Hálaadó istentisztelet keretében mondtak köszönetet a teljes körűen felújított református templomért november 17-én Bánhorvátiban.
Az ünnepi esemény a 162. dicséret 1-2. és a 264. dicséret 1. versével kezdődött. Ezt követően egyházkerületünk püspöke hirdetett Igét a Zsoltárok könyve 87. dicsérete alapján, amely Barna Sándor magyarázata szerint egy olyan istentiszteletről szól, amit csodaként is megélhetünk, hiszen Isten háza az a hely, az istentisztelet pedig az az alkalom, ahol Istent igazán megismerjük, magasztaljuk és dicsérjük.
Vágy és elindulás
– A templom a Mennyország gyakorlóterepe, az istentiszteleten pedig egymással és Istennel találkozunk azért, hogy bepillantást nyerhessünk az Úr mennyei dicsőségébe. Ehhez azonban kíváncsinak kell lennünk és vágyakoznunk kell. Aki szent kíváncsisággal és lénye legmélyéről fakadó vágyakozással érkezik a templomba az Istennel és az Isten népével való találkozásra, az átélheti a csodát, az belekóstolhat a menny előízébe – világított rá a püspök. Majd a zsoltárost idézte: „Boldog az az ember, akinek te vagy ereje, aki a te utaidra gondol”. Az egyházkerület vezetője rámutatott, hogy a zsoltáros arra bátorít minket, hogy ne hajszoljunk olyan dolgokat, amelyek nem tölthetik be Istennek a helyét szívünkben, hanem induljunk el Isten felé. – Ebben a zsoltárban a vágy és az elindulás a hangsúlyos – emelte ki a Barna Sándor, majd így folytatta: ha vállaljuk az utat Isten felé, ami a vágyakozással kezdődik, akkor a templomban megtapasztalhatjuk a lélek kiáradását, ahol az együtt éneklés, az imádkozás, Isten érintése és szavának meghallása egyszer csak felüdíti lelkünket. Erre rendeltetett a templom és minden egyes vasárnap, hogy előre, egyik vasárnapról a másikig haladjunk, amíg el nem jutunk Istenig, mert: „jobb egy nap a te udvaraidban, mint máshol ezer. Jobb az Isten háza küszöbén állni, mint a bűnösök sátraiban lakni” – idézte ismét a zsoltárost a püspök. Végül így fogalmazott: kedves testvérek, amikor elindultok a templomba az mindig annak a bizonysága, hogy a legjobb helyen Isten házában vagytok. – Minden a vágyakkal kezdődik, az elindulással pedig folytatódik. Jézus Krisztus azért jött erre a világra, hogy általa utunk nyíljon Istenhez – erősítette meg.
Teljes helyreállítás
Az istentiszteleten Demeter Zoltánné köszöntötte a gyülekezet tagjait, a vendégeket, és beszélt a XIV. századi gótikus templom történetéről, mjad a felújításról is.
A lelkipásztor elmondta, hogy a templomot 1789-ben alakították át, nagyobbították meg, jelenlegi alakját 1789-90-ben nyerte el. A padok és a két népies, festett stallum 1720-ból, illetve 1790-ből, a festett fatáblás mennyezet és karzat pedig 1796-ból való.
Mint indokolta, azért vált szükségessé a templom teljes belső építészeti felújítása, mert az elmúlt években statikai és műszaki hibákkal szembesültek: repedések jelentek meg az épület főhajóján a nyílászárók vonalában függőleges irányban, továbbá a támasztó falakon az alaptesttől a fal tövéig. – A teljes körű külső és belső rekonstrukció során a többi közt elkészíttették a tornyot, statikailag megerősítették az épület déli oldalát, kicserélték a tetőszerkezetet, felújították a homlokzatot, megoldották az épület talajvíz elleni szigetelését, és rendezték a külső környezetet is. A belső felújítás során restaurálták, és részlegesen átalakították a padokat, helyreállították a karzatot, és kijavították a festett kazettás mennyezetet, átalakították a belső világítást, elektromos padfűtést alakítottak ki és felújították az orgonát – részletezte, majd köszönetét kifejezve hozzátette, hogy a templom 240 millió forintos állami támogatásból újult meg, amelyet az egyházmegye és az egyházkerület a befejező munkálatokhoz 3 millió forinttal egészített ki.
Az Úr háza menedék és reménység
Az eseményen köszöntőt mondott Nagy János, a Miniszterelnöki Irodát vezető államtitkár, aki azt mondta, hogy a magyarok még mindig olyan országban élnek, ahol a templomok megújulnak, és Isten házaként újulnak meg. Nem múzeum, könyvtár, diszkó vagy mecset lesz belőlük, ahogyan ez tőlünk nyugatabbra már-már bevett szokás, hanem Isten hajléka.
Az államtitkár beszéde után Szőnyi Tamás, a Borsod-Gömöri Egyházmegye esperese a zsoltárok könyvek 80. részének utolsó versével köszöntötte a jelenlévőket: „Seregek Ura, Istene, újíts meg bennünket! Virágoztasd meg a te orcádat, hogy megszabaduljunk!”.
Molnár Pál egyházkerületi főgondnok, a 121. zsoltárt idézte beszédében: „Tekintetem a hegyekre emelem: Honnan jön az én segítségem? Az én segítségem az ÚRtól jön, aki teremtette az eget és a földet. Nem engedi, hogy lábam megtándorodjék, nem szunnyad az, aki védelmez téged.” A főgondnok utalva az igehirdetésre azt mondta, hogy az örökkévalóság a lelkünkben van, csak meg kell hozzá nyitni a szívünket.
Tirk Tamás egyházmegyei főgondnok, a Borsod-Gömöri Református Egyházmegye elnökségének köszöntő üzenetét, Ezsaiás könyve 56. részének 7. versét olvasta fel: „Örömet szerzek nekik abban a házban, ahol hozzám imádkoznak. Mert az én házam neve imádság háza lesz minden nép számára.” Beszédében azt emelte ki, hogy a templom építésén kívül a lelkészeknek Isten országát is építeniük kell, és úgy látja, hogy Bánhorvátiban a gyülekezet építése is sikeres volt.
Majd Deák-Szinyéri József, Bánhorváti független polgármestere miután köszönetet mondott a templom felújításáért így fogalmazott: őszintén örülünk mindennek, mert a Bánhorvátiban elő emberekért, a mi közösségünkért történik, minket szolgál és erősít. Örüljünk annak, hogy a település három templomából kettő már újjászületett, a harmadik felújítása pedig folyamatban van.
A polgármesteri köszöntő után a Bánhorváti Római Katolikus Egyházközség részéről Ferenc atya mondott beszédet. – A templom hitünk és lelkünk tükre – hangsúlyozta, majd azt kívánta, hogy legyen ez a templom a gyülekezet második otthona, amely mindig és mindenkit hazavár.
Mészáros István, a Zempléni Egyházmegye esperese két igeverssel köszöntötte a jelenlévőket. Először a Zsoltárok könyvéből a 37. zsoltár 37. versét olvasta fel: „Vigyázz, hogy feddhetetlen légy, ügyelj, hogy becsületes maradj, mert a jövő a béke emberéé”. Ezt követte Pál apostol a Rómaiakhoz írt levelének 12. részéből olvasott 2. vers: „ne igazodjatok ehhez a világhoz, hanem változzatok meg értelmetek megújulásával, hogy megítélhessétek, mi az Isten akarata, mi az, ami jó, ami neki tetsző és tökéletes.”
Demeter Ottó, a Békési Református Egyházmegye esperese azt mondta, hogy amikor belép ebbe a templomba, az jut az eszébe, hogy az Úr csodásan működik. Köszöntőjének végén a Példabeszédek könyvéből idézett: „Az irgalmasság és az igazság, a szeretet és a hűség el ne hagyjon titeket, kössétek azt a nyakatokba, írjátok fel szívetek táblájába, írjátok be azokat a te szívednek táblájára. Így találtok kedvességre és jóindulatra Istennél és embereknél.”
A görögkatolikus egyház részéről Pocsai Tamás lelkipásztor rövid imájában így szólt a gyülekezethez: „hiszem, hogy amikor egy templom megújul, akkor az emberi szívek is megújulnak. Azért építünk és újítunk fel templomokat, hogy legyen hely Isten imádásának. Amíg vannak imádkozó keresztények, addig nem szárad el a nemzet, a társadalom, és addig van reményünk.”
Juhász Ferenc, a Mindszenti Plébánia plébánosa, az Egri Főegyházmegye pasztorális helynöke köszönetet mondott mindenkinek az alkalomért, az együtt ünneplésért.
A lelkészek igei és Imri Bálint főgondnok köszöntője után Demeter Zoltán, a térség országgyűlési képviselője, református lelkész zárszavában kiemelte, hálás, hogy Magyarországnak olyan kormánya van, amelynek fontos a keresztény értékrend, a hit és a templomok, valamint az azokban működő gyülekezetek. Ezt követően a Zsoltárok könyve 27. zsoltár 4. versét helyezte az egybegyűltek szívére:
„Egyet kérek az úrtól, azért esedezem: hogy lakhassam az úr házában életemnek minden idejében; hogy nézhessem az úrnak szépségét és gyönyörködhessem az ő templomában.”
Magyarázatában a lelkész kiemelte, hogy a templom az a hely, ahol egymást bátorítjuk, tanítjuk, itt találkozunk Istennel, és itt épül hitünk és reménységünk. Mint mondta, ezen az ünnepen arra hív minket az Úr, hogy ne csak, mint fizikai épületre, hanem mint lelki otthonra is tekintsünk a templomra.
Az alkalmon köszöntötték Bakos Károlyt, az egyházközség korábbi főgondnokát, aki 20 éven át fáradhatatlanul szolgált a közösségért. Munkája során elkötelezettséggel, bölcsességgel és szeretettel állt a Bánhorváti Református Egyházközség mellett.
A hálaadó istentiszteletet Szőnyi Tamás, a Borsod-Gömöri Egyházmegye esperese vezette. Az eseményen Orosz Margit költőnő közreműködött. Az ünnepség után állófogadásra vártak mindenkit a bánhorváti Berkes János Művelődési Házba.