A keresztyének egységéért tartott imanyolcad ötödik napjának témája a Szentlélek, az élet és öröm adója volt.
Az ökumenikus imahét ötödik napján, január 23-án a Belvárosi református templom adott otthont Miskolc különböző felekezetű híveinek, hogy együtt imádkozzanak és hallgassák Isten Igéjét Hangóné Birtha Melinda református lelkipásztor igeolvasásával és imádságával, és Mekis Ádám nyugalmazott evangélikus esperes prédikációjával.
Házigazdaként Meleg Attila, a Belvárosi református templom vezető lelkipásztora köszöntötte a jelenlévő híveket és a liturgiában résztvevőket, köztük dr. Orosz Atanáz görögkatolikus püspököt, Juhász Ferenc római katolikus plébánost, Mekis Ádám nyugalmazott evangélikus esperest, Hangó István református lelkipásztort, Hangóné Birtha Melinda lelkipásztort, Szabó Sándor nyugalmazott református lelkipásztort, Almási Ferenc református lelkipásztort, Szalkai Z. József minorita szerzetest, dr. Domokosné Fazekas Hajnalka református lelkipásztort.
Majd így szólt: ezen az estén is arra keressük a választ, ami az egész hét fő kérdése, a „Hiszed-e?” azt, hogy Jézus Krisztusnak hatalma van az élet és a halál felett.
A testvérek a hit erősítésére Ezékiel próféta könyve 36. fejezetének a 24. versétől a 28. verséig tartó igeszakaszát választották felolvasásra. „Kiviszlek benneteket a népek közül, összegyűjtelek titeket minden országból, és beviszlek benneteket a ti földetekre. Tiszta vizet hintek rátok, hogy megtisztuljatok, minden tisztátalanságotoktól és minden bálványotoktól megtisztítalak titeket. Új szívet adok nektek, és új lelket adok belétek. Elveszem testetekből a kőszívet, és hússzívet adok nektek. Lelkemet adom belétek, és azt cselekszem, hogy rendelkezéseim szerint járjatok, törvényeimet megtartsátok és betöltsétek. Azon a földön fogtok lakni, amelyet atyáitoknak adtam, és az én népem lesztek, én pedig Istenetek leszek.”
Ezt követően dr. Orosz Atanáz görögkatolikus püspök elmondta, hogy idén világszerte megemlékeznek azokról az egyházvezetőkről, akik 1700 évvel ezelőtt összegyűltek, hogy megvédjék az igaz hitet és összeállították az úgynevezett niceai hitvallást, amit a hívek együtt mondtak el.
A hitvallás után János evangéliuma 3. fejezetének 3. versétől a 8. verséig tartó igeszakaszt Hangóné Birtha Melinda református lelkipásztor olvasta fel.
„Nikodémus ezt kérdezte tőle: Hogyan születhetik az ember, amikor vén? Bemehet anyja méhébe, és megszülethet ismét? Jézus így felelt: Bizony, bizony, mondom neked, ha valaki nem születik víztől és Lélektől, nem mehet be az Isten országába. Ami testtől született, test az, és ami Lélektől született, lélek az. Ne csodálkozz, hogy ezt mondtam neked: Újonnan kell születnetek. A szél fúj, amerre akar; hallod a zúgását, de nem tudod, honnan jön és hová megy: így van mindenki, aki a Lélektől született.”
A lelkipásztor imádságában kérte az Úr tanítását az Ige meghallására, az Úr bátorítását, hogy reménységgel nézhessünk a jövendőre, és kérte a Lélektől való újjászületésünket.
Mekis Ádám nyugalmazott evangélikus esperes ezt követő igehirdetésében a Szentháromságról és a Szentlélekről beszélt a teljesség igénye nélkül. Először a víz halmazállapot-változásain keresztül tisztázta a Szentháromság fogalmát és egységét, amely szerint a Szentháromság: az Atya, a Fiú, a Szentlélek egy, más-más „alakban”. A Szentlélekkel kapcsolatban az imaesttel és az Igével összefüggésben a legfontosabbnak a Szentlélek általi újjászületést emelte ki. – A Szentlélek teljesen átformálja az életünket, gondolkodásunkat, tudatunkat, meglátásainkat, véleményünket, viselkedésünket. Isten Szent Lelke által másként nézünk a világra, saját életünkre és hibáinkra – hangsúlyozta.
A hittel kapcsolatban a nyugalmazott evangélikus esperes azt mondta, hogy valódi hit csak ott születhet meg, ahol az evangéliumot tanítják, de szükséges hozzá a Szentlélek is, a tanulást pedig nem lehet megspórolni, hiszen az ember hit nélkül születik erre a világra.
Elmondta, hogy Isten Szent Lelkének jelenlétét az inspirációkon keresztül vesszük észre az életünkben. Beszélt a Szentlélek kiáradásáról, az egyház születéséről is, amely az első pünkösd óta tart meg minket Krisztus evangéliumában felekezettől függetlenül azáltal, hogy mindannyian Krisztus megváltottjaként látjuk egymást. Ez pedig sokkal mélyebben összeköt bennünket, mint a tanításbeli különbségek. Az, hogy Krisztusban egyek vagyunk, a Szentlélek gyümölcse. Végül hozzátette: a Szentlélek vigasztaló is, megszabadít a félelmeinktől, hiszen reményt ad az üdvözülés által.
Az igehirdetést követő közbenjáró imádságokban a különböző egyházak képviselői áldást kértek a többi közt az ellenségek és a széthulló családok megbékítésére, a gyermekeket várókra, a fogyatékkal élő embertársainkra, az egészségügyi dolgozókra, az időseket gondozókra, a városért és embertársainkért tevő ismert és ismeretlen személyekre, a lecsúszott és nincstelen emberekre, a Krisztussal való élő kapcsolatra.
Az eseményen a Miskolc-belvárosi Református Egyházközség Dicsőítő Kórusa szolgált. Adakozni a Kárpátaljai Református Egyházközség Csongori Missziónak lehetett.