságos időszakokból – világított rá.

kép

Dr. Hörcsik Richárd , a térség országgyűlési képviselője felelevenítette, hogy segédlelkészként egykor ő is ezek között a falak között szolgált, és hogy a sárospataki református templom az újrakezdést és a megmaradást jelenti számára. Visszaemlékezett a pataki református egyházközség történelem során megélt nehézségeire, a templom felépítésére és korábbi felújításaira. Bármilyen nehézségek is voltak az utóbbi századokban, a pataki reformáció erős maradt, mostanra újra megújulhatott és általa a lelkek is megerősödhetnek – mondta a politikus.

kép

Pásztor Dániel , a Tiszáninneni Református Egyházkerület püspökhelyettese a hálaadás napjának nevezte az ünnepség napját, amely annak bizonyítéka, hogy az Úr szereti és szüntelen formálja egyházát. Úgy vélte: renováció és reformáció összetartoznak, hiszen a falak megújulásával, Isten igéjén keresztül a szívek és az életek is megújulhatnak.

kép

Mészáros István , a Zempléni Református Egyházmegye esperese a Rómaiakhoz írt levél 12. részének 1-2. verseivel zárta az ünnepi hálaadó istentiszteletet.

Szöveg és képek: Kojsza Péter