Huszonöt évvel ezelőtt nyitotta meg kapuit a református általános iskola Mezőcsáton. Az eltelt időszakra hálaadó istentiszteleten emlékeztek egykori diákok, szülők, pedagógusok és az intézményt fenntartó gyülekezet tagjai szeptember 23-án, a Mezőcsáti Református Templomban.
A Tiszáninneni Református Egyházkerület első, gyülekezeti fenntartású intézménye 1992-ben kezdte meg működését. Kezdetben csupán egy osztály indult, 16 tanulóval, két tanítóval, mára viszont 260 gyerek tanul az iskola falai között. Sőt, azóta óvodával, bölcsődével és kismamajátszóházzal is bővült az intézmény, ami Dr. Enyedi Andor néhai református püspök nevét viseli.
A városban 1576-tól 1948-ig, az államosításig folyt református oktatás – mondta portálunknak Gazda István . – 1991-től lehetőség nyílt arra, hogy visszaigényeljük az egykori épületeket, és ennek köszönhetően elindulhatott újra a református egyházközség által fenntartott intézményben az oktatás – emlékezett a gyülekezet lelkipásztora.
Ésik Ádám egyike azoknak a tanulóknak, akik ebben az iskolában tanultak. Kisgyerekként az egyik helyi, állami fenntartású óvodába járt, majd a református iskolában tanult tovább. Ádám a felsős éveire emlékszik vissza a legszívesebben. Azt mondja, osztályfőnökével – aki akkor az iskola igazgatója volt – és osztálytársaival családias, baráti közösségben töltötték el az éveket.
Ádám ebben az intézményben döntötte el, hogy lelkipásztor szeretne lenni. Bár az is megfordult a fejében, hogy iparos családja révén traktoros vagy mezőgazdász lesz. “Isten útjai kifürkészhetetlenek, ebben is bízva indultam el ezen az úton” – mondta a fiatal fiú, aki jelenleg a Debreceni Református Hittudományi Egyetem negyedéves hallgatója. Azt mondja, szívesen dolgozna iskolalelkészként, hiszen szeret fiatalokkal foglalkozni.
Szőnyi Tamás borsod-gömöri esperes személyesen is jelen volt, amikor Mezőcsáton elindult az első tanév. Kétség és bizakodás, ezekkel a szavakkal írta le a kezdeti időszakot, utalva az akkori bizonytalan politikai helyzetre. Azt is elmondta, annak ellenére, hogy az elmúlt években az intézmény épületei megújultak és kibővültek, még ma is szűkösen vannak. Az intézmény másik fontos feladataként a toborzást említette, hiszen – mint mondja – a demográfiai hullámvölgy hatására egyre több fiatal költözik el a településről.
Horváth László iskolaigazgató érdeklődésünkre elmondta, hogy az intézményben korszerű fejlesztések valósultak meg, ma már minden termükben van valamilyen infokommunikációs eszköz. Tájékoztatása szerint az idei tanévben is színes programokkal várják a diákokat, a tanárokat és a szülőket. Kiemelt eseményük október 31-én lesz, melyen nemcsak a reformáció 500. évfordulójáról emlékeznek majd meg, hanem az első évfolyamos diákok is fogadalmat tesznek.
A református templomban rendezett ünnepségen a település polgármestere és az intézmény kisdiákjai is köszöntötték a vendégeket.