Átkeresztelték a Selyemréti Iskolát
2017. May 23., szerző: AdminisztrátorA reformáció 500. évfordulója alkalmából Szalay Sámuel református püspök nevét vette fel a miskolci Selyemréti Református Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola.
Mint Ábrám Tibor tiszáninneni főgondnok a május 18-án rendezett ünnepségen kifejtette: a névválasztással a keresztyén értékrend iránti elköteleződést és a Kárpát-medencei reformátussághoz való tartozást szeretné megerősíteni a három éve egyházkerületi fenntartásban működő intézmény. Ugyanakkor elmondta, hogy Szalay Sámuel neve kiváló munkára kötelez, aminek a megvalósításához a fenntartó, a nevelőtestület, a szülők és a tanulók együttes munkája szükséges. "Legyetek büszkék arra, hogy olyan névadója van az intézményeteknek, aki példaértékű volt az egyházkerületben és a régió határain túl!"
Csöbör Katalin országgyűlési képviselő az európai keresztyén értékek megtartására és megerősítésére hívta fel a figyelmet, ami véleménye szerint csakis „a templomon és az iskolán keresztül” lehetséges. Emlékeztetett, hogy a második világháború után nehéz helyzetbe kerültek az egyházak és az egyházi iskolák, ezért is büszke arra, hogy ma ennyi református intézmény működhet Miskolcon.
Gulyás Ágnes igazgatónő hangsúlyozta, hogy a Tiszáninneni Református Egyházkerület 2014-ben igent mondott az iskolára és annak jövőjére.
– Úton vagyunk. Az úton pedig fontos, hogy előre és hátrafelé egyaránt nézzünk. Mindig legyen előttünk cél és irány, amerre haladhatunk a 21. század oktatási világában. Legalább ennyire fontos, hogy feltegyük magunknak a kérdést: mit hozhatunk magunkkal a múltból, ami megerősítheti szolgálatunkat a mában? Így került elénk Szalay Sámuel neve, akinek hitéről, tenni akarásáról, jövőbe tekintő lelkületéről és munkásságáról sokat hallottunk. Hozzátette, hogy Szalay Sámuel példa az intézmény számára, mert Istenre figyelt és szolgálata során mindig kereste a fejlődés útját.
Csomós József református püspök úgy vélte, hogy a névváltozás fordulópont, ami az intézmény szellemiségében is megjelenik. Felhívta a figyelmet arra, hogy az iskola csak akkor lesz stabil, a hosszú távú fejlesztés eredményeit élvező és a gyermekek számára kitörési pont, ha az oktatók naprakészen, magas szintű szakmaisággal végzik munkájukat. Végül átadta Szalay Sámuel portréját, melynek nagyobb testvére a Lévay Gimnázium egyik termét díszíti majd.
Szalay Sámuel 1749 és 1761 között a miskolci református gimnázium igazgatója volt. 1761-1770-ig miskolci lelkipásztorként, 1770-1792 között a Tiszáninneni Református Egyházkerület püspökeként szolgált. Tevékenységével korszerűbb körülményeket teremtett az iskolázás számára. A tanulmányi szerkezet átalakításával megteremtette a fejlődés lehetőségét. Szalay Sámuel munkássága azért is volt meghatározó, mert kezdeményezte és rendkívüli energiával szervezte az egyházkerület és a sárospataki főiskola misszióját a cseh-morva protestantizmus újjáépítésében.
Kojsza Péter
Kapcsolódó Galériák
Híreink RSS
- Tiszáninneni Református Egyházkerület fenntartásában új református óvoda nyílik a belvárosban
- Iskolagyümölcs program ajánlattételi kiírás
- A Magyar Református Missziói Szövetség Videó-konferenciát szervez
- A Sárospataki Református Kollégium Tudományos Gyűjteményei megkezdette egy történelmi filmsorozat indítását
- Elhunyt Bákai Imre Lelkipásztor
- Megválasztották a Magyar Református Egyház Zsinatának új elnökségét
- Az egység szolgálatában – Közlemény a református zsinati elnökválasztásról
Programajánló RSS
- Hálaadó istentisztelet és épületátadás
- A Komlóstetői Református Általános Iskola tanévnyitó istentisztelete
- Lelkészbeiktatás Poroszlón
- Jótékonysági koncert László Attilával Miskolcon
- Prof. Dr. Csókay András előadása Sajószentpéteren
- Hálaadó istentisztelet Kesznyétenben
- Tematikus nap és hálaadás Nagyvisnyón
Kitekintő RSS
- Elhunyt Demes András az utolsó magyarul prédikáló lelkész Argentínában
- Re:formálj! - Elindult a regisztráció a Csillagpontra
- V. bibliaismereti verseny
- A tanítványság kérdései - Kereszt-kérdések konferencia
- „Egy házunk van" teremtésvédelmi konferencia
- Szeretethíd: elindult a regisztráció
- Missziói lelkésztovábbképzés sorozat - Lelkésztovábbképzés Michael W. Goheen előadásaival
Pályázatok RSS
- Megvalósult az EGYH-TAB-20-P-0019 azonosítószámú pályázat „2020. évi egyházi táborok és közösségi célú projektek támogatása”
- Megvalósult az EGYH-EOR-20-P-0072 azonosítószámú pályázat
- Megvalósult az EGYH-KCP-17-P-0168 azonosítószámú pályázat „Tiszáninnen értéknövelő támogatás” alprojektje
- Megvalósult az EGYH-KCP-16-0097 pályázat
- Megvalósult a EGYH-ESZK-19-0023 pályázat
- Megvalósult a EGYH-ESZK-17-0028 pályázat
- EGYH-KCP-18-P-0059 projektlista
Napi lelki táplálék
Péter ismét tagadta, és akkor nyomban megszólalt a kakas. Jn 18,27
Lk 24,36–49
„Ti vagytok ere a tanúk” (48). Jézus feltámadás utáni földi életének legfőbb jele az a valóságos jelenlét, ahogyan beszélget a tanítványokkal, és együtt is eszik velük.
(2) „…csitítottam, csendesítettem lelkemet…” (Zsoltárok 131)
SZÜLJÖN ÚJJÁ BENNÜNKET A MI URUNK.
– 1. Így nem csupán érteni fogjuk, hanem megélni és megtapasztalni, amit a mi Urunk a kisgyermekekkel kapcsolatosan mondott (Márk 10,14).
LUKÁCS 23,44–49 - Az utolsó szavak
Az eddigi történések során mindenki hangos volt, Jézust kivéve. Utolsó szavait mégis mindenki hallhatja. Végül Atyja kezébe teszi le életét.
Túrmezei Erzsébet: Minden évben
Indulunk újra Golgota felé.
Utunkra már a kereszt vet árnyékot.
de rajta túl húsvét öröme vár.
S kis Balázs csodálkozva kérdi:
„Minden évben meghal?
Minden évben feltámad?“
hozzászólás.
Hozzászólok.