Uszodával, bel- és kültéri sportpályákkal épült meg a Tiszáninneni Református Egyházkerület 630 diákot oktató miskolci Lévay József Református Gimnázium sportkomplexuma, amelyet ünnepélyes tanévnyitó keretében adtak át vasárnap. A beruházás csaknem 2,5 milliárd forintba került.
A rendezvény istentisztelettel kezdődött, amelyen Balog Zoltán református lelkipásztor, volt miniszter hirdetett igét. Prédikációjában a többi közt arról beszélt, hogy Isten életünk minden területén illetékes és hogy a vele való kapcsolat olyan köteléket jelent, ami megszabadít. “Olyan Istenünk van, aki képes bennünket fölemelni magához, a világ minden baja és nyomorúsága ellen felvértezni és szabad, keresztény református embernek tartani.”
A beruházással kapcsolatban rámutatott: a kormánynak “titkos terve” van az egyházi intézményekkel. - Egy olyan országot, Kárpát-medencét szeretnénk, ahol a magyar emberek nemcsak gazdaságban gyarapodnak és erősödnek, hanem lélekben, szellemben, szeretetben és hűségben is, és ez minden támogatást megér - fogalmazott.
Csomós József püspök a fenntartó református egyházkerület közössége nevében köszöntötte a gimnázium diákjait, szüleiket és a tantestületet az új sportcsarnokban.
A tanévnyitón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta: a reformátusok sokat tettek a hazáért, a nemzetért, Miskolcon is számtalan tett fűződik az egyházhoz, annak kimagasló személyiségeihez. Felhívta a figyelmet arra, hogy tanulás, oktatás nélkül nincs előrelépés. Előbbi nemcsak lehetőség, kötelesség is, amely szűkebb és tágabb közösségeink számára egyaránt hasznos.
Gulyás Gergely szólt arról is, hogy a kormány újabb lehetőségeket tervez a családoknak, az egyházaknak, a gazdasági és kulturális élet szereplőinek az előrelépéshez. Magyarország, Miskolc és a református egyház egyaránt közösségben gondolkodik, itt és most ezzel a beruházással is ez valósult meg, a térség a reformátusok nélkül szegényebb lenne - fogalmazott.
Alakszai Zoltán, Miskolc jegyzője kifejtette, hogy a létesítménnyel újabb gyökereket eresztettek a reformátusok a településen. “A történelmi egyházak hagyományos szövetségesei városunknak, tevékeny részesei annak, hogy az itt élők tudására és lokálpatriotizmusára alapozva megtaláljuk és kihasználjuk az itt rejlő lehetőségeket. Mindennél nagyobb szükségünk van azokra az intézményekre és közösségekre, amelyek kiszámítható értékek mentén haladnak.”
Elmondta, hogy a sportközpontot miskolciak tervezték és egy helyi cég, az FK-RASZTER Építő Zrt. volt a kivitelező. - A Lévay Gimnázium épületegyüttese a belváros és a történelmi Avas határánál áll, a múlt találkozik össze a jelennel, a tradíció a megújulással. A fejlesztés nemcsak az iskola életét fogja gazdagítani, hanem a várost is - hangsúlyozta.
Ábrám Tibor, az intézmény igazgatója azt mondta: a beruházáshoz 810 millió forintot nyertek uniós pályázaton, míg az állami támogatás egyedi kormánydöntés alapján másfél milliárd forint volt. A létesítmény teljes mértékben illeszkedik Miskolc belvárosának fejlesztési tervéhez. A tornacsarnok és az uszoda műemléki környezetű városképbe történő illeszkedését a tervezők és a megrendelő Miskolc főépítészével egyeztette.
Az új sportközpontban egy 25 méteres, ötsávos uszoda, egy nemzetközi versenyek megrendezésére alkalmas kézilabdapálya és egy szabadtéri sportpálya kapott helyet. A létesítményt nemcsak a Lévay, hanem még három iskola tanulói fogják használni és tanítási időn kívül a városlakók számára is nyitva lesz.
Kojsza Péter